Powróżyć w Wigilię

Odsłony: 80

Jeszcze niedawno hucznie obchodziliśmy andrzejki i wróżyliśmy sobie przyszłość. Dziś jest ten szczególny dzień w roku, ten szczególny wieczór, ta szczególna noc. Wigilia Bożego Narodzenia. W tym dniu też się wróży, ale zupełnie inaczej w andrzejki. We wróżby i zwyczaje wigilijne można wierzyć lub nie, ale wypróbować ich nie zaszkodzi, prawda?

Jaka Wigilia, taki cały rok

Kto dziś wcześnie wstał, sam się obudził bez pomocy innych, to w przyszłym roku ani razu nie zaśpi. W tym dniu nikomu niczego nie pożyczaj, gdyż potem będzie Ci stale czegoś brakowało. W Wigilię niczego nie naprawiaj, bo potem będziesz miał same wydatki – wszystko będzie Ci się psuło w domu. Nie pierz, ale przywłaszcz sobie jakiś drobiazg, by zapewnić siebie szczęście w przyszłym roku. Tylko potem niepostrzeżenie podrzuć właścicielowi jego zgubę. I niczego nie pożyczaj w tym dniu, niczego swojego „nie wydawaj”, bo się niczego nie dorobisz.

Ubieranie choinki

Tak, to dzisiaj według tradycji polskiej powinna być przystrojona zielona panna, i to przez całą rodzinę. Zawieś na niej jabłka, by chroniły Ciebie i Twoich bliskich przed chorobami i dodały blasku urodzie. Orzechy owinięte sreberkiem lub złotkiem powieś na choince szczególnie wtedy, gdy marzysz o powiększeniu rodziny.

Pierwszy gość

Zapewne chcesz mieć zapewnioną pomyślność… Zatem niech to mężczyzna jako pierwszy w dniu wigilijnym przekroczy próg Twojego domu, to przyniesie pomyślność dla domu, a im młodszy, tym ona większa. Choć ten jeden raz niech mężczyzna nie przepuści kobiety przodem, tylko sam wejdzie pierwszy, a Ty tego dopilnuj. Inaczej kobieta przyniesie Ci chorobę i inne niepomyślne zdarzenie.

Zdrowie

Rano potrzyj zęby czosnkiem po to, aby przez następne dwanaście miesięcy Cię nie bolały. W czasie wieczerzy zjedz jabłko, a zapobiegniesz bólowi gardła, zjedz orzecha, a unikniesz bólu zęba. Jeżeli kichniesz w Wigilię, to przez cały rok będziesz zdrowa. W tym dniu unikaj skaleczenia się i zachorowania, gdyż to wróży słabe zdrowie przez cały rok.

Scalenie rodziny

Jemioła znana jest od wieków i dobrze się ludziom kojarzy. Zawieszona pod sufitem przyciąga osoby miłe, a chroni przed fałszywymi, do rodziny wprowadza nastrój radości i pogody. Trzymaj pęk jemioły aż do kolejnych świąt. Pocałuj się pod nią z partnerem, z partnerką. W ten sposób zapewnisz swojemu związkowi atmosferę serdeczności i zrozumienia. Pod jemiołą całują się także osoby skłócone. W Wigilię nie należy się kłócić, sprzeczać i płakać, gdyż smutek i niezgoda często będą gościły w Twoim domu w przyszłym roku. Żeby scementować rodzinę, po wigilijnej wieczerzy pozbieraj wszystkie łyżki, zwiąż je dokładnie i nie myj, pozostaw na noc brudne. W ten oto sposób zapewnisz swojej rodzinie, że zawsze będzie trzymać się razem, zaś kłótnie i spory odejdą w niepamięć.

Miłość

Tego dnia panny na wydaniu niech wymiatają śmieci w kierunku „od drzwi”, aby przypadkiem kawalerów nie odgoniły od siebie. Jeśli pod obrusem znalazło się sianko, to wyciągnij jedno jego źdźbło. Zwróć uwagę na jego kolor: zielone – oznacza szybki ślub, żółte – na ślub trzeba jeszcze poczekać, zaś szare – oznacza starokawalerstwo, staropanieństwo. Na koniec postnej wieczerzy zjedz jabłko i policz pestki. Parzysta liczba pestek oznacza spotkanie wielkiej miłości. Jeśli będzie ich więcej niż sześć, to ukochany Ci się oświadczy lub Ty się oświadczysz ukochanej, a nawet weźmiecie ślub w ciągu roku.

Bogactwo poszukiwane

Gdy już sprawisz karpia, pod żadnym pozorem nie wyrzucaj do śmieci łusek! Schowaj je głęboko do portfela, aby przyciągały do Ciebie pieniądze. Jednak łuski mają jeszcze inną „moc” – strzegą przed kradzieżą. Rano podczas mycia włóż do wody monety lub coś złotego (obrączka, pierścionek); nabierając wody i obmywając twarz, dotykaj je, a pieniądze zawsze będą przy Tobie. Możesz losowi dopomóc, aby Twoja pomyślność w finansach była zagwarantowana – pod obrus na stół wigilijny włóż trochę sianka, a wokół niego zbierz parzystą ilość osób, miej przy sobie kilku monet w czasie wieczerzy.

Niech się szczęści! Niech się darzy!

Zebrała i opracowała Marta Korycka

ródło: pixabay.com/ foto: gerald Gerd Altmann

 

Author: Marta Korycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *