POCZYTAJ MI NA UCHO: W poszukiwaniu pałacowego ducha – recenzja audiobooka „Tajemnice starego pałacu. Duch z Niewiadomic” Katarzyny Majgier

Odsłony: 274

Boicie się duchów? Widzieliście ducha? Najwyższa pora poznać jednego z nich! Macie ochotę na niezwykłą przygodę? Chcecie poznać sekrety pałacu w Niewiadomicach, zwłaszcza te ukryte w…? Nie pozostaje Wam nic innego, jak wysłuchać audiobooka Katarzyny Majgier Duch z Niewiadomic, który jest pierwszą częścią trylogii Tajemnice starego pałacu. Duch, zjawa, mara, czy inna poczwara? To zadanie do wykonania dla młodych słuchaczy żądnych przygód.

Pałac wygląda jak smok. (s. 5)

Wyobraźcie sobie ponad stuletni pałac stojący na wzgórzu w lesie. Wysoka wieża, wznosząca się ponad drzewa, przypomina głowę smoka. Szaleje burza. Ciemne niebo co i rusz przecinają srebrzyste błyskawice. Smok rozgląda się po okolicy swoimi ślepiami, do których są podobne dwa okna zwieńczające połyskującą wieżę. Od czasu do czasu pojawia się w nich niepokojący blask, a to nowe szyby odbijały światło błyskawic. Nowe, czerwone, lśniące dachówki przypominały smoczą łuskę w strugach deszczu. Brr! Strach się bać! Tajemniczy i ciemny gmach budynku zmienił swój wygląd za sprawą remontu. Zmienili się też właściciele – w pałacu zamieszkała rodzina Czereśniaków. Ale mieszkał tam ktoś jeszcze. Duch. Bo jakże to pałac bez legendy o duchu! Ile w tym prawdy?

Kto by wierzył w duchy w dwudziestym pierwszym wieku?! (s. 40)

Ludzie w Niewiadomicach powiadają, że po pałacu plącze się duch. Przed wojną mieszkała w nim jakaś hrabina, która zniknęła w tajemniczych okolicznościach niedługo po rozpoczęciu wojny. Nie odnaleziono jej ciała, lecz można było ją całkiem niedawno spotkać na spacerze po okolicy. Wypytywała ludzi o nowe wynalazki, na przykład telewizor. Była sympatyczna, choć nieco staroświecko ubrana.

Piwnica zachowała wszystkie swoje tajemnice i nikomu nie chciało się ich wydzierać. (s. 11)

Wyjaśnienia tajemnicy istnienia ducha podjął się dwunastoletni Wiktor. Od dawna fascynowała go dziwaczna budowla przypominająca smoka. W dodatku jego babcia twierdziła, że rozmawiała z duchem! Chłopiec swoje prywatne śledztwo rozpoczął dwa lata wcześniej, przed remontem, lecz nic nie znalazł. Teraz dogadał się ze swoją rówieśniczką Magdą Czereśniak. Postanawiają razem prowadzić śledztwo. Zaczynają od wyszukania informacji o dawnych właścicielach majątku oraz zbadania starych piwnic, które nie zostały wyremontowane. Czyżby to tam kryły się pałacowe skarby? A co z duchem? Ha! Musicie dołączyć do małych detektywów i razem z nimi spróbować rozwiązać zagadki przeszłości.

W tym pałacu czasem dzieją się rzeczy… które trudno wyjaśnić. (s. 130)

Zaczyna się burzowo i mrocznie. Akcja rozwija się stopniowo i dawkuje emocje. Rośnie napięcie związane z tajemniczym duchem, a plotki mieszkańców Niewiadomic tylko podkręcają tajemniczą atmosferę. W pałacu dzieje się coś niezwykłego. Sprzątaczka Zosia zwalnia się z dnia na dzień i nawet nie wraca po telefon, który zgubiła w piwnicy. Z czasem robi się coraz bardziej intrygująco i niebezpiecznie, gdyż pałac powoli odsłania swoje sekrety, a te… zadziwiają!

Przez 7 godzin i 5 minut trwania audiobooka ładny głos Joanny Gajór, aktorki i lektorki, prowadzi słuchacza nie tylko po pałacowych komnatach. Razem z bohaterami, w których się świetnie wciela, przemierza czas i przestrzeń, odkrywa zagadki przeszłości, informuje, zaskakuje, a nawet straszy słuchacza. Przygód tu bez liku! Nawet nie zdajecie sobie sprawy, gdzie wylądujecie! I dobrze Wam radzę – zapamiętajcie datę, bo inaczej będziecie zagrożeni i wszyscy wokół Was.

Duch z Niewiadomic zaprasza Was, młodzi adepci sztuki detektywistycznej, do duchowej przygody i odkrywania Tajemnic starego pałacu. Otwarte zakończenie sprawia, że od razu chce się sięgnąć po kolejną część cyklu, po Milionera z Gdańska. Uważajcie! Stare ptaszysko patrzy!

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

 

 

Tytuł: Tajemnice starego pałacu. Duch z Niewiadomic
Autor: Katarzyna Majgier
Czyta: Joanna Gajór
Czas trwania: 7 h i 5 minut
Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-8146-223-5

Author: Marta Korycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *