POCZYTAJ MI NA UCHO: Tajemnice wychodzą na jaw – recenzja audiobooka „Tajemnice starego pałacu. Konserwator z Warszawy” Katarzyny Majgier

audiobooki - recenzje

Odsłony: 265

Ponad stuletni pałac w Niewiadomicach pilnuje swoich tajemnic zarówno przed właścicielami, jak i pracownikami, zwłaszcza tymi nowymi – ochroniarzem Cezarym Drewińskim i konserwatorem zabytków Grzegorzem Poniedziałkiem, a także przed wścibskim gościem Trzmielem Juniorem. Na scenie wydarzeń pojawiają się jeszcze inni zainteresowani zabytkiem. Magda Czereśniak dwoi się i troi, ma pełne ręce roboty. Pomóż jej ochronić pałac i jego tajemnice – wysłuchaj audiobooka Katarzyny Majgier Konserwator z Warszawy, trzeciej części trylogii Tajemnice starego pałacu.

Zachowywali się podejrzanie. To wyglądało tak, jakby ukrywali coś przed sobą nawzajem.

Magda chroni piwnicę i znajdujące się w niej stare urządzenia i szyny, stoi na straży tajemnicy. Jej zadaniem jest wszystkich z daleka od piwnicy. Konserwator kręci się po całym budynku, niby to szacując koszty remontu. Osobisty ochroniarz Trzmiela pod pozorem sprawdzenia bezpieczeństwa myszkuje w jej pokoju i grzebie w jej rzeczach. Swego podopiecznego spuszcza z oka, by móc śledzić poczynania dziewczynki. Nastolatka wie, że Drewiński myszkuje po pałacu, dlatego wynosi z domu zeszyty Róży Niewiadomskiej. Dochodzi do wniosku, że po raz kolejny nie wie, co się dzieje w jej domu. W pałacu jest duży ruch i trudno utrzymać w tajemnicy dotychczasowe odkrycia. Śledztwo w terenie jest utrudnione. Magda ma kłopot ze znalezieniem odpowiedzi na nurtujące ją pytania, gdyż rodzice z ochroniarzem kontrolują każdy ruch dzieci z obawy przed niebezpieczeństwem. Dzieci mogą zostać porwane dla okupu.

Ten pałac przypomina grę komputerową, tylko… tutaj wszystko działo się naprawdę.

Dopóki Trzmiel nie przyjechał na wakacje do Niewiadomic, jego życie było nudne – zero szkoły, zero przyjaciół, zero przygód. Nudy! Chłopiec nie potrafił nawet jeździć na rowerze. Jednak pobyt w górach, dziwny pałac ze skrywanymi sekretami oraz rodzina Czereśniaków mają na niego zbawienny wpływ. Choć chłopiec ma dużo pieniędzy, to marzy o tym, by mieć jakieś przygody, przeżyć choćby jedną, a pobyt w tak niezwykłym miejscu ma mu to zagwarantować. Zafascynowany pałacem, zaintrygowany zawartością piwnicy i skrytki w podłodze pokoju chce zgłębić temat. On wie swoje! I nie odpuszcza.

Nareszcie zaczynała się przygoda, o jakiej zawsze marzył!

W ostatniej części Tajemnic starego pałacu dużo się dzieje. Atmosfera się zagęszcza – wszyscy nawzajem siebie szpiegują i obserwują. Nawet Wiktor ma za zadanie mieć na oku tego cwaniaka z baru i tę w czerwonej terenówce. Konserwator zabytków sprowadza profesora i studentów. Przyjeżdża z urlopu Gwidon Bułowicz, per Buła, który wytyka właścicielom błędy w ochronie. Lecz to nie wszyscy „goście” pałacu. Dzieciaki znają różne tajemnice pałacu, działają na własną rękę. Czy połączą siły? Niespodzianka goni niespodziankę. I tak do końca audiobooka…

Róża Niewiadomska mnie wykończy.

Odkrycie prawdy o Róży i Marii, jej wynalazku, tajemniczym zniknięciu to sprawa niezwykle trudna. Z pomocą internetu wiele można się dowiedzieć, czasami pomoże rozmowa ze starszymi mieszkańcami Niewiadomic, za to wycieczka na cmentarz może utrudnić poszukiwania. Jednak narrator nie pozostawia słuchacza w niepewności. Przenosi go w czasie do 1939 roku. Opowiada o wydarzeniach i ówczesnych mieszkańcach pałacu. Bycie tu i tam, zaburzenia linearne w czasie, pomyłka w dacie to norma dla jednych, dla innych szok.

A tak w ogóle to, co my tu robimy?

Najlepiej wie to lektorka Joanna Gajór, która znakomicie wcieliła się w każdego bohatera, a tych jest znacznie więcej w trzeciej części serii. Świergotliwy i piskliwy głos pani Czereśniak, groźny i stłumiony przez opanowanie nerwów głos Buły, dziecięce głosy – to tylko próbka możliwości aktorskich pani Joanny. Sam się o nich przekonaj, wsłuchując się w audiobook przez 6 godzin i 37 minut

Końcówka wakacji w pałacu w Niewiadomicach obfitowała w wiele wydarzeń, przygód tropicielom tajemnic nie brakowało, sekretów ubywało, jednak zabytek nie zdradził jeszcze ich wszystkich. Otwarte zakończenie audiobooka Konserwator z Warszawy sprawia, że każdy słuchacz może dopisać dalszy ciąg powieści, której akcja toczyłaby się już w roku szkolnym, oczywiście w pałacu w Niewiadomicach.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

 

 

 

Tytuł: Tajemnice starego pałacu. Konserwator z Warszawy
Autor: Katarzyna Majgier
Czyta: Joanna Gajór
Czas trwania: 6 h i 37 minut
Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-7927-887-9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *