WALKA Z ZAKONEM BOGA JASNOŚCI – recenzja książki „Bunt” Katarzyny Muszyńskiej

Odsłony: 467

Bunt okładkaWiecie, że Polak potrafi? Polka też! Katarzyna Muszyńska, pisarka i dziennikarka z Bydgoszczy, zorganizowała zbiórkę pieniędzy na portalu crowfundingowym Polak Potrafi, aby móc wydać książkę, drugi tom serii Świat Płaskowyżu. I udało się! Tajemnica Avinionu doczekała się kontynuacji. Sile i Farris powracają, by rozwiązać rodzinne tajemnice. Udają się w kolejną podróż, tym razem na Południe. Ja podróżowałam razem z nimi, a dziś zapraszam i Was, zapraszam do recenzji powieści fantasy Bunt autorstwa Katarzyny Muszyńskiej.

Zdjęcie z sesji fotograficznej do książki Bunt autorstwa Ezo Oneir (1)
Zdjęcie z sesji fotograficznej do książki Bunt autorstwa Ezo Oneir (1)

Za górami na wszystkich magicznych czeka śmierć. (s. 16)

Sile i Farris są od dawna poszukiwani przez kapłanów zakonu Boga Jasności za używanie magii, mimo to wyruszają na Południe, aby rozwikłać rodzinne tajemnice. Sile chce poznać swojego ojca, zrozumieć swoją własną historię, dowiedzieć się, kim jest. Na Południu sytuacja polityczna jest trudna. Władzę tak naprawdę sprawują kapłani, a nie król Magnus V. Za sznurki pociąga zwierzchnik zakonu MacTalin Zelkeler. Podstępem lub siłą przejmuje władze nad kolejnymi krainami Płaskowyżu.

Uciekaj z Ergaru! (s. 29)

Królowa Nelida wraz z szesnastoletnią córką, księżniczką Morrigan, muszą uciekać z zamku w obliczu zagrożenia. Niallan, brat królowej siłą przejmuje rządy. Jednak udało się uciec tylko księżniczce. Teraz sama musi sobie radzić, musi dotrzeć do Aratu, do wiedźmy Mabh. Tymczasem w siedzibie zakonu w Feracus w zamknięciu przebywa inna nastolatka – Abelein, wnuczka arcykapłana. Nękają ją ataki i przerażające wizje, co nie podoba się dziadkowi. Jaką rolę będą miały do odegrania Morrigan i Abelein oraz tajemniczy medyk Sierra? Kim oni są tak naprawdę? Co potrafią? Co ich łączy z Sile?

Zdjęcie z sesji fotograficznej do książki Bunt autorstwa Ezo Oneir (2)
Zdjęcie z sesji fotograficznej do książki Bunt autorstwa Ezo Oneir (2)

Czasy są niespokojne. (s. 175)

W podbitych krainach podniesiono podatki, co pogłębiło biedę mieszkańców; za drobne przewinienia groziła chłosta, a za poważniejsze szubienica. Magiczni byli wyłapywani, torturowani i paleni na stosie. Prawowici władcy, choćby Callan z Brydonii, ukrywają się. Dwór królewski przepełniony jest intrygami, kłamstwami, sztucznymi uprzejmościami. Ludzie zaczęli się buntować wobec coraz ostrzejszego prawa, tworzą spiski. Powstał nieformalny ruch oporu. Każdego dnia bunt narasta i przybiera na sile, a Sile i Farris zostają w niego zamieszani. Będą walczyć z zakonem. To będzie walka dobra ze złem.

Zdjęcie z sesji fotograficznej do książki Bunt autorstwa Ezo Oneir (3)
Zdjęcie z sesji fotograficznej do książki Bunt autorstwa Ezo Oneir (3)

 

Ważą się losy krainy Płaskowyżu. (s. 106)

Autorka zabiera czytelnika do świata fantasy, do Płaskowyżu, krainy niezwykłej, a obecnie niebezpiecznej. W tym świecie magii, odkąd na Południu twardą ręką rządzi zakon Boga Jasności, czyli Zelkeler, każdy obdarzony magicznymi zdolnościami musi się ukrywać przed karą śmierci. Płaskowyż bowiem podzielony jest na magiczną Północ i niemagiczne Południe, a granicę stanowi pasmo Gór Ciemności. Świat Płaskowyżu wyróżnia się na tle innych światów. Autorka podkreśla jego autonomiczność poprzez nazewnictwo krain, miesięcy, imion bohaterów, podział doby na obroty, możliwości magicznych, hierarchię zakonu Boga Jasności. Całość jest spójna, napisana lekkim stylem, co sprawia, że powieść szybko się czyta.

Świat Płaskowyżu - mapa autorstwa Łukasza Banacha
Świat Płaskowyżu – mapa autorstwa Łukasza Banacha

Dynamiczna akcja powieści i zaskakujące jej zwroty sprawią, że wydarzenia i perypetie bohaterów mocno przykują uwagę czytelnika. Narrator jednocześnie prowadzi trzy główne wątki – Sile, Morrigan i Abelein. Przeskakuje między wydarzeniami w kolejnych rozdziałach, staje się przewodnikiem czytelnika po świecie Płaskowyżu, który porusza się z mapą w ręku zamieszczoną na początku powieści. Po drodze opowiada legendy, wyświetla historię rodziców Sile, opisuje wizje Abelein, podsłuchuje telepatyczne rozmowy, stopniowo odkrywa mroczne rodzinne sekrety i inne tajemnice ukrywane latami przed mieszkańcami. Magia co raz jest ujawniana w różnej postaci, emocje buzują, zwłaszcza pod koniec powieści. Wrażeń nie zabraknie. Zakończenie pozostawia czytelnika z niedosytem. Autorka zostawia uchyloną furtkę do napisania kolejnego tomu, na który przyjdzie czytelnikowi poczekać.

Warto zwrócić uwagę na szatę graficzną książki. Jest ona pięknie wydana – w twardej oprawie, szyta, czarny druk wyraźnie odcina się od bieli kartek, duża czcionka i interlinia nie męczą oczu. Wzrok czytelnika przyciąga okładka. To ilustracja przedstawiająca Sile – akryl wykonany na płótnie przez pana Krzysztofa Kloskowskiego.

Zdjęcie z sesji fotograficznej do książki Bunt autorstwa Ezo Oneir (4)
Zdjęcie z sesji fotograficznej do książki Bunt autorstwa Ezo Oneir (4)

Magiczną powieść Bunt Katarzyny Muszyńskiej polecam przede wszystkim miłośnikom fantastyki i magii, w której pod płaszczem fantasy rozgrywa się walka dobra ze złem. Czasami trzeba przywdziać maskę, odegrać rolę, by zwyciężyć i dojść do prawdy, ponosząc przy tym także straty. To także powieść dla tych, którzy lubią podróże i przygody, którzy lubią się buntować i walczyć w imię prawdy.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

Zdjęcie z sesji fotograficznej do książki Bunt autorstwa Ezo Oneir (5)
Zdjęcie z sesji fotograficznej do książki Bunt autorstwa Ezo Oneir (5)

Bunt okładka

 

Wydawnictwo: Łuczniczka

Autor: Katarzyna Muszyńska

Tytuł: Bunt

Data wydania: 20.06.2018

Ilość stron: 333

ISBN: 978-83-947264-2-3

martaMarta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka ko literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami cośchająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Author: Marta Korycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *