INDIAŃSKĄ ŚCIEŻKĄ, KATARZYNA GEORGIOU – recenzja

Odsłony: 605

34364112_2066644513354129_1196078615897309184_nSpoglądając na okładkę tej książki, niewielkiej objętościowo, ale cennej pod względem treści, miałoby się ochotę wsiąść do tego czółna i popłynąć hen, daleko… przed siebie, tam, gdzie niebo wita się z taflą wody, drzewa szumią swoje pieśni, a nas wszystkim unosi się tajemniczy Duch Ziemi.PATRONAT-LOGO
Podążać indiańską ścieżką powinno się w ciszy, uważnie, spokojnie i wytrwale. Zarówno dosłownie, jak i w odniesieniu do lektury najnowszego tomiku Katarzyny Georgiou – wszechstronnie utalentowanej “czarownicy codzienności”, poetki, fotografki, wysoko wykwalifikowanej nauczycielki, podróżniczki, pasjonatki i marzycielki.

Zanim osiedliła się w otoczonym malowniczą przyrodą domostwie w Dolinie Baryczy, różne wiatry gnały ją po świecie, na kilkanaście lat osadzając w Kanadzie, kraju – jak to się zwykło uznawać – pachnącym żywicą i klonowym syropem, oferującym emigrantom bukiet rozmaitych, nie zawsze pięknych aromatów oraz wcale niełatwy kawałek chleba.

W specyficznej, autobiograficznej, sercem pisanej opowieści, Katarzyna Georgiou podzieliła się swoimi życiowymi doświadczeniami.

Opowiedziała o swojej zawodowej karierze i uwierzcie, że to wspaniała, budująca historia, o tym jak młoda dziewczyna, nie znająca po przyjeździe języka angielskiego, zdobyła wysokie kwalifikacje w dziedzinie edukacji oraz zajęła prestiżowe stanowiska. Przeszła drogę od sprzątaczki, niani aż do renomowanego nauczyciela i wykładowcy akademickiego. To brzmi niemal jak “american, (canadian!) dream”, ale to szczera prawda. Trzeba dodać, że podana ze skromnością, pokorą, szczyptą humoru.

Autorka nie skupiła się tylko na szczeblach własnej edukacji i pracy, przede wszystkim  opisała piękno  tamtejszej przyrody, pełne przygód wycieczki, pobyty na wyspie Manitoulin, udział w indiańskich rytuałach, tańcach, obrzędach, celebracjach oraz duchowe przeżycia. Pozwoliła czytelnikowi zajrzeć choć na chwilę do indiańskiego świata spod znaku mokasynów i łapaczy snów, zaczerpnąć z odwiecznej mądrości pokoleń.
Podzieliła się dobrymi i gorszymi kartami swej historii, także tymi najbardziej  prywatnymi, dramatycznymi, dotyczącymi małżeństwa i jego rozpadu, we fragmencie “Piekło na skrawku ziemi”, o tym jak “zabałaganiła zdrowo”. Pojawiają się także pełne ciepła i miłości fragmenty odnoszące się do wyczekiwanego macierzyństwa oraz powrotu do ojczyzny.

Trzeba przyznać, że kto jak kto, ale Katarzyna Georgiou umie ubrać w słowa każdą, nawet zwyczajną sytuację, potrafi dzielić się przeżyciami, których nie każdemu jest dane doświadczać ( np. pobyt na Skale Wizjonerów).

Autorka niewątpliwie dała czytelnikowi kawałek siebie, jakkolwiek to patetycznie brzmi. Nie sposób nie poczuć tej szczerości, autentyczności.
Książka nie ma jednak charakteru tylko pamiętnika osobistego, to również ciekawa, inspirująca opowieść o losach emigranta, o kanadyjskim systemie edukacji, o indiańskiej kulturze, o miłości do Ziemi, przyrody,  bogato inkrustowana zdjęciami z prywatnego archiwum, odpowiednimi mapkami itp.
Poetyckim słowem odezwał się również Piotr Stanisław Issel, ojciec autorki. Nie ma wątpliwości po kim Katarzyna Georgiou odziedziczyła literacki talent  oraz niezwykłą wrażliwość.

Na szczególną uwagę zasługuje staranność i wysoka jakość wydania tej książki. Tomik Indiańską ścieżką został opublikowany na kredowym papierze, każdy numer strony wpisany jest w znak przedstawiający łapacz snów (ważny i charakterystyczny element kultury indiańskiej), a uważny czytelnik dostrzeże na stronach delikatny, jasny nadruk klonowego liścia – symbolu Kanady.
Szata graficzna pięknie współgra z treścią.

Nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić wszystkich do sięgnięcia po tę artystyczną perełkę, niebanalną, inspirującą książkę. Polecam również poprzednie tomiki autorstwa Katarzyny Georgiou, a sama czekam na jej kolejne literackie pomysły.

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

33028720_2051503521534895_5315431085780238336_n

Wydawnictwo: Eurosystem
Tytuł: Indiańską ścieżką
Autor: Katarzyna Georgiou
Fotografie: Katarzyna Georgiou
Data wydania: czerwiec 2018
ilość stron: 96
ISBN: 978-83-949540-6-2

AGAAgnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *