ŁĄKA, Dave Goulson – recenzja

Odsłony: 553

4f8a24eea3f9e25713dcffbb58b9a7ff_fullO tym, co piszczy w trawie,  i nie tylko…. Brytyjski biolog odkrywa przed czytelnikami fascynujący świat przyrody, a dokładnie skupia się na mieszkańcach łąki. Niesamowite, ile różnorodnych gatunków tam żyje i jak ciekawe są ich zachowania oraz wzajemne powiązania. Goulson przekazuje dużo wartościowej wiedzy, inspiruje do tego, aby poznawać, doceniać i chronić otaczającą nas przyrodę. Książka ukazała się w serii EKO wydawnictwa Marginesy.

Łąka. Zapylacze, krwiopijcy i muchy flejtuchy – tak brzmi pełny tytuł książki popularnonaukowej  Dave’a Goulsona, w tłumaczeniu Karoliny Iwaszkiewicz. Autor, znany z publikacji Żądła rządzą ( wydanej również w serii EKO) jest profesorem biologii, specjalistą w dziedzinie ekologii i ochronie trzmieli, laureatem wielu nagród za wkład w ochronę przyrody. W 2003 roku kupił gospodarstwo we Francji – 13 hektarów łąki, zyskując tym samym nie tylko swój wiejski azyl, ale przede wszystkim ogromne pole do badań nad żyjącymi tam roślinami, owadami i rozmaitymi zwierzętami.

Profesor Goulson prześlicznie i fachowo opowiada, czyniąc swoje “wykłady” przystępnymi dla przeciętnego człowieka, który zna kilka nazw owadów na krzyż i nie za bardzo rozróżnia poszczególne motyle, a o tym, że występuje kilkadziesiąt gatunków pszczół i takie stworzenia jak skoczogonki, i tykotki rudowłosy nie ma zielonego pojęcia. Będąc zupełnym laikiem w entomologii, czytelnik nie odczuwa natłoku informacji i skomplikowanej terminologii, czuje się niemal jak na przechadzce z dobrym znajomym, który dzieli się swą wiedzą i pasją.

“Zbliża się lato, moja ulubiona pora roku. Dla owadów to czas seksu, nektaru, słońca i kwiatów. Lubię to miejsce. Nic nie krępuje przyrody, wszystko jest tak, jak powinno być. No prawie. Mogłem wziąć kilka zimnych piw. I może kawałek sera”(s. 33)

Z drugiej strony ten “luzacki styl” nie dominuje,  nie przesłania ważnych treści, które podane są w konkretny, merytoryczny, ale przystępny sposób.

Książka podzielona została na kilka części. Pierwsza, najobszerniejsza, to “Opowieści z łąki” , w której autor przedstawia rozmaite owady i inne żyjątka, fascynująco opowiada o ich wyglądzie, zachowaniu, wyjaśnia ich rolę w ekosystemie. Zabiera czytelnika do swojej posiadłości zwanej Chez Nauche na spacer po łące, szczegółowo opisując znajdujące się tam rośliny i uchylając drzwi do niesamowitego “imperium owadów”. Poczytamy m.in. o muchach, modliszkach, ważkach, osach, pszczołach, pluskwach oraz przestrojniku jurtinie.

Druga część – “Gobelin”- poświęcona jest powiązaniom zachodzącym pomiędzy gatunkami, rywalizacji, skomplikowanej sieci zależności. Tu znajdziemy ciekawostki o kwiatach, zapylaczach, pasożytach, dowiemy się co to “bniec” i “śnieć”.
W trzeciej części określonej jako “Prucie” (wspomnianego “Gobelinu”) wchodzimy w krąg tematów związanych z niszczycielską działalnością człowieka, ginięciem gatunków, ochroną przyrody.  Jako przykład Goulson przywołuje chociażby to, co stało się z Wyspą Wielkanocną ( wyginęły tam drzewa i nieloty).

“Życie na ziemi jest cudowne i nieprawdopodobnie złożone. Byłoby szaleństwem w dalszym ciągu je psuć. Jeszcze nie jest za późno. Możemy spróbować zrobić coś, by nasze wnuki odziedziczyły świat prawie tak bogaty w cudowności jak nasz” ( s. 249)

Podczas lektury nieraz przyjdzie się zdziwić się,  zachwycić, obrzydzić, oburzyć, zafrapować… Wiedza i emocje – idealny pakiet! Dodatkowo – ilustracje, fotografie, a także  wyklejka z “owadzim” motywem – przyciągają uwagę.  Wydanie, jak zresztą pozostałych książek z serii EKO, prezentuje się bez zarzutu.

Dave Goulson  znakomicie przybliża nam mikrokosmos, w którym dzieją się niesamowite rzeczy. Uczy nas “bezboleśnie”, pokazuje nam świat z innej perspektywy,  jednocześnie apelując i przestrzegając, by doceniać i chronić przyrodę.  To człowiek z pasją, ogromną wiedzą i poczuciem humoru. Jego książki są na wagę złota, warto je poznać.

Sprawdź, GDZIE kupisz tę książkę najtaniej

 polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

[PRZECZYTAJ RECENZJE INNYCH KSIĄŻEK Z SERII EKO]

4f8a24eea3f9e25713dcffbb58b9a7ff_full

Wydawnictwo Marginesy
Autor: Dave Goulson
Tytuł: Łąka
Tytuł oryginału: A Buzz in the Meadow
Tłumaczenie: Karolina Iwaszkiewicz
Data wydania: 2018
ilość stron:344
ISBN 978-83-65973-06-1

 

 

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *