POCZYTAJ MI NA UCHO: Zbrodnia w prawniczym światku – recenzja audiobooka „Zbrodnia na boku” Doroty Dziedzic-Chojnackiej

audiobooki - recenzje

Odsłony: 266

Palestra chroni swoje tajemnice i… papugi. Świat prawniczych meandrów dla przeciętnego człowieka jest niedostępny. Najczęściej poznaje go z seriali prawniczych. Tym razem ma okazję poznać go od kulis z audiobooka Zbrodnia na boku Doroty Dziedzic-Chojnackiej. Autorka od podszewki zna prawniczy światek, gdyż jest radcą prawnym. Nieobce są jej rozwody, podziały majątku, relacje konkubenckie, machlojki finansowe, konflikty interesów, prawnicze romanse i nie tylko. Wie, że prawnicy również ulegają emocjom, które ich przerastają. Która Papuga zabiła? Jaki numer wykręcił Dudek? Kto się zacietrzewi, a kto zasępi? – zagadki ornitologiczne czekają na rozwiązanie!

W warszawskiej kamienicy znajduje się lokal małej kancelarii prawniczej Magier i Wspólnicy. To tu pracuje Kasia, narratorka i amatorka kryminałów. Jest zawieszona w próżni – już nie aplikantka, jeszcze nie mecenas, czeka na ślubowanie. To typowa papuga z analitycznym umysłem, powściągliwa, dokładna i skupiona na pracy. Żyje w uporządkowanym, prawniczym świecie pośród rywalizujących ze sobą ludzi. Na co dzień zajmuje się głównie rozwiązywaniem sporów administracyjnych, z daleka trzyma się od spraw kryminalnych i rozwodowych, by nie zepsuć sobie własnego wyobrażenia rodziny i instytucja małżeństwa. Czasem zastępuje w sądzie kolegów w ich sprawach. Ma aspiracje, lecz nie ma czasu na awans zawodowy czy myślenie o własnej kancelarii. Jej rzeczywistość to rutyna, monotonia, nuda, brak zawodowych wyzwań. Aż trafia się gratka! Kasia będzie mogła się w końcu wykazać wiedzą i inteligencją oraz zmysłem detektywistycznym.

I całe miasto huczy.

Prawniczym światkiem zatrzęsło! Kancelarią też! Policjanci zaaresztowali współpracującego z kancelarią radcę prawnego Dudka. Prawnik oskarżony został o zamordowanie kochanka swej byłej żony. W sumie to nie byłej, lecz wciąż obecnej, bo oficjalnie rozwodu nie było. Papugi komentują, plotkują, a Kaśce coś nie pasuje, nie wierzy w winę oskarżonego. Postanawia po cichu działać na własną rękę. Wciela się w rolę prywatnej detektyw, aby rozwiązać kryminalną intrygę. Śledztwo rusza!

Zbrodnia na boku to powieść, w której sprawa kryminalna jest niejako na boku. To bardziej powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Jest policja, ale nie ma detektywa z prawdziwego zdarzenia. Młoda adwokatka Kasia rozmawia ze współpracownikami, wypytuje ich o wydarzenia z poniedziałku 7 marca, kiedy doszło do zbrodni. Jej śledztwo to w dużym stopniu jej własne domniemania konsultowane z jej partnerem oraz wyobraźnia. Lecz jedno trzeba jej przyznać – miała nosa.

Praca w kancelarii potrafi być zaskakująca, ale zazwyczaj dotyczy to  relacji niejako na zewnątrz – z klientami, sądami, urzędami.

Kancelaria prawnicza jako główne miejsce akcji, atmosfera w niej panująca, codzienna praca mecenasów, twarde rządy wspólników, relacje klient-prawnik, pobyt w sądzie, a nawet protokoły rozpraw sądowych z udziałem prawników zatrudnionych w kancelarii te informacje, detale życia prawniczego zostały zgrabnie wplecione w główny wątek i nie przytłaczają słuchacza. To wszystko zarazem przedstawia prawdziwy obraz prawniczego światka, który autorka odziera ze złudzeń, pokazując go od kuchni. Okazuje się, że fascynujący i elitarny świat palestry przy bliższym poznaniu jest tak naprawdę zwyczajny.

W głosie D. zabrzmiała nieprzyjemna nuta.

Prawnika obowiązuje tajemnica zawodowa, narratorkę Kasię także, z tym że chętniej dzieli się ze słuchaczem swoimi rozmowami prawnymi i przemyśleniami niż życiem osobistym. O swoim partnerze mówi per „D.”, jakby mówiła o jakimś przestępcy czy ofierze, trzymając słuchacza na dystans, by nie zdradzić mu za dużo z życia prywatnego. A pomaga jej w tym aktywnie prawie przez 10 godzin trwania audiobooka zawodowa aktorka i lektorka, pani Joanna Domańska.

15 marca, wtorek.

Swą konstrukcją powieść przypomina dziennik, w którym dzień po dniu jego autorka zapisuje ważne sprawy, rozmowy, spotkania, własne przemyślenia. Akcja rozgrywa się od 7 marca do 13 kwietnia, z epilogiem w dniu 27 kwietnia, w środę. Jest ona żywa i naturalna, choć jej tempo czasem się zawiesza jak narratorka Kasia. Szczypta sarkazmu wyczuwalna jest w partiach dialogowych. Lekka fabuła prowadzi do zaskakującego zakończenia, a epilog dostarcza jeszcze kilka intrygujących informacji z kancelarii Magier i Wspólnicy.

Audiobook Doroty Dziedzic-Chojnackiej Zbrodnia na boku ukazuje codzienność pracy wspólników, młodych prawników i aplikantów w małej warszawskiej kancelarii prawnej, z której jeden ze współpracowników miał udział w zbrodni… na boku. Zajrzyjcie do kancelarii, poznajcie od kuchni prawniczy światek z jego smaczkami i niuansami oraz wachlarz pracowników, z których każdy ma coś do ukrycia.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

Tytuł: Zbrodnia na boku
Autor: Dorota Dziedzic-Chojnacka
Czyta: Joanna Domańska
Czas trwania: 9 h i 50 minut
Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-8146-346-1

 

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka ko literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami cośchająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *