Elizabeth i jej ogród, Elizabeth von Arnim – recenzja

biografia i inne patrornat medialny recenzje

Odsłony: 532

629377-352x500Ta pięknie wydana książka ucieszy wszystkich miłośników kwiatów, ogrodów i spokojnego odpoczynku na łonie przyrody. Napisana u schyłku XIX wieku w pomorskiej posiadłości przez angielską hrabinę, żonę byłego oficera pruskiej kawalerii, zachwyciła ówczesnych czytelników dowcipem, ironią i wnikliwością w opisywaniu obyczajów, a także głosem w sprawie społecznej pozycji kobiet. Dziś również dostrzegamy wartości tego uroczego pamiętnika.

PATRONAT-LOGO
Sięgając po Elizabeth i jej ogród trzeba zapomnieć o wartkiej akcji, zaskakujących wydarzeniach,  budowanym napięciu czy skomplikowanych charakterystykach postaci. To zupełnie nie ten typ literatury! Jeśli jednak mamy ochotę na lekturę “z myszką”, ale jednak uroczą, w pewnych kwestiach uniwersalną oraz inną od większości wydawniczych propozycji, to autobiograficzna powieść hrabiny von Arnim będzie doskonałym wyborem. Jeżeli dodatkowo podzielamy ogrodniczą pasję i nawet doniczkowe rośliny na parapecie napawają nas radością i zachwytem, to będzie wybór wprost idealny. I wcale nie trzeba być znawcą odmian róż czy gatunków tulipanów, by czerpać satysfakcję z lektury. Znajdziemy tu apoteozę natury oraz szczyptę feminizmu.

Kim była autorka książki, którą określono “małą kometą na literackim niebie Londynu” i w krótkim czasie doczekała się aż 21 wydań? Otóż urodziła się w Australii, jako szóste dziecko angielskiego kupca,  zadbano o jej edukację, skończyła studia muzyczne, wydano ją za wdowca, byłego oficera pruskiej kawalerii, Henniga von Arnima ( ponoć jego babka była polską tancerką). W 1896 roku małżonkowie zawitali do podszczecińskiej posiadłości we wsi Nassenheide (obecnie Rzędziny). Pomorski ogród oczarował młodą kobietę. Jego urządzanie i przebywanie tam sprawiały, że Angielka czuła się naprawdę szczęśliwa. 7 maja 1897 roku zaczęła pisać książkę, wydała ją  sygnowaną tylko imieniem w londyńskim wydawnictwie.
Ta, oraz kolejne publikacje ( np. Samotne lato) stały się bestsellerami. Pisarka rozstała się z mężem, przenosiła się kolejno do Szwajcarii, Prowansji, Ameryki. Jej losy były dość burzliwe jak na tamte czasy. Dziś jednak mało kto raczej o niej pamięta. A szkoda…

Hrabina von Arnim posiadała bowiem umiejętność dowcipnego, ironicznego komentowania rzeczywistości, była uważną obserwatorką życia, z empatią pochylała się nad losem kobiet, nad nierównościami społecznymi.  Cechowała ją szczerość, ale potrafiła też być cyniczna.

Ceniła swoją niezależność, cieszyła ją samotność, długie chwile spędzone nad książkami czy na  marzeniach. Przez “panie z towarzystwa”  była postrzegana jako ekscentryczka,  dla nich pobyt na wsi był raczej karą, zesłaniem, wręcz katorgą. Elżbietę zaś to naprawdę uszczęśliwiało.

W autobiograficznej prozie dała wyraz swojej pasji, z zachwytem opisując  sukcesy i porażki w organizowaniu ogrodu, a także przedstawiając kłopoty z służbą, zabawne sytuacje z dziećmi, dyskusje z przebywającymi tam gośćmi. Warto zauważyć, że nie przepadała za nadmiernymi wizytami, zwłaszcza osób “pozbawionych duszy”, z którymi nie znajdowała porozumienia. Można o niej powiedzieć, że płynęła pod prąd wiktoriańskim konwenansom i stereotypom.

Elizabeth i jej ogród, książka napisana pięknym poetyckim niemalże językiem, ale dalekim od egzaltacji, została prześlicznie wydana, wzbogacona florystycznymi ilustracjami i rycinami.  Warto się nad nią pochylić, zwłaszcza w pięknych okolicznościach przyrody.

Polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

629377-352x500

Wydawnictwo MG
Autor: Elizabeth von Arnim
tytuł: Elizabeth i jej ogród
 tłumaczenie Elżbieta Bruska, Magdalena Marta Lemańczyk
Data wydania: 2018
ilość stron 312
ISBN:978-83-7779-455-5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *