POCZYTAJ MI NA UCHO: “Niczemu winne”, Anna Krzyczkowska – recenzja audiobooka

Odsłony: 236

“…Nie jest to audiobook dla każdego. Zawiera bolesne i niezwykle emocjonalne opisy stanów matki po utracie jedynego dziecka, dramatyczne rozmowy matki z synem, którego już nie ma. U osób, które miały takie same lub podobne przeżycia może wzbudzić ogromne pokłady trudnych emocji. Jednak z drugiej strony może także pomóc zrozumieć, co przeżywa kobieta po śmierci swojego dziecka i jak wszechogarniające i obezwładniające są to uczucia, i to nie tylko dla niej samej, ale również dla osób, które są w jej otoczeniu…”

Audiobook „Niczemu winne” Anny Krzyczkowskiej nie porusza tematyki lekkiej, łatwej i przyjemnej. A wręcz przeciwnie. Podejmuje temat niezwykle trudny, a jak okazuje się w trakcie odsłuchiwania – nie jeden trudny temat. Jednak osią wydarzeń jest dramat kobiety po utracie dziecka.

Główną bohaterką jest młoda kobieta – Laura – która nie może pozbierać się po śmierci ukochanego i wyczekanego synka Mikołaja. Poznajemy ją sześć lat po traumatycznym zdarzeniu w najlepszym – wydawałoby się – momencie jej życia. Jest spełnioną kobietą sukcesu, świetnie zarabiającą, żyjącą w luksusie, czerpiącą z losu pełnymi garściami, która ma cudownego, przystojnego, kochającego, opiekuńczego i wspierającego męża, któremu ufa bezgranicznie i kocha go ponad wszystko. Ma także wspaniałych i oddanych rodziców oraz młodszą siostrę – „czarną owcę” – która jest totalnym przeciwieństwem Laury – wulgarną, wyzywającą, nie stroniącą od alkoholu, narkotyków i przypadkowego seksu.

W tym samym czasie, gdy Laura opłakuje swoje dziecko, jej wiecznie imprezująca siostra zachodzi w niechcianą ciążę. Gdy Laura po stokroć odczuwa pustkę w swoim brzuchu, musi patrzeć na powiększający się brzuch siostry. Gdy Laura dałaby wszystko by być na miejscu siostry, ta nie odczuwa entuzjazmu na myśl o tym, że zostanie matką.

Ból i poczucie niesprawiedliwości sprawiają, że Laura decyduje się zobaczyć synka siostry – Kacperka dopiero po kilku miesiącach. Przepełniona obawami nie spodziewa się, że ta mała istota przesłoni jej cały świat i że swoje niespełnione uczucia do Mikołajka przeleje właśnie na Kacperka. To ona będzie dbać żeby miał lekarstwa czy nową kurtkę na zimę. Mąż Laury także z wielkim oddaniem włączy się w opiekę nad synkiem swojej szwagierki. Czy robi to jedynie dla swojej żony, bo widzi, jak bardzo Laura kocha Kacperka, a on tak bardzo kocha swoją żonę?

Jednak miłość do Kacperka nie jest w stanie do końca zagłuszyć w Laurze pragnień o posiadaniu własnego dziecko, a także ukoić pustki po utracie Mikołajka. Pustka ta pogłębiana jest dodatkowo wspomnieniami traumatycznych wydarzeń z przeszłości, które miały miejsce, gdy Laura miała zaledwie 15 lat.

Dramatyczne niezamknięte sprawy z przeszłości i trudna teraźniejszość nie pozwalają Laurze na odnalezienie wewnętrznego spokoju oraz upragnionego poczucia szczęścia. A przyszłość szykuje dla niej kolejną dawkę cierpienia i goryczy.

Czy Laura doczeka się wreszcie upragnionego dziecka? Czy zdoła naprawić relacje z siostrą? Czy na idealnym obrazie jej męża pojawi się choćby najmniejsza rysa? Czy Kacperek zazna szczęścia w pełnej i kochającej się rodzinie? Czy Laura upora się z demonami przeszłości? I czy jest gotowa na to, co przyniesie jej przyszłość?

Po 11 godzinach i 10 minutach odsłuchiwania uzyskacie odpowiedzi na wszystkie te pytania. Należy tu zaznaczyć, iż nie jest to audiobook dla każdego. Zawiera bolesne i niezwykle emocjonalne opisy stanów matki po utracie jedynego dziecka, dramatyczne rozmowy matki z synem, którego już nie ma. U osób, które miały takie same lub podobne przeżycia może wzbudzić ogromne pokłady trudnych emocji. Jednak z drugiej strony może także pomóc zrozumieć, co przeżywa kobieta po śmierci swojego dziecka i jak wszechogarniające i obezwładniające są to uczucia, i to nie tylko dla niej samej, ale również dla osób, które są w jej otoczeniu.

Polecam, Sylwia Bornos
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawca: STORYBOX.PL w porozumieniu z wydawnictwem „Szara Godzina”
Tytuł: Niczemu winne
Autor: Anna Krzyczkowska
Czyta: Joanna Domańska
Czas trwania: 11 godz. 10 minut
ISBN: 978-83-65983-56-5

http://www.storybox.pl/
Tu znajdziesz wiele dobrych audiobooków

Sylwia Bornos – absolwentka filologii polskiej na UMCS, bibliotekarka, organizatorka comiesięcznych “Rozmów o książce”, jurorka w konkursach recytatorskich dla dzieci i młodzieży. Kocha zwierzęta (ma psa i dwa koty), uwielbia czytać, zarówno prozę, jak i poezję, sama pisze wiersze… do szuflady.

Author: Klaudia Maksa

Blabla bla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *