POGODA DLA PUCHACZY. ZIMA, M. Kozioł. B. Jędrzejak – recenzja

dziecko w wieku szkolnym literatura dla dzieci i młodzieży recenzje

Odsłony: 189

Ta niewielka objętościowo, przeznaczona dla dzieci książeczka łączy w sobie kilka walorów. To nie tylko zgrabnie ułożona i zajmująca opowieść o sympatycznym rodzeństwie puchaczy, ale także źródło ciekawych informacji dotyczących przyrody i meteorologii, ponadto zawiera elementy multimedialne (kody kierujące do filmowego komentarza) oraz strony wymagające kreatywności. Podana w ten sposób wiedza, połączona z zabawą i przygodą, jest bardzo dobrze przyswajana przez małych odbiorców. Dorośli też mogą wynieść z lektury Pogody dla puchaczy wiele dobrego, odkrywając wraz z dziećmi tajemnice świata natury.

Czy wiecie, że istnieją ptaki, które zapadają w sen zimowy? Czym różnią się zawieje i zamiecie? Dlaczego góra lodowa wydaje się błękitna i na czym polega zorza polarna? Jak mróz “maluje” na szybach? O zimowych zjawiskach pogodowych w prosty, przystępny, fachowy sposób opowiada znany prezenter telewizyjny, Bartek Jędrzejak. Meteorologiczne i przyrodnicze treści wplecione zostały w przygodową opowieść o rodzince puchaczy, pióra (nomen omen) Marcina Kozioła, autora kilku książek dla dzieci i młodzieży, w tym będącej szkolną lekturą Skrzyni Władcy Piorunów oraz (napisanej wespół z Katarzyną Dowbor) Stajni Pod Tęczą. Do rąk czytelników trafiła już część pierwsza Pogoda dla puchaczy. Jesień,  teraz mamy Zimę, a w przygotowaniu są dwie kolejne, odpowiadające pozostałym porom roku.

“Dziób dobry, Czytelniku!”
Rodzeństwo puchaczy: Bubuś (narrator opowieści), Bubisia i Bubel wyfrunęło już z rodzicielskiego gniazda i wyruszyło w świat. Sowy szukają miejsc, gdzie mogłyby się osiedlić. Są trochę… osowiałe po rozstaniu z bratem Bubbo, który zamieszkał na Mokradłach. Przed nimi nowe doświadczenia, nadchodzi zima, a one nie bardzo wiedzą, co ze sobą począć. Może odlecieć do ciepłych krajów albo zapaść w zimowy sen? Czy sobie poradzą? Przed nimi wyprawa na Błękitna Górę, spotkanie ze Śnieżnym Acze, jeżami i jerzykami oraz puchaczowe igrzyska, a także zetknięcie po raz pierwszy w życiu ze śniegiem.
Perypetie sympatycznych bohaterów są dynamiczne, opowiedziane z humorem, nutą fantazji, stanowią doskonały pretekst do podsunięcia garści faktów i pojęć związanych z zimową aurą i zwyczajami zwierząt. To ponadto ciepła i mądra opowieść o dorastaniu, samodzielności, przyjaźni, relacjach między rodzeństwem.  Nie znajdziemy w niej nachalnego dydaktyzmu, ale przekaz pozostaje czytelny.

Publikacja  łączy edukację z zabawą,  zachęca do uważnego obserwowania przyrody, podejmowania nowych aktywności, eksperymentowania,  przy czym wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnego młodego odbiorcy, dla którego tradycyjna forma przekazu to za mało. Znajdziemy tu zatem nie tylko podany przystępnym językiem tekst, opatrzony ilustracjami  i fotografiami, ale także kody upoważniające do odtworzenia filmików na stronie www.pogodadlapuchaczy.pl, stanowiącej uzupełnienie serii książek. Chwile relaksu i odskoczni od edukacyjnych treści zapewnią strony z zadaniami plastycznymi,  zainspirowanymi treścią książki, wymagające od dziecka pomysłowości. Trzeba będzie m.in. nakleić ptasie pióro, ozdobić narty, czy dorysować bałwanowi brakujące elementy.
Pogoda dla puchaczy nadaje się do samodzielnego czytania, sprzyjają temu duża czcionka, stosunkowo niedługie rozdziały, atrakcyjne przerywniki w postaci  zabawnych, a jednocześnie realistycznych ilustracji (wykonanych przez Małgorzatę Osieleniec) oraz fotografii (choć mam wątpliwości, czy aż tak częste zamieszczanie sylwetki Bartka Jędrzejaka nie służy bardziej komercji).

Uważam tę książeczkę, jak również całą serię,  za bardzo przydatną, wręcz doskonałą pomoc w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej z zakresu treści przyrodniczych. Polecam ją także do domowej biblioteczki, aby w familijnym gronie wraz z puchaczami zgłębiać tajniki przyrody i pogody. Dzięki takim publikacjom jak Pogoda dla puchaczy nauka staje się łatwiejsza i przyjemniejsza, a wspaniała zabawa dla naszych milusińskich – gwarantowana.

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł: Pogoda dla puchaczy. Zima
Autor: Marcin Kozioł, Bartek Jędrzejak
Ilustracje: Małgorzata Osieleniec
Data wydania: 27.11.2018
Format: 147mm x 208mm
Liczba stron: 72
ISBN: 978-83-8123-905-9

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *