POCZYTAJ MI NA UCHO: PIRAT Z KARAIBÓW – recenzja audiobooka „Bzik i Makówka przedstawiają: Zgniłobrody i Luneta Przeznaczenia” Rafała Witka
Odsłony: 399
Kto zna książki Rafała Witka, ten z pewnością sięgnie po jego audiobooki. Proponuję swoją przygodę ze słuchaniem zacząć od audiobooka Zgniłobrody i Luneta Przeznaczenia, czyli pierwszej części serii Bzik & Makówka przedstawiają. Główni bohaterowie to uczniowie klasy III szkoły podstawowej – Gabrysia Bzik oraz Nilson Makówka. Ich nazwiska zobowiązują. Sami się o tym przekonacie!
Tu nie ma żadnego dywanika!
Gabrysia wszelkie nieszczęścia składa na karb swojego nazwiska – Bzik. Jest ona za szybka, za bystra, za zdolna i trochę dziwna. Ciągle ląduje na dywaniku u dyrektora. I tak było również 16 kwietnia 2013 roku. Jednak tym razem dziewczynkę olśniło, że… żadnego dywanika w gabinecie dyrektora nie ma! Ale i tak na niego trafiła. Tym razem za to, że na lekcji pisała liścik do koleżanki. Tuż po niej na nieistniejący dywanik trafił jej obrońca – Nilson Makówka, który zna na pamięć różne kodeksy i ustawy, zwłaszcza prawa dziecka. To on stanął w obronie Gabrysi, gdyż nauczycielka złamała prawo…
Ten człowiek naprawdę był dziwnie ubrany i nie wyglądał na tutejszego.
Po lekcjach dzieci idą nad rzekę. Nagle ich rozmowę i próbę zjedzenia kabanosa uniemożliwia wielka, włochata ręka, która pojawiła się nie wiadomo skąd. Jej właściciel jest bardzo głodny i szuka pożywienia w plecakach uczniów. Jego zachowanie budzi przerażenie, a dziwny wygląd przykuwa uwagę, lecz zapach już niekoniecznie. Po chwili nieznajomy znika w rzece przy filarze mostu. Wystraszone dzieciaki zbierają swe rzeczy w pośpiechu i uciekają, lecz nie na długo. Są zbyt ciekawe tajemniczego osobnika, dlatego postanawiają bliżej mu się przyjrzeć.
Dziwne, przedziwne, zastanawiające.
Kim jest mężczyzna, który zachowuje się inaczej niż bezdomny, pachnie inaczej niż wszyscy, w dodatku bełkocze chyba po staroangielsku? Co tu robi? Skąd się wziął? I po co? W znalezieniu odpowiedzi na te pytania pomoże Gabrysi i Nilsonowi udział w międzyklasowym konkursie historycznym, aparat fotograficzny oraz większy zapas kanapek. Na pierwsze pytanie odpowiedź szybko została ustalona. To bukanier, czyli pirat z Morza Karaibskiego, ale… z XVII wieku! Nazywa się Zgniłobrody. Przeniósł się w czasie dzięki Lunecie Przeznaczenia. Dzieciaki mają, co robić – muszą przygotować projekt historyczny o piratach i ucywilizować pirata z Karaibów.
Niech to mewa dziobnie!
O wydarzeniach opowiada Gabrysia Bzik. W tę rolę znakomicie wcieliła się aktorka serialowa, dubbingowa i radiowa – Joanna Pach. Lektorka potrafiła tak modulować głos, że słuchacz ma wrażenie, iż o niezwykłych przygodach pirata i dwójki trzecioklasistów naprawdę opowiada mała dziewczynka. To ona zabiera młodego słuchacza w niezwykłą podróż – podróż w czasie, z przygodami i elementami fantastyki. Dużo się dzieje! Wartka akcja wciąga słuchacza w szkolno-piracki świat i bawi, bo przy słuchaniu audiobooka Zgniłobrody i Luneta Przeznaczenia można się pośmiać. Wprawdzie czas trwania audiobooka to tylko godzina i 45 minut, lecz minie on w doborowym towarzystwie. A to nie koniec przygód Gabrysi i Nilsona, więc…
Trzeba stawić czoło przeznaczeniu.
I wypatrywać recenzji kolejnego audiobooka Rafała Witka z sympatycznymi bohaterami.
Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawami autorskimi
Tytuł: Bzik i Mrówka przedstawiają: Zgniłobrody i Luneta Przeznaczenia
Autor: Rafał Witek
Czyta: Joanna Pach
Czas trwania: 1 h i 45 minut
Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-7927-483-3

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.