POCZYTAJ MI NA UCHO: “Mieszko, ty Wikingu!” Grażyna Bąkiewicz- recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje patrornat medialny życie i pasje

Odsłony: 386

diabelska przypadlosc - ver04-plyta-300Historia dla jednych stanowi pasję, dla drugich jest istną zmorą, jeśli chodzi o szkolną naukę. A może tak spróbować inaczej “ugryźć” dawne dzieje? Zamiast wtłaczać do głów suche fakty i daty, warto dzieciom zaproponować coś, co pozwoli im złapać bakcyla i zachęci do zgłębiania historii. Taką właśnie propozycją jest seria edukacyjna “Ale historia!” napisana przez Grażynę Bąkiewicz, która przekazuje wiedzę w fantastycznej i humorystycznej oprawie.

PATRONAT-LOGO

Pierwszy tom tej serii dotyczy czasów Mieszka I i ciekawej teorii, jakoby był on… Wikingiem. Przyznam szczerze, w szkole o tym mnie nie uczono. Skąd wywodzili się pierwsi Piastowie? Czy mieli skandynawskie, normańskie korzenie? Co oznacza tajemnicze miano “Dagome”  w dokumencie (“Dagome iudex”)powierzającym państwo  Stolicy Apostolskiej? To wszystko jest naprawdę intrygujące…

Dwunastoletni Aleks, typ pechowca, wraz z paczką kolegów i koleżanek z klasy Olą, Grubym, Zuzką, Słoniem, Witkiem wyrusza na wyprawę do X wieku na ziemie słowiańskie. Wehikułem czasu jest tym razem szkolna ławka… Akcja powieści rozgrywa się bowiem w przyszłości,  kiedy podróże w czasie i przestrzeni są na porządku dziennym i nawet stanowią przedmiot szkolnego projektu.  Na polecenie pana Cebuli, nauczyciela historii, dzieci przenoszą się do 990 roku, mają sprawdzić jak to z tym Mieszkiem i wikingami było… Do dyspozycji mają komunikatory z wiedzą encyklopedyczną, a ochronę zapewnia im specjalne pole gamma, dzięki któremu są niewidzialni. Oni jednak rezygnują z tego zabezpieczenia, wpadają w ręce… handlarzy niewolników i przeżywają wiele przygód. Aleks z pomocą Łuczka, rówieśnika żyjącego w tamtych czasach, poznaje tamtejsze realia i organizuje pomoc dla kolegów z klasy. Akcja zostaje zwieńczona sukcesem. Ależ to była historia!

Opowieść bawi i uczy jednocześnie. Autorka pokazuje inne spojrzenie na historię niż “podręcznikowe”. W przygodowej fabule, poprzez humor i zabawę sprytnie przekazała wiele ciekawych treści. Można powiedzieć, że wyszła naprzeciw oczekiwaniom młodzieży, która nie cierpi nudnych wykładów, a tutaj,  śledząc wydarzenia z perspektywy kilkunastoletniego narratora, przyswaja wiedzę całkiem “bezboleśnie”, wchłaniając ciekawostki, a kto wie, czy w ten sposób nie zarazi się bakcylem zgłębiania zakamarków historii…

Mieszko, ty wikingu! to świetna, nietuzinkowa, błyskotliwa książka. Wartościowa z punktu widzenia nauczycieli i rodziców, atrakcyjna dla dzieci.
W wersji papierowej zdobią ją bardzo fajne ilustracje i pobudzające wyobraźnię komiksowe wstawki Artura Nowickiego. Szkoda, że słuchacze zostaną tego pozbawieni, pomyślałam.
Ku mojemu zaskoczeniu, okazało się, że te komiksy są również przedstawione w wersji audio! Jak to możliwe? Otóż zostały zgrabnie opowiedziane, od głównego tekstu oddziela je specjalny dźwięk.  Muszę przyznać, że to ciekawe rozwiązanie, lektorowi należą się brawa za “rysowanie” słowem i intonacją.

Lektorem jest znany już m.in.  z cyklu o Doktorze Dolittle Maciej Więckowski -aktor filmowy i teatralny, charakteryzuje go bardzo miły głos.  W moim odczuciu tym razem brzmiał poważniej niż podczas lektury książki Loftinga, trzeba pamiętać jednak, że adresatem “Mieszka..” są już starsze dzieci, powiedzmy tak od czwartej klasy szkoły podstawowej.
Więckowski nie przesadził w angażowanie się w poszczególne role, ale wcale nie uważam tego za wadę. To było naprawdę rzetelne czytanie!

Polecam ten audiobook zarówno tym, którzy lubią historię, jak też tym, którzy się jeżą na samą myśl o niej. Uczniom, ale i nauczycielom, może wykorzystają fragmenty podczas lekcji? Oczywiście nie tylko nauka stanowi tu walor, nie zapominajmy, że to przede wszystkim wielka frajda dla słuchacza, gustującego w utworach z humorem i pomysłem.

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

diabelska przypadlosc - ver04-plyta-300

Tytuł: Ale historia… Mieszko, ty wikingu!

Autorka: Grażyna Bąkiewicz

Czyta: Maciej Więckowski

Czas trwania: 3 godz. 20 min

Wydawca: Storybox.pl, Nasza Księgarnia

 ISBN 978-83-8146-059-0

 

AGAAgnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *