POCZYTAJ MI NA UCHO: “451 STOPNI FAHRENHEITA” Ray Bradbury – recenzja audiobooka

Odsłony: 72

Superprodukcja – to nie tylko nazwa profesjonalnego słuchowiska nagranego z zespołem aktorów, z wykorzystaniem muzyki i efektów dźwiękowych, ale i określenie jego efektu, jednowyrazowa opinia. Tym razem było nie tylko super, to wręcz uczta dla ucha i dla ducha. Najlepszy audiobook, jakiego miałam okazję słuchać, a w dodatku proza z kanonu literatury światowej, którą warto poznać.
W role postaci wcielili się m.in. Kamilla Baar-Kochańska, Adam Ferency, Eryk Lubos. Ich głosy wciągają w dystopijny świat fabuły i sprawiają, że słuchacz czuje się jak w teatrze. Zapraszam zatem do teatru wyobraźni.

Jedna z planetoid, a także miejsce lądowania łazika na Marsie zostały nazwane jego nazwiskiem, natomiast krater na Księżycu nosi miano wywodzące się od tytułu jego powieści. Laureat wielu nagród, w tym specjalnego wyróżnienie jury Nagrody Pulitzera „za wybitną, płodną i głęboko wpływową karierę jako niezrównanego autora science fiction i fantasy”, czołowy twórca światowej fantastyki – Ray Bradbury, bo o nim mowa – najbardziej zasłynął książką 451 stopni Fahrenheita. Ta powieść z 1953 r. weszła do kanonu światowej literatury, doczekała się kilku ekranizacji, nadal stanowi źródło inspiracji i kontekstów (vide: „Equlibrium” – film Kurta Wimmera z 2002 roku,  Manaraga W. Sorokin, 2018 r.).

Zacznijmy od tytułu. Te liczby oznaczają temperaturę, w której – według fabuły – zaczyna palić się papier, w naszej skali Celsjusza byłoby to ok. 233 stopni. Główny bohater powieści, Guy Montag pracuje jako strażak, ale nie tyle walczy z pożarami, co zajmuje się likwidacją, paleniem książek. Ich posiadanie jest bowiem zakazane, jak też przejawy krytycznego myślenia, zadawanie pytań, czy filozofia.
„W poniedziałek spal Millay, w środę Whitmana, w piątek Faulknera. Spal ich na popiół, a potem spal popiół. To nasz oficjalny slogan”.
Mildred, żona Montaga, spędza całe dni przy “ścianowizji”, gdzie śledzi perypetie bohaterów serialu. Wyobrażacie sobie pokój , w którym każdą ze ścian stanowi ekran telewizora? Przerażająca, nomen omen, wizja. Zwłaszcza dla osób mieszkajacych prawie w bibliotece.
W życiu Guya następuje przełom, gdy poznaje Klarysę z sąsiedztwa, zaczyna zastanawiać się nad poczuciem szczęścia, zmieniać swoje poglądy i przewartościowywać życie. Okazuje się, że on sam ukrywa w mieszkaniu zakazane tomy – wbrew systemowi. Czyżby kroił się bunt?

Bradbury napisał interesująca dystopię, w której poddał ostrej krytyce konsumpcyjne społeczeństwo, w którym dominuje egoizm, bezmyślność, ignorancja wobec wiedzy, ślepe podążanie ku katastrofie, do jakiej doprowadzi upadek kultury, a także napiętnował ogłupiający wpływ mediów, tłamszenie indywidualizmu, rozpad relacji rodzinnych, wyzerowanie uczuć, utkwienie w sieci manipulacji i sztuczności. Do tego to głos przeciw totalitaryzmowi i głośne pytanie “quo vadis, cywilizacjo…?”
Zaskakujące, ale autor pisząc swe dzieło, jakby przewidział nasze czasy. Czasy, w którym może książek się nie pali, ale telewizja na całą ścianę – jest obowiązkowo. Nie pomylił się też w ocenie ludzi.

Ciekawa, choć pozbawiona szybkich zwrotów akcji, za to “wyposażona” w liczne filozoficzno-socjologiczne rozważania, powieść daje do myślenia, zmusza do stawiania pytań. Zainteresować może znacznie szersze grono czytelników niż tylko fanów literatury S-F.

W przypadku słuchowiska, przygotowanego z należytą pieczołowitością, można rzec, iż to słuchowisko z rozmachem. Wyreżyserował je Waldemar Raźniak, a zaangażowani aktorzy, muzycy i realizatorzy dali z siebie wszystko, by przenieść słuchacza w inną rzeczywistość, wykreowaną przez mistrza amerykańskiej prozy.

Pięknie się tego wszystkiego słucha, ale i z niepokojem w sercu, wywołanym przez poruszającą do głębi treść utworu Bradburego. Światowa klasyka, w zasięgu Twojej ręki.

Wystąpili:
Narrator – Adam Ferency
Guy Montag – Eryk Lubos
Mildred Montag – Kamilla Baar-Kochańska
Clarisse McClellan – Michalina Łabacz
Kapitan Ridley Beatty – Mirosław Zbrojewicz
Faber – Wiesław Komasa

W pozostałych rolach:
Michał Breitenwald, Jacek Brzostyński, Stanisław Brudny, Paulina Dylewska, Grzegorz Gutkowski, Justyna Kowalska, Józef Obertyn, Maciej Orłoś, Waldemar Raźniak, Szymon Roszak, Ziemowit Pędziwiatr, Henryk Sajewicz, Katarzyna Skarżanka, Jacek Szczepanek, Wiktoria Wolańska

Gwary: Piotr Szwajgier, Tomasz Bogacki

Muzykę skomponował  – Wojciech Błażejczyk
Miks i opracowanie muzyczne – Kamil Sajewicz
Realizacja atmosfer i efektów dźwiękowych – Tomasz Bogacki
Realizacja nagrań i montaż dialogów – Grzegorz Gutkowski
Realizacja – Stereotyp Studio
Produkcja – Audioteka

http://www.storybox.pl/
Tu znajdziesz wiele dobrych audiobooków

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

 

Tytuł oryginału: Fahrenheit 451

Autor: Ray Bradbury

Przekład: Wojciech Szypuła

Czyta: zespół lektorów

Czas trwania: 6 godz. 8 min

Wydawca: Storybox.pl, Audioteka, Wydawnictwo Mag

Płyta ISBN 978-83-8146-323-2

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *