POCZYTAJ MI NA UCHO: Naznaczeni klątwą – recenzja audiobooka „Piętno von Becków” Joanny Jax

audiobooki - recenzje literatura piękna - audiobooki

Odsłony: 792

aaaaPo wysłuchaniu audiobooka Dziedzictwo von Becków słuchacze zostali pozostawieni sami sobie. Nie wszystkie tajemnice rodu von Becków zostały wyjaśnione, na wiele pytań zabrakło odpowiedzi. Chciałoby się słuchać więcej i dłużej. I tak będzie. Saga rodu von Becków doczekała się dalszego ciągu. Zapraszam do recenzji audiobooka Piętno von Becków autorstwa Joanny Jax, który ukazał się nakładem wydawnictwa Storybox.pl.

Niektórzy z nich wciąż żyją i mają się dobrze.
Taki podpis pojawił się pod zdjęciem pewnego starca w młodzieżowej czapeczce, siedzącego w wózku inwalidzkim i oglądającego mecz półfinałowy futbolowych mistrzostw świata w Brazylii. To nazista poszukiwany od lat. Właśnie został rozpoznany. Ruszyła lawina zdarzeń.

Sto tysięcy i jest twoja.
Prawnuczka Wernera von Becka, Julia Kunis, pragnie poznać historię swojej rodziny. Za wszelką cenę chce się dowiedzieć, kiedy narodziło się w niej zło i kto chce zniszczyć jej dziadka Maurycego. A wszystko przez dalekiego krewnego Ernesta von Becka, wnuka Petera von Becka i Rity von Beck, brata i żony jej pradziadka, który pojawił się jakiś czas temu, by wyrównać rachunki z przeszłości. Młoda kobieta odwiedza w więzieniu Aldonę Bystrzycką, która jest w posiadaniu pewnej czarnej teczki zawierającej tajemnice dotyczące bliskich Julii.

Prawda bywa niekiedy zaskakująca i inna, niż chcielibyśmy usłyszeć. Czasami lepiej nie wiedzieć pewnych rzeczy.
Nie tylko Julia chce wejść w posiadanie tej teczki. Jej zawartością i tajemnicami rodu von Becków zainteresowane są także inne osoby. Tom Anders to cyniczny poszukiwacz drogocennych pamiątek III Rzeszy, który jako pierwszy chce odnaleźć majątek niemieckich arystokratów. Z kolei Dawid Halpern jest spadkobiercą znanych i cenionych żydowskich jubilerów sprzed wojny. Pojawia się również historyczka Marta Landowska, która podejrzewa, że i jej rodzina w jakiś sposób powiązana jest z von Beckami. Odkrywanie prawdy i śledzenie historii rodu von Becków staje się coraz bardziej dramatycznie i niebezpiecznie.

Klątwy mają niekiedy ogromną moc.
Ktoś w czasie wojny rzucił klątwę na von Becków i ich potomstwo na kilka pokoleń naprzód. Lata mijały, a klątwa rzucona na ród von Becków wciąż dawała o sobie znać, piętno było i jest wyciskane na kolejnych potomkach rodu, choć oni o tym nie wiedzą. Niektórzy żyją z piętnem tajemnicy, którą duszą w sobie przez lata. I te tajemnice oraz wiele innych, zwłaszcza dotyczących skomplikowanych relacji rodzinnych ma szansę poznać słuchacz audiobooka krok po kroku. Na koniec zostanie całkowicie zaskoczony rozwiązaniem akcji głównego wątku – szukania zaginionego majątku von Becków.

Uczuć nie oszukasz, nawet jeśli będziesz bardzo chciała.
Piętno von Becków to karuzela uczuć, dlatego trzeba być przygotowanym na wszystko. Momentami z wrażenia można zatrzymać się w miejscu, usiąść, zaciskać pięści czy to w geście złości, czy z chęci uderzenia kogoś, czy też w ramach kibicowania bohaterowi, a także można uronić łezkę. Jednak najważniejszym uczuciem jest miłość. Ona nie patrzy na nazwiska, tytuły, narodowość, rasę czy religię. Po prostu łączy w pary ludzi sobie przeznaczonych, choć ci nie zawsze poddają się temu przeznaczeniu. W powieści miłość miała różne oblicza, czasem przegrywała z namiętnością, na pewno wielokrotnie zaskakiwała swą siłą i okrucieństwem.

Gamę uczuć nie tylko zapewnia autorka powieści, ale także lektorka Elżbieta Kijowska. Ta doświadczona polska aktorka teatralna, telewizyjna i dubbingowa doskonale zna swój warsztat.Wie, jak operować głosem, by świat literacki stał się rzeczywistym, by oddać emocje bohaterów, zaś słuchaczy porwać i uczynić ich niemymi świadkami niezwykłych wydarzeń w Polsce, Niemczech, Anglii, Jerozolimie na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Jest to podróż niezwykła, pełna sekretów, małych i wielkich tragedii, wielkich namiętności i pieniędzy, a także historia żydowskich braci, funkcjonowania niemieckiego sierocińca i obozu zagłady w czasie II wojny światowej oraz łupieżczej polityki banków szwajcarskich.
Życie jest zagadką, a ludzkie losy są tak przedziwne, że próba wyjaśnienia ich w racjonalny sposób nie ma najmniejszego sensu.

Trudno się oderwać od słuchania audiobooka Piętno von Becków, gdyż ciągle czuje się niedosyt informacji, niespodziewane zwroty akcji zmieniają bieg wydarzeń, tajemnice rodzinne zaskakują, bohaterowie też. Nie są oni czarno-biali, trudno ich tylko lubić lub tylko nie lubić, ponieważ w każdym drzemie dobro i zło, każdym kierują emocje. Niejednoznaczność, złożoność postaci sprawia, że są one bliższe słuchaczom. Niech staną się bliższe i Wam.

Polecam, Marta Korycka

materiał chroniony prawami autorskimi

aaaa

Tytuł: Piętno von Becków
Autor:Joanna Jax
Czyta: Elżbieta Kijowska
Czas trwania: 17 h i 40 minut

Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-7927-581-6

 

martaMarta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *