POCZYTAJ MI NA UCHO: Prawdziwy skarb – recenzja audiobooka „Duża kieszeń na kłopoty” Agaty Mańczyk

Odsłony: 255

aaaJarosławiec nad morzem – zimą umiera tu się z nudów, a latem użera z turystami. Jednak gdy od kilku dni pada deszcz, siedzi się w smażalni. Gdy Greta z nudów maluje paznokcie, Gutek czyta, Pola rysuje, a Nikodem gra na komórce, do smażalni przychodzą dwaj mężczyźni. Jeden drugiemu opowiada o zgubionej walizce pełnej pieniędzy… Co było dalej? Zapraszam do wysłuchania audiobooka Duża kieszeń na kłopoty Agaty Mańczyk.

PATRONAT-LOGO

Wydarzenia ruszyły lawinowo, zanim Niki zdążył się zorientować.

Nastolatkowie (nie)chcący podsłuchali rozmowę lokalnego mafiosa Mambo z policjantem Wentylem. Każde z nich podjęło decyzję i wymknęło się ze smażalni. I każde z nich na własną rękę postanowiło odszukać zaginioną walizkę. Po kolei pojawiają się na cmentarzu przy świeżym grobie samobójcy. Niechętnie, ale zaczynają współpracować ze sobą. Nie mają wyjścia, muszą. Czas nagli, okoliczności są mało sprzyjające, ręce drżą ze strachu, a każdemu marzą się pieniądze. Pojawienie się księdza i grabarzy komplikuje sprawę. Bohaterowie ratują się z opresji i uciekają z czerwoną, ortalionową torbą!

Ale to oznacza jeszcze większe kłopoty.

Jej zawartość budzi ich zdziwienie. Jednak muszą uciekać, gdyż na drodze staje im Mambo z obstawą. Robi się naprawdę niebezpiecznie. W grę wchodzą takie wrażenia, których można nie przeżyć. Ucieczka. Pogoń. Łapanka. Więzy. Czekanie na wyrok w środku lasu. To wtedy nastolatkowie (nie)chcący słyszą historię przerzutu złota i biżuterii z lata 1939 roku. Do tej pory łup przemytników nie został odnaleziony…

Zakończyć? Przecież przygoda się dopiero zaczyna!

I to nie jedna! A mnóstwo! Przygoda goni przygodę. Czasami trudno złapać oddech. Ucieczka, poszukiwanie skarbu, kradzieże, włamania, niszczenie mienia, narażenie się lokalnym mieszkańcom, a w tym wszystkim kłótnie, sfory, obrazowe epitety i wyzwiska, dokuczanie sobie, wzajemna niechęć. Mimo to wspólne przeżycia powodują, że między bohaterami zaczynają kiełkować uczucia. Dramatyzm rośnie wraz z groźbami mafiosa, szukaniem nastolatków przez policję i grożącym dzieciakom niebezpieczeństwom. Cmentarz, stodoła, piwnica, smażalnia, klasztor to tylko niektóre miejsca, w których pojawiają się młodzi poszukiwacze skarbów, by rozwiązać zagadki. A te są dobrze skonstruowane. Wymagają logicznego myślenia, szkolnej wiedzy oraz kilku innych umiejętności.

To nie są zwykłe dzieciaki.

To prawda, to zbuntowane dzieciaki z problemami, samotne, pogubione, smutne. W dodatku gwiazdy filmowe. Poznajcie Polę jak Negri, Gretę jak Garbo, Nikodema jak Dyzmę i Gustawa jak Holoubka. A zdaniem Mamba – to dzieciaki z piekła rodem, bo przechytrzyć mafiosa nie jest łatwo. Odwaga nastolatków przeplata się z szaleństwem, paniczny strach z wielką radością, wzajemna niechęć z początkami przyjaźni i miłości. Z nimi nie można się nudzić! Nagłe zwroty akcji, nieprzewidziane zdarzenia, wartka akcja, niebezpieczeństwa wiszące nad głowami jak miecz Damoklesa, a nawet salwy śmiechu – to wszystko Was wciągnie i pochłonie na 11 godzin i 25 minut. Wpadniecie jak śliwka w przerębel! A co!

Zawsze pojawią się mniejsze lub większe problemy.

Lecz nie dla wspaniałej lektorki Joanny Domańskiej. To doświadczona aktorka, teatralna, filmowa, serialowa (Klan, Lokatorzy, M jak miłość) i dubbingowa. W jej wykonaniu akcja audiobooka nabiera rumieńców i ożywa w wyobraźni słuchacza, a on sam bierze udział w wydarzeniach już nie jako świadek, lecz jako pełnoprawny bohater. Lektorka świetnie wciela się w role zarówno nastolatków, jak i dorosłych. Dla każdego z kilkunastu bohaterów stworzyła nową osobowość o innej barwie głosu. Jej sugestywna interpretacja głosowa czarnych charakterów sprawia, że Mamba i braci Ziółko w jej wykonaniu trzeba się bać, a w czasie pobytu na cmentarzu słuchacza przechodzą dreszcze.

W spodniach najważniejsze są duże kieszenie, bo można w nich upchnąć wszystkie kłopoty. Przy każdym praniu tracą trochę koloru, aż w końcu się wystrzępią i z czystym sumieniem będzie je można wyrzucić do kosza.

Kiedy każde z czworga nastolatków kilka dni wcześniej wymykało się ze smażalni w poszukiwaniu skarbu, było przytłoczone własnymi problemami: nadwagą, śmiercią mamy, chorobą, samotnością, brakiem pieniędzy i perspektyw. Lecz w obliczu ostatnich wydarzeń ich problemy zmieniły się diametralnie. Bohaterowie lepiej poznają siebie i rozumieją, co się w życiu tak naprawdę liczy. Problemy nie będą duże, jeśli nie pozwoli im się urosnąć. A z drugiej strony nie ma tak wielkich kłopotów, które nie zmieściłyby się do kieszeni.

Jesteśmy na tropie. Naprawdę możemy znaleźć ten skarb.

Może go znaleźć także słuchacz, jeśli tylko skusi się na przygodówkę Duża kieszeń na kłopoty Agaty Mańczyk. Wtedy dowie się, czym jest prawdziwy skarb i dlaczego problemy w życiu nie są najważniejsze.

Polecam, Marta Korycka.

http://www.storybox.pl/
Tu znajdziesz wiele dobrych audiobooków

aaa

Tytuł: Duża kieszeń na kłopoty
Autor: Agata Mańczyk
Czyta: Joanna Domańska
Czas trwania: 11 h i 25 minut
Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-8146-085-9

martaMarta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Author: Marta Korycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *