POCZYTAJ MI NA UCHO: “Marzenia i tajemnice. Danuta Wałęsa” – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje biografie i inne - audiobooki

Odsłony: 576

dPierwszy raz mi się zdarzyło, a słucham audiobooków nie od dziś, że mając do wyboru klasyczne – papierowe wydanie książki i jej wersję audio, stwierdzam, że ta druga jest właściwa. Tak. Danuta Wałęsa. Marzenia i tajemnice powinna być audiobookiem. Jakkolwiek to brzmi…

Tej książki nie czytałam w roku premiery, nawet nie miałam takiego zamiaru. W mediach było o niej głośno a ja utożsamiałam tę popularność z sensacją.

Minęło trochę czasu, szum wokół “Danuty” dawno ucichł. Szukając ciekawych pozycji w różnych audiotekach, trafiłam na świeżutkie wydanie wspomnień o Danucie Wałęsowej na płycie CD. Ponieważ sugerując się moimi preferencjami czytelniczymi nie miałam ogromnego wyboru, zatem stawiając na walory poznawcze zdecydowałam się właśnie na nie.

Z audiobookami jest tak, że mając “zajęte tylko uszy”, bardzo często słuchając ich robimy coś w międzyczasie. Tak też stało się i w moim przypadku. Nastawiłam odtwarzacz, włączyłam pierwszy plik i nie pamiętam co zaczęłam robić, ale jak szybko zaczęłam, tak szybko to coś przerwałam. Nie dało się inaczej. “Danuta” swoją treścią zagarnęła całą moją uwagę. Byłam tylko ja i ona.

Danuta Wałęsa zatytułowała swoje wspomnienia Marzenia i tajemnice. To na pewno podsycało ciekawość czytelników, którzy chcieliby poznać sekrety żony legendarnej postaci współczesnej historii Polski? Jeśli jednak ktoś miał takie właśnie oczekiwania, raczej się rozczarował, ponieważ w tych wspomnieniach nie ma pikantnych rewelacji.

Marzenia i tajemnice to pięknie opowiedziana historia o życiu rodziny integralnie związanej z polityką oraz walką o wolność udręczonych przez ustrój Polaków. Jest świadectwem na to, jak wiele musieli poświęcić ci, którzy byli w tę walkę zaangażowani.

Przypominam sobie, że kiedy książka pojawiła się na rynku księgarskim, mówiono o podważeniu autorytetu Wałęsy przez jego żonę. Nic bardziej mylnego. Lech Wałęsa nie stracił ani krzty ze swojej rangi. W opowieści Danuty jest obecny od początku do końca a żal o samotność, artykułowany kilkakrotnie, nie jest pretensją kierowaną do męża.  Ten żal to wynik algorytmu, którego składowymi są determinacja, poświęcenie się Wałęsy dla walki i dla idei, jego permanentna nieobecność w domu, podsłuchy, śledzenie, zero prywatności. W ogóle to nawet nie żal, tylko wyraz deficytu normalnego życia.

We wspomnieniach nie znajdziemy cienia egzaltacji. Będąc żoną Noblisty, prezydenta, a przede wszystkim człowieka rozpoznawalnego niemal na całym świecie, u Danuty Wałęsy nie wygenerował się bakcyl megalomanii. Od pierwszej strony do ostatniej nie ma się wrażenia, że głównym celem autorki jest opowiedzenie całemu światu o rzeczach, o których nie miała okazji opowiedzieć, bo nikt jej nie słuchał lub wylania na karty całej żółci i jadu na wszelkie zło tego świata.

Danuta jest kobietą o bardzo silnej osobowości, znającą swoje miejsce, swoją rolę w rodzinie i życiu publicznym, mająca jasne priorytety. To wewnętrzne poukładanie sprawiło, że mimo iż nie brała czynnego udziału w wielkiej polityce, jej rola jest tak samo ważna, jak rola jej męża w historii Polski. Czytając jej historię szacunek do tej silnej, pracowitej oraz odważnej kobiety rośnie ze strony na stronę.

Czy można Marzenia i tajemnice traktować jako źródło historyczne? Bo przecież nasycone są faktami współczesnej historii naszego kraju. Można. Ale nie jest to źródło sensu stricte. Mamy tu bowiem obraz psychologiczny i socjologiczny ludzi bezpośrednio lub pośrednio zaangażowanych w najważniejsze wydarzenia kilku ostatnich dekad historii Polski przedstawiony  kobiecym okiem i sercem. Tak. To współczesna historia Polski, która jest kobietą. Która nie żyje wielką polityką, ale polityka żyje nią.

Marzenia i tajemnice wysłuchałam w wersji audio. Wspomnienia czytała gdańska aktorka – Dorota Kolak. To właśnie ona sprawiła, że jeśli sięgnę po książkę w wersji papierowej, to tylko aby obejrzeć zawarte w niej zdjęcia, bo tylko ich mi brakuje. Nie wiem, dlaczego Danuta Wałęsa wybrała właśnie tę osobę na lektora, czym się kierowała, ale nie mogła wybrać lepiej. Warsztat aktorski, miły tembr głosu, to walory oczywiste. Ale sposób interpretacji treści, jej niespieszny rytm, oryginalna melodyjność fraz, przedłużenie głosek – to wszystko daje wrażenie, jakby się siedziało przy stole a na przeciwko siedziałaby Danuta Wałęsa i opowiadała o swoim życiu. Ge-nial-ne. Ta książka mogłaby być tylko audiobookiem. Dorota Kolak podbiła jej wartość – i tak wielką – parokrotnie. Châpeau bas!

Bardzo polecam Państwu tego audiobooka. Piękna historia, pięknie zinterpretowana.

Klaudia Maksa
materiał chroniony prawami autorskimi

d

Autor: Danuta Wałęsa
Czyta: Dorota Kolak
Kategoria: Biografie
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Długość: 11 godzin 32 minuty

literackie

KlaudiaKlaudia Maksa. Z zawodu pedagog logopeda. Pracuje z dziećmi z MPD. Posiada wiele dyplomów i certyfikatów, które leżą sobie na dnie szuflady kompletnie niepotrzebne. Jednak każdy z nich wiąże się z jakimś ważnym okresem życia i niesie oprócz umiejętności, czy jak to się teraz nazywa – kompetencji, wiele wspomnień i doświadczeń. Codziennie przygląda się ludziom i światu jednym okiem w przenośni i dosłownie. Magazyn Życie i pasje, który stworzyła w akcie desperacji, żeby mieć bodziec do rehabilitacji, okazał się dobry pomysłem nie tylko dla niej, ale dla innych także, o czym świadczy coraz liczniejsze grono czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *