POCZYTAJ MI NA UCHO: „Szyfr Jazona”, czyli Kroniki Archeo tom 8 – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje

Odsłony: 786

diabelska przypadlosc - ver04-plyta-300W Ameryce Południowej dużo się działo. Panna Ofelia odnalazła zaginionego ojca. Kasztelan nareszcie się jej oświadczył, choć oboje byli wtedy zanurzeni po szyję w błocie! Nie o takich oświadczynach marzyła romantyczna panna Ofelia. Jednak Kasztelan planuje kolejne oświadczyny, w Paryżu! Ciii…! To tajemnica! Panna Ofelia nic nie wie. Oficjalnie to wyjazd naukowy, do którego dołączają Gardnerowie i Ostrowscy oraz Ty, drogi słuchaczu. Zapraszam na uroczystą kolację do Paryża z audiobookiem Szyfr Jazona, ósmym tomem serii Kroniki Archeo Agnieszki Stelmaszyk.

Tajemnicza książka, tajemnicze korytarze…

Jak zapewne się domyślacie, zagadki archeologiczne wręcz przyciągają młodych detektywów – Bartka, Anię, Mary Jane, Jima i Martina. Tym razem też tak jest. W kamienicy Conrada Morela, w której zamieszkali na czas pobytu w Paryżu, Bartek w swoim pokoju znalazł książkę z rycinami o druidach. Jednak właściciel domu szybko ją zabrał. Z kolei Mary Jane przypadkiem odnalazła tajemne przejście prowadzące do nieużywanej części budynku. Pokazała je Ani. Dziewczęta weszły do środka, aby tylko zerknąć…

Grobowca tego szukano od wielu, wielu lat.

Tymczasem w Niemczech, w Ratyzbonie Karl Kastner w trakcie poprawiania wykopanych przez maszynę fundamentów pod pensjonat natrafił na czyjeś kości. Po chwili w jego rękach znalazł się złoty diadem, szklane i bursztynowe paciorki, pierścienie. Zabezpieczył grobowiec i poinformował archeologów o znalezisku. Następnego dnia przybyli dwaj mężczyźni, którzy zdaniem Karla dziwnie się zachowywali. Ich zdaniem grób liczy około dwóch tysięcy lat, a została w nim pochowana celtycka księżniczka…

Szukam eliksiru.

W Seulu Alan Goldwin prowadzi firmę, która miedzy innymi zajmuje się poszukiwaniem różnych cennych rzeczy. Zleca amerykańskiemu prawnikowi znalezienie eliksiru i rozwiązanie prawnych przeszkód do jego zdobycia. Od początku sprawa jest skomplikowana. W Paryżu przed lotniskiem przypadkiem dochodzi do zamiany walizek. Prawnik został z bagażem panny Ofelii, wypełnionym kobiecymi kreacjami na różne okazje…

Zainteresowała nas sama wzmianka o Jazonie.

Mityczny Jazon, dowódca greckich bohaterów – Argonautów, którzy na statku Argo popłynęli do Kolchidy po cudowne złote runo, pojawia się kilkukrotnie w różnych miejscach. Także w grobowcu celtyckiej księżniczki. Młodzi detektywi są na tropie kolejnej zagadki archeologicznej. Na drodze staje im prawdziwy druid, który tropi starożytne zagadki i któremu bliscy są Celtowie, zwani też Gallami.

Wyglądacie na uczciwe dzieciaki, dobrze wam z oczu patrzy.

Dzieciaki trochę podrosły od ostatniego spotkania. To bystra i inteligentna młodzież, która niejedną zagadkę już rozwiązała, a teraz jest na tropie kolejnej. Ania pisze Kronikę, zaś Martin i Jim założyli blog Tropiciele tajemnic, na którym opisują swoje przygody i plany…

Musicie odnaleźć eliksir.

Tym razem słuchacze audiobooka mają okazję zwiedzić Paryż, nauczyć się kilku słów po francusku, zagrać w bule i przekonać się, jak bardzo skuteczny jest francuski detektyw oraz policja. Bliscy staną im się Celtowie, centurioni i Jazon. To jego kod muszą rozwiązać. Lecz na ich drodze pojawi się wielu wrogów i niewielu sprzymierzeńców. Jest niebezpiecznie, a nawet dramatycznie, gdyż młodzieży grozi śmierć. Do tego stada wron, które pojawiają się w różnych momentach i miejscach, a ich głośne krakanie przyprawia o dreszcze i potęguje atmosferę grozy i niesamowitości. Grobowce, kurhany, jaskinie, tajemnicze przejścia i pomieszczenia to miejsca, w których znajdą się słuchacze audiobooka wraz z bohaterami Szyfru Jazona.

Znajdźcie eliksir!

Maksymilian Bogumił i Wojciech Żołądkowicz to znani wszystkim lektorzy, którzy od początku Kronik Archeo swym głosem wciągają każdego słuchacza w świat zagadek, tajemnic, archeologii i przygód piątki młodych detektywów. Tym razem na 5 godzin i 17 minut swoim głosem odrywają słuchaczy od świata realnego i przenoszą ich w inną rzeczywistość. I to bardzo skutecznie. Na czas słuchania audiobooka zapomina się o tym, co jest dookoła, gdyż najważniejsze staje się znalezienie eliksiru i rozwiązanie kodu Jazona. A akcja nie stoi w miejscu! Zaskakujących zwrotów akcji nie brakuje. Panna Ofelia to potrafi wszystkich zaskoczyć! Zakończenie słuchaczy też.

Opiekuńczy anioł zdawał się strzec chłopca i pewnej starej, zapomnianej tajemnicy…

Zagadka niemiecko-francuska została rozwiązana, a tymczasem na Litwie coś zaczyna się dziać. Wieczorem w Wilnie z antykwariatu wybiegł dwunastoletni chłopiec. Ściskał pod pachą książkę. Przed chwilą dokonał ważnego odkrycia… Jakiego? O tym już następnym razem.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawami autorskimi

diabelska przypadlosc - ver04-plyta-300

Tytuł: Szyfr Jazona

Autor: Agnieszka Stelmaszyk

Czyta: Maksymilian Bogumił, Wojciech Żołądkowicz

Czas trwania: 5 h 17 min.

Wydawca: Storybox.pl

ISBN: 978-83-7927-922-7

Tu znajdziesz wiele dobrych audiobooków
Tu znajdziesz wiele dobrych audiobooków

martaMarta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *