SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE: “Nawrócona” S. Hertmans

Odsłony: 460

a8689671e831aa1abe8520ec5f2b2001_fullNawrócona – nowa powieść autora bestsellerowej Wojny i terpentyny – powstała na podstawie źródeł historycznych. Za ich sprawą Stefan Hertmans trafił do chaotycznego świata namiętności, nienawiści, miłości i śmierci, a w końcu z Kairu ponownie do prowansalskiej wioski, która od paru dekad jest  jego domem.
Premiera: 13 czerwca 2018

„Dwoje uciekinierów bez wątpienia często chodziło tą uliczką. Ich obecność jest jeszcze wyczuwalna we wspaniałej ciszy dokoła”

W niewielkiej wiosce w Prowansji od niepamiętnych czasów mówi się o pogromie i ukrytym skarbie. Pod koniec XIX wieku w kairskiej synagodze zostają znalezione sensacyjne żydowskie dokumenty. Stefan Hertmans natrafia na ślady szlachetnie urodzonej młodej chrześcijanki z XI wieku, która
z miłości do żydowskiego chłopaka zmarnowała sobie życie. Podąża za kobietą, która ignorując zakazy, podejmuje ucieczkę z ukochanym i udaje się w spektakularną podróż, ścigana przez wszystkich dokoła.

Hertmans nie zatrzymuje się jednak w tym miejscu. Trzyma w ręku lustro, w którym odbija się zarówno historia, jak i współczesne społeczeństwo. Tysiąc lat temu podczas krucjat chrześcijaństwo walczyło z islamem, Jerozolima przechodziła z rąk do rąk. Ginęli niewinni ludzie, inni musieli uciekać z ojczyzny. Dziś zmieniła się sceneria, konflikty pozostały te same.

„Wiem, kim oni są. Wiem, przed kim uciekają. Gdzie mają zamieszkać, skoro ich dom od tysiąca lat nie istnieje, a średniowieczna część wsi zniknęła pod trawą i krzewami?”

a8689671e831aa1abe8520ec5f2b2001_full Nawrócona to książka, która dotknie waszych serc i umysłów. – „De Standaard”

Mam wiadomość dla setek tysięcy czytelników, które uznały Wojnę i terpentynę za arcydzieło: Ta powieść jest jeszcze lepsza. – Humo.be

Ta książka to apel moralny do naszego człowieczeństwa. – „Cutting Edge”

Fascynująca, po mistrzowsku opowiedziana historia. – MustReads.nl

Fragment rozmowy Michała Nogasia ze Stefanem Hertmansem z 2015 roku nagranej dla Polskiego Radia Trójka:

Stefan Hertmans: „Dlaczego my Europejczycy reagujemy tak defensywnie na ideę tygla, w którym mieszają się kultury? Czy naprawdę myślimy, że możemy sobie polecieć w odległe miejsca, a do nas będą wracały puste samoloty? Czy naprawdę jesteśmy tak ograniczeni? Myśleliśmy, że ludzie nie będą się ruszać ze swoich miejsc? W ten sposób nie odnajdziemy się w XXI wieku. Jeśli uświadomimy sobie, w  jaki sposób przyjmujemy uchodźców, bo wmawia się nam, że to są terroryści…”

Stefan Hertmans będzie gościem festiwalu Big Book w Warszawie i spotka się czytelnikami 21 czerwca w Big Book Cafe. Autor został także zaproszony przez organizatorów Festiwalu Malta w Poznaniu, gdzie w dniach 22 i 23 czerwca (o godz. 20.00 zostanie wystawiony spektakl na podstawie powieści „Wojna i terpentyna” w reżyserii Jana Lauwersa.

 

Stefan Hertmans urodził się w 1951 roku w Gandawie. Jest jednym z najbardziej cenionych pisarzy języka niderlandzkiego. Napisał kilkanaście powieści, zbiorów opowiadań, esejów i wierszy, które często były nominowane do prestiżowych nagród literackich. Otrzymał między innymi Multatuli-prijs oraz F. Bordewijk-prijs. Jego najsłynniejsza powieść Wojna i terpentyna (Marginesy 2016) ukazała się w szesnastu krajach, a w samej Holandii miała dwadzieścia wydań oraz zdobyła Nagrodę Kultury Flamandzkiej w kategorii Literatura w 2014 roku, miała także nominację do The Man Booker International Prize (2014). Ukazały się także powieść Głośniej niż śnieg (Marginesy 2017) oraz wybór wierszy Krajobraz według Carpaccia (Marginesy 2016).

/materiały prasowe wydawnictwa Marginesy/

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *