POCZYTAJ MI NA UCHO: Średniowieczne słodycze – recenzja audiobooka „Ale historia… Jadwiga kontra Jagiełło” Grażyny Bąkiewicz

Odsłony: 246

Mam nadzieję, że dzieci, które do tej pory nie lubiły historii w szkole, stopniowo ją z nami pokochają. Pierwsze kroki w tym zakresie zostały już poczynione. Na łamach naszego magazynu opublikowaliśmy dwie recenzje audiobooków Grażyny Bąkiewicz z serii Ale historia… O Mieszku i Kazimierzu Wielkim. Dziś pora na dwóch królów, którzy jednocześnie rządzili Polską. I to dobrze! Zapraszam do recenzji audiobooka Ale historia… Jadwiga kontra Jagiełło Grażyny Bąkiewicz. Ale wiecie co? Lepiej miejcie pod ręką coś słodkiego. Przygotujcie mały zapas słodyczy, bo na jednym cukierku może się nie skończyć…

http://www.storybox.pl/
Tu znajdziesz wiele dobrych audiobooków

Poznajcie Grubego, znaczy się Karola. W jego rodzinie wszyscy liczą kalorie i mają wagę pod kontrolą. Tylko nie Gruby. On kocha słodycze i je je na okrągło. Nawet podaje Wam przepis na tęczowe landrynki! Jego próby przekonania bliskich, że cukierki dodają energii i  pewności siebie, spełzają na niczym. Na szczęście Gruby ma fajnych kumpli. I właśnie przez jednego z nich spóźnia się na lekcję historii u pana Cebuli. W dodatku nie odrobił pracy domowej. Ale co to dla niego! Wystarczy, że stuknie opuszkiem palca, w którym ukryty jest komunikator, a cała potrzebna wiedza jest dostępna w ułamku sekundy.

Temat: Władysław Jagiełło.

Temat lekcji widniał już na tablicy i wkrótce miała się zacząć zabawa w obieranie Cebuli. Nauczyciel ma manię ubierania się za grubo i w trakcie lekcji ściąga z siebie nadmiar garderoby. Tego dnia miał na sobie strój narciarski i chyba ze sto swetrów. A że uczniowie lubią podgrzewać atmosferę i rozbierać swego historyka, to zapowiadała się niezwykła lekcja. Najpierw uczniowie za pomocą specjalnych ławek wykonali lot próbny do końca XIV wieku. Szukali ciekawostek o Władysławie Jagielle, czegoś, czego nie ma w źródłach. Zgadnijcie, czego szuka Gruby? Ha! Oczywiście, przepisów na oryginalne słodycze z przeszłości. Dla nich zrobi wszystko! Naprawdę.

Które z tych dwojga było lepszym królem? Zbadajcie sprawę na miejscu.

Okazało się, że Polską w tym samym czasie rządziło dwóch królów. W dodatku żaden z nich nie był Polakiem! W tamtym okresie liczyło się dobro państwa, o które na przełomie XIV i XV wieku zabiegali Jadwiga i Władysław Jagiełło. Rządzili wspólnie, nie rywalizowali, choć byli różni jak ogień i woda. Jednak… któreś z nich musiało być lepsze od drugiego! No właśnie, które według Was? Uczniowie pana Cebuli w grupach mają sprawdzić, który z królów zrobił więcej dla Polski. Ruszyli. Słoniu wskoczył do zepsutej ławki Grubego, którą jeszcze w ostatniej chwili reperował nauczyciel, i też poleciał. Konsekwencje tego wyczynu odbiją się echem w przeszłości. Będzie kupa śmiechu!

Konfekty dla najjaśniejszej pani!

To z perspektywy Grubego i jego przeżyć młody adept historii Polski poznaje ważne wydarzenia, wpływowych ludzi oraz służbę i informacje o wszystkim, co związane było z jedzeniem, na przykład ile czasu leżakowało ciasto na pierniki, jaką przyprawę dodawano do wszystkich potraw i wypieków, jak myto ręce przed jedzeniem? Taki Walerek, pomocnik królewskiego kucharza, zabiera Grubego i słuchaczy do poszczególnych pomieszczeń kuchni. Ich mnogość i to, co się w nich znajdowało, może zawrócić w głowie. Na pewno zwiększy łaknienie u słuchacza, tym bardziej że Gruby jest na tropie konfektów! Ha! Nie wiecie, co to konfekty? To owoce w miodzie, ciasteczka i wszelkiego rodzaju średniowieczne smakołyki.

Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek.

Lekcje historii u pana Cebuli i wycieczki ławkami w przeszłość to nie tylko zdobywanie wiedzy, lecz także mnóstwo niewiarygodnych przygód, skrajne emocje i radzenie sobie z niespodziewanymi problemami, także tymi ze Słoniem. Ale i śmiechu nie zabraknie. Czasami przyszłość w przeszłości może namieszać. I są jeszcze komiksy w wersji dźwiękowej! Ludwik Węgierski liczy córki i składa obietnicę, konie odliczają do dwóch, ptaki biorą udział w teleturnieju o bitwie pod Grunwaldem, smok wawelski oprowadza wycieczkę… Boki zrywać ze śmiechu! Przed Wami kolejna, fantastyczna i merytoryczna lekcji historii ze słuchawkami na uszach i audiobookiem Grażyny Bąkiewicz Jadwiga kontra Jagiełło.

Trzeba dowieźć ciasteczka królowej.

Przenieście się na przedpola Grunwaldu, zajrzyjcie do zamku w Malborku i poznajcie jego unowocześnienia, przyjrzyjcie się codziennemu życiu Krzyżaków i poznajcie najważniejszą zasadę polityki. Aha! Nie zapomnijcie wpaść do Władysława Jagiełły na audiencję. Król na Was czeka. Na tronie! Nie zdradzę Wam, jaka jest odpowiedź na pytanie postawione na początku zajęć. Poznacie ją w niecałe 3 godziny słuchania audiobooka i miłego głosu Macieja Więckowskiego. W dodatku zostaniecie za to słodko wynagrodzeni. A może i Wy pomożecie Grubemu odnaleźć wszystkie przepisy na średniowieczne konfekty? Wiecie, ja też bym chciała skosztować choćby pączuszków z nadzieniem ryżowym posypanych złotem… Mniam!

Polecam, Marta Korycka

materiał chroniony prawem autorskim

 

 

Tytuł: Ale historia… Jadwiga kontra Jagiełło
Autor: Grażyna Bąkiewicz
Czyta: Maciej Więckowski
Czas trwania: 2 h i 52 minut
Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-8146-153-5

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Author: Marta Korycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *