PRZEKLĘTY ZŁOTY SZYFR – recenzja powieści Jennifer Chambliss Bertman „Pożeracze książek. Złoty szyfr”

Odsłony: 909

aaaZa oknem szaro, buro i ponuro. Co może poprawić humor i przegnać nudę? Dobra książka przygodowa. W dodatku oparta na faktach. A jakby tego było mało… częściowo zaszyfrowana! Tak, tak! W trakcie czytania tej powieści trzeba będzie łamać sobie głowę, aby rozwiązać zagadki i złamać szyfry. Skarb czeka! Licho nie śpi! Zapraszam do recenzji książki Jennifer Chambliss Bertman Pożeracze książek. Złoty szyfr, która ukazała się nakładem wydawnictwa Wilga.

Niespełna trzynastoletnia Emily Crane od kilku miesięcy mieszka w San Francisco i ma na swoim koncie spektakularny sukces, tak naprawdę to ona i jej przyjaciel James. Dwa miesiące wcześniej ci mali detektywi rozwiązali zagadkę i odnaleźli pewien rękopis. Teraz idą do księgarni pana Hollistera na przyjęcie z okazji premiery wydania książki nieznanego wcześniej opowiadania Edgarda Allana Poego. Wśród gości widzą wiele osób, które mają złotą przypinkę Łowców Książek. To sekretny symbol rozpoznawczy dla graczy.

Każdy może być łowcą książek, niezależnie od wieku. (s. 328)

Uczestnicy gry Łowcy Książek na portalu o tej samej nazwie zamieszczają wskazówki, gdzie ukryli przeczytane książki w różnych, ogólnie dostępnych miejscach. Wskazówki są podawane szyfrem. A w rozwiązywaniu zagadek szyfrowanych Emily i James byli naprawdę dobrzy. Na co dzień między sobą również posługiwali się szyfrem, by nikt obcy nie rozumiał, o czym między sobą rozmawiają.

Lepiej trzymać się z daleka od tego starego szyfru. (s. 46)

W trakcie przyjęcia Brian Quisling, nauczyciel historii Emily i Jamesa, nieświadomie wypuszcza z dłoni karteczkę. Po chwili jest ona w rękach dzieci, ale one nic z niej nie rozumieją. Nie wiedzą, co to jest Niantic. Dopiero wieczorem chłopiec przesyła swej sąsiadce wiadomość o sposobie rozszyfrowania zagadki. Po chwili Emily łamie szyfr i odczytuje właściwą informację, a ta dotyczy złotego szyfru…

Każdy, kto będzie chciał złamać złoty szyfr, ucierpi od ognia… (s. 210)

Szyfr jest stary i przeklęty. Od pawie dwustu lat nikt go nie rozwiązał. Przeklęty, bowiem według ludzi ściąga ogień. Podobno pisarz Mark Twain wygrał go w karty w górskim miasteczku Virginia City, gdzie odwiedzał go jego znajomy Tom Sawyer. Złoty szyfr podobno zawiera informację o złotym skarbie zakopanym gdzieś w okolicach San Francisco…

Myśl pozytywnie, a wszystko się ułoży. (s. 88)

Akcja się rozkręca i coraz bardziej komplikuje. Pojawiają się kolejne zagadki i szyfry do złamania. Jest coraz trudniej. Tymczasem młodym bohaterom przybywa zajęć. W szkole należą do komitetu organizacyjnego balu prezydenckiego. Muszą zająć się między innymi przygotowaniem gier, które tak uwielbiają. Nie ma tak prosto i słodko. Licho nie śpi. W rodzinie Emily pojawiają się kłopoty. W mieście co pewien czas wybuchają pożary. Robi się niebezpiecznie. Feniks odradza się z popiołów…

I fajnie zrobić jest coś, co inni uważają za niemożliwe. (s. 151)

Książka Pożeracze książek. Złoty szyfr to drugi tom serii, który można czytać bez znajomości pierwszego. Jennifer Chambliss Bertman pisze językiem zrozumiałym i przystępnym dla dzieci, a ilustracje Sarah Watts oraz mapa Zatoki San Francisco dodatkowo wzbogacają treść książki. Autorka do powieści przygodowej wplotła fakty o niezwykłej historii San Francisco i informacje z życia Marka Twaina i Toma Sawyera. Jednak największą atrakcją dla młodego czytelnika będą szyfry różnego rodzaju oraz sposoby ich kodowania i łamania. Ta książka to nie tylko przeklęty szyfr, ukryta mapa, legendarny skarb, niebezpieczna tajemnica, zagadka, w której kluczem do rozwiązania są książki. To przede wszystkim nauka umiejętności obserwacji, logicznego myślenia, wyciągania wniosków, wymyślania gier i szyfrów oraz wielka miłość do książek.

Kochani młodzi czytelnicy, razem z Emily i Jamesem znajdźcie skarb i złapcie piromana, a także weźcie udział w balu prezydenckim! Miłej zabawy! Lektury też!

Marta Korycka
materiał chroniony prawami autorskimi

martaMarta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

aaa

Wydawnictwo: Wilga
Autor: Jennifer Chambliss Bertman
Tytuł: Pożeracze książek. Złoty szyfr
Tytuł oryginału: The Unbreakable Code
Tłumaczenie: Małgorzata Glasenapp
Ilustracje: Sarah Watts
Data wydania: 25.10.2017
Ilość stron: 360
ISBN: 978-83-280-4436-4

Author: Klaudia Maksa

Blabla bla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *