POCZYTAJ MI NA UCHO: Walka z ciemnością – recenzja audiobooka „Carte blanche. Prawdziwa historia niezwykłego nauczyciela” Jacka Lusińskiego

Odsłony: 385

aaa„Ciemność, widzę ciemność!” – te budzące powszechną wesołość słowa znane z komedii Seksmisja Juliusza Machulskiego dosłownie pasują do sytuacji Kacpra Bielika. Ten nauczyciel historii poważnie zachorował, stopniowo zaczął tracić wzrok. Zapraszam do recenzji audiobooka Carte blanche. Prawdziwa historia niezwykłego nauczyciela Jacka Lusińskiego, opowieści o walce z chorobą, wszechogarniającą ciemnością, samym sobą i całym światem, opowieści opartej na faktach.

Niewielka, ciemna plamka skakała tym razem na ekranie komórki

Najpierw luneta, teraz komórka. Coś jest nie tak. Kacper Bielik ma problemy ze wzrokiem i to coraz poważniejsze – węższe pole widzenia, lekko zamazane kontury, pogorszenie widzenia wieczorem. Wizyty u okulistów potwierdzają diagnozę i nie pozostawiają złudzeń. Retintis pigmentosa, choroba genetyczna przekazana mu „w prezencie” przez matkę. Wypadek samochodowy przyspieszył cały proces. Okulary nie będą potrzebne. Medycyna jest w tym przypadku bezradna. Kacprowi grozi trwała ślepota. Pozostaje mu tylko przejście na rentę inwalidzką.

Wziąłem to wychowawstwo

Profesor Kacper Bielik uczy historii w lubelskim liceum. Jest lubiany przez uczniów, a na jego lekcjach dużo się dzieje, choćby wyścigi papierowej ściągi ze ściągą SMS-ową. W trakcie roku szkolnego dyrektorka powierza mu wychowawstwo klasy III B. Nauczyciel nie chcąc zawieść dyrekcji i maturzystów, przyjmuje nowy obowiązek. Pragnie zachować pracę jak najdłużej i doprowadzić uczniów do matury. Już nie jest mu łatwo, gdyż ślepota postępuje, ale nie przyznaje się do choroby. Wie o niej tylko jego przyjaciel Wiktor.

Po prostu próbuję jakoś przetrwać

Przetrwać. Ale jakim kosztem? Praca to jedyne, co trzyma nauczyciela przy życiu. Nie ma rodziny, tylko uczniów, dla których chce jak najlepiej. Diagnoza zwaliła go z nóg. Był załamany, lecz nie poddał się. Ruszył na wojnę z ciemnością niczym średniowieczny wojownik. Klucz do sukcesu to jego pamięć i pomysłowość na oszukanie choroby, a pomocne w tym są różne gadżety. Codzienne zmaganie się nowymi wyzwaniami, ograniczeniami, wszechogarniającą ciemnością wymaga coraz więcej poświęceń, coraz trudniejszych decyzji do podjęcia. W międzyczasie Kacper nawiązuje bliższą znajomość z koleżanką ze szkoły i próbuje pomóc swej zbuntowanej wychowanicy, która także ukrywa osobisty sekret.

Coraz więcej białych kartek pojawiało się w jego życiu

Słuchacz z uwagą śledzi rozwój choroby u Kacpra, zauważa jej kolejne symptomy, widzi walkę bohatera z narastającą ciemnością, jest świadkiem jego porażek i sukcesów. Razem z nim wszystko przeżywa, wszystkiego doświadcza. I tak przez 5 godzin i 11 minut, aż trudno się oderwać, bowiem Carte blanche poruszy każdego słuchacza autentycznością wydarzeń, dramatyzmem i emocjami szarpiącymi głównego bohatera oraz bliskich mu osób. Tu nie ma miejsca na udawanie i granie. Jest walka o przetrwanie, o normalne życie, o każdy promień światła, o każdą literę czytanego tekstu. Co robić, kiedy diagnoza staje się wyrokiem na resztę dotychczas szczęśliwego życia? Czy niepełnosprawność to wyrok? Jak pogodzić się z niemożnością oddawania się pasji? Jak funkcjonować w otaczającej nas ciemności?

Ostatnie miesiące nauczyły go sztuki kamuflażu

Tę sztukę perfekcyjnie opanował lektor audiobooka Arkadiusz Jakubik. To zawodowy aktor teatralny i filmowy, znany głównie z filmów Dom zły, Drogówka, Jesteś bogiem, Chce się żyć, a także reżyser, scenarzysta oraz wokalista zespołu rockowego. Lektor bardzo wczuł się w rolę ślepnącego bohatera. W newralgicznych momentach czyta jakby bardziej przejmująco, oddaje strach i przerażenie nauczyciela, miotające nim emocje, tragizm sytuacji. On nie wciela się w rolę Kacpra Bielika, on jest Kacprem Bielikiem od początku do końca.

Komu polecam Carte blanche? Nie tylko nauczycielom. Każdemu dorosłemu bez wyjątku. Samo życie napisało historię walki z ciemnością lubelskiego nauczyciela, dlatego warto wziąć od niego korepetycje.

Marta Korycka
materiał chroniony prawami autorskimi

http://www.storybox.pl/
Tu znajdziesz wiele dobrych audiobooków

aaa

Tytuł: Carte blanche. Prawdziwa historia niezwykłego nauczyciela
Autor: Jacek Lusiński
Czyta: Arkadiusz Jakubik
Czas trwania: 5 h i 11 minut
Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-8146-080-4

martaMarta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Author: Marta Korycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *