“Gorzka czekolada. Tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach” – recenzja

Odsłony: 490

Ta książka powinna koniecznie znaleźć się nie tylko w każdej publicznej i szkolnej bibliotece, ale także zająć ważne miejsce na biurku szkolnego pedagoga i nauczyciela – wychowawcy, trafić w ręce odpowiedzialnych rodziców, a przede wszystkim do nastolatków, dla których świat emocji i psychologicznych mechanizmów stanowi wielkie wyzwanie. Dzięki Gorzkiej czekoladzie łatwiej będzie im je podjąć. Weź nie pytaj, weź przeczytaj. Książka znajduje się na “Złotej liście” Fundacji “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.
PREMIERA KSIĄŻKI:  26 lutego 2019

Młodzież potrzebuje drogowskazów, by nie zgubić się w świecie emocji i wartości, by wybrać dobrą drogę, opartą na szacunku, tolerancji, uczciwości itp., aby nie ulec lansowanym przez media antywartościom, nie wpaść w pułapkę aby lepiej poznać i zrozumieć samego siebie i otoczenie. Nieocenioną pomoc stanowi w tym względzie literatura, o ile nie polega na prawieniu morałów, a poprzez przykłady i zaaranżowane sytuacje skłania do przemyśleń i wysnuwania wniosków.

Na drugi tom opowiadań o ważnych sprawach składa się 13 utworów napisanych przez trzy Katarzyny – Majgier, Ryrych i Terechowicz oraz Pawła Beręsewicza i Kazimierza Szymeczko. Poruszają one takie zagadnienia jak poczucie własnej wartości, przemoc emocjonalna, samoregulacja emocji, narcyzm, asertywność, mechanizm kozła ofiarnego, manipulacja, maczyzm, zła miłość, upokorzenie, rytuał inicjacji, altruizm. Wśród podejmowanych tematów obecne są relacje w rodzinie, grupie rówieśniczej,  sympatie między dziewczynami a chłopakami, konflikty, niepełnosprawność.  Na uwagę zasługuje ciekawy, rzadko podejmowany wątek preppersów.
Nie znajdziemy tu moralizatorstwa, “łopatpologicznych” wykładów, schematów, nużących opisów. Autorzy poprzez realistyczne postaci i nie mniej życiowe, współczesne sytuacje przybliżają świat emocji, uczuć i wartości, w sposób przystępny., zrozumiały, atrakcyjny dla młodego czytelnika.

Każdy z tekstów poprzedza krótki słowniczek pojęć z zakresu psychologii, jakie zostały wykorzystane w danym opowiadaniu. Nieodzownym uzupełnieniem każdego z nich jest rozmowa z psychologiem – odnosząca się do treści i wymowy utworu. Inaczej mówiąc – opowiadanie stanowi punkt wyjścia do  ważnej, merytorycznej, inspirującej rozmowy z profesjonalnym konsultantem. W tej roli występują dr psychologii Teresa Jadczak-Strumiło oraz psycholog Jacek Masłowski. Rozmawia Irena Koźmińska – prezes Fundacji “ABCXXI – Cała polska czyta dzieciom”, będącej inicjatorem tego projektu oraz współwydawcą książki. Po każdym takim wywiadzie mamy spis pojęć psychologicznych i innych związanych z opowiadaniem – między innymi określających emocje i mechanizmy obronne. Taka lista wzbogaca słownictwo młodego czytelnika, ułatwia rozmawianie o treści utworów. Na końcu książki znajdziemy szersze objaśnienia – alfabetyczny indeks pojęć psychologicznych i pokrewnych.

Autorom opowiadań nie można odmówić dobrego warsztatu literackiego, pedagogicznego podejścia, znakomitej zdolności obserwacji i znajomości problemów świata młodzieży. Ich teksty stanowią ilustrację pewnych postaw, zjawisk, mechanizmów, stronią jednak od narzucania interpretacji i opinii. Czytelnik musi samodzielnie wyciągnąć wnioski, w czym dodatkowo pomocne będą wspomniane rozmowy z psychologami, bo naprawdę wiele wyjaśniają.

Książkę zilustrowała Anita Głowińska, znana głownie z serii dla najmłodszych – “Kicia Kocia”. Przyznam, że oprawa graficzna Gorzkiej czekolady jest zupełnie “niekiciakociowa” w stylu, ciekawa, przejrzysta, przyjemna w odbiorze. Nie bez znaczenia dla nastoletnich czytelników będzie także niewielka objętość i konkretna zawartość poszczególnych tekstów, co korzystnie wpływa na zaznajamianie się z nimi bez oporów.

Nad tą książką warto się pochylić, podsunąć ją dzieciom, uczniom, wykorzystać  na lekcjach wychowawczych w szkole, w pracy w świetlicy, także w domowych pieleszach. Można z niej wynieść wiele cennych treści, to wspaniała pomoc dla nauczycieli, wychowawców, rodziców w trudnych procesie wprowadzania dziecka w świat emocji i wartości.

Spis opowiadań:
Katarzyna Ryrych – “Gdy rozum śpi…”
Kazimierz Szymeczko – “Wieża ciśnień”
Katarzyna Majgier – “Włoskie wakacje”
Paweł Beręsewicz – “Pstryk!”
Katarzyna Ryrych- “Młode koty”
Katarzyna Majgier – “Wywiad”
Katarzyna Ryrych – “Pierwsze skrzypce”
Kazimierz Szymeczko – “Preppers”
Katarzyna Majgier – “Życie pożyczone”
Kazimierz Szymeczko-  “Tetris”
Katarzyna Ryrych –  “Dziewczyna Mistrza”
Kazimierz Szymeczko – “Rycerz na czarnym rumaku”
Katarzyna Terechowicz – “Droga na południe”

Publikacja jest dostępna także jako audiobook.
Opowiadania czytają pro bono Ambasadorzy kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”: Artur Barciś, Anna Czartoryska-Niemczycka, Edyta Jungowska, Maciej Orłoś, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Piotr Tołoczko.
Wywiady z psychologami – dr Teresą Jadczak-Szumiło i Jackiem Masłowskim – czytają: Joanna Domańska, Weronika Nockowska, Maciej Kowalik.
Długość nagrania: 9 godz. 44 min.

Pierwszy, bestsellerowy zbiór cieszył się ogromną popularnością, a jego egzemplarze można znaleźć w niemal każdej bibliotece w Polsce.
Obie książki powstały z inspiracji i staraniem Fundacji “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, we współpracy z Prószyński Media.|
Tę bardzo dobrą książkę najtaniej kupicie TUTAJ

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Fundacja “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom
Autor: praca zbiorowa
Tytuł: Gorzka czekolada. Tom 2, Nowe opowiadania o ważnych sprawach
Data wydania: 26.02.2019
Format: 147mm x 208mm
Liczba stron: 432
ISBN: 978-83-8123-235-7

Agnieszka

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *