POCZYTAJ MI NA UCHO: Egipskie przygody – “Tajemnica klejnotu Nefertiti” Agnieszki Stelmaszyk – recenzja audiobooka

Odsłony: 1363

22256421_1607672529298171_7462758103727210659_oI tak było. Dwóch lektorów czytało mi na ucho przez ponad 5 godzin. I powiem Wam, że dzięki nim i muzyce arabskiej przeniosłam się do Egiptu. I Was też dziś tam zapraszam w imieniu swoim, autorki, lektorów i sympatycznych bohaterów.

Tajemnica klejnotu Nefertiti Agnieszki Stelmaszyk, znanej autorki książek dla dzieci i młodzieży, to pierwszy tom serii Kroniki Archeo. Serii opowiadającej o dzieciach, które mają nosa do tajemnic z przeszłości, zagadek historycznych, skarbów, odkryć i przygód! A zaczyna się zupełnie niewinnie…

Bartek przeczytał swej młodszej siostrze Ani artykuł o odkryciu nowego grobowca w Egipcie, w Amarnie – tam, gdzie rządził faraon Echnaton i jego żona Nefertiti. Jest to tym bardziej sensacyjne odkrycie, gdyż nikt do tej pory nie znalazł grobowca pięknej Nefertiti. Dla dwunastoletniego Bartka, zafascynowanego starożytnym Egiptem, to nie lada gratka. I nie tylko dla niego! Ania także interesuje się archeologią. Od tego artykułu życie nabrało tempa.

Rodzice Bartka i Ani, państwo Ostrowscy, znani archeologowie, zostali w trybie pilnym wezwani do Egiptu na konsultacje. Pojawiają się tam ich dzieci w towarzystwie opiekunki panny Ofelii, choć rok szkolny jeszcze trwa. W hotelu w Egipcie Ostrowscy spotykają się ze swoimi angielskimi przyjaciółmi – Gardnerami. Radości nie ma końca, bo Bartek i Ania po rocznej przerwie spotykają się z Mary Jane i bliźniakami Jimem i Martinem. W tym samym hotelu zameldowana jest również lady Ginevra Carnarvon, potomkini lorda Carnarvona, współodkrywcy grobowca Tutanchamona. Ukrywa się ona w Kairze pod pseudonimem Cressida Finch. A wszystko przez artykuł i jej prywatne odkrycie – ostrakonu i karteczki z napisem:

Klejnot Nefertiti. Legenda jest prawdą.

Ale nie tylko ci bohaterowie są bardzo zainteresowani najnowszym odkryciem archeologicznym w Egipcie. I wcale nie mają dobrych zamiarów! Zaczyna się szaleńczy wyścig po piaskach pustyni…

Każdy lubi przygody i chyba nieważne, ile ma się lat.

Otóż to! Gromadka dzieci czasami niechcąco, a czasami „chcąco” poznaje ważne informacje. Mali detektywi naradzają się, planują, dzielą zadaniami, a nawet składają przysięgę milczenia, szczególnie przed rodzicami! W swej „Kronice Archeo”, specjalnie oprawionej księdze, zapisują ważne informacje, a Ania rysuje. Mary Jane fotografuje. Bartek jest niekwestionowanym przywódcą grupy, a bliźniaki oprócz ćwiczeń floretu odciągających uwagę innych i stania na straży robią psikusy pannie Ofelii. Opiekunka dzieci rozmiłowana w romansach, krzewieniu wiedzy i utrzymaniu higieny pokaże zupełnie inne swe oblicze i zaskoczy nawet samą siebie! Zrobi wszystko, by ochronić swych podopiecznych szukających klejnotu Nefertiti.

Niczego się nie boimy! – krzyknęły dzieciaki.

Będzie groźnie i wesoło! Ekscytująco i niebezpiecznie! Zainteresowanie starożytnymi zagadkami jest zaraźliwe. Młody czytelnik słuchający audiobooka przeniesie się bez problemu do Egiptu i w nim zadomowi. Będzie uczestniczył w dynamicznie zmieniającej się akcji. Usłyszy pukanie do drzwi, miauczenie Totmesika, zgiełk miasta, ulewę, posłucha muzyki arabskiej, a także zagości na kairskim targu i poczuje suchy klimat pustyni. Pozna Egipcjan i ich mentalność.

Audiobook to zupełnie inny rodzaj czytania – czytania do ucha, na ucho. Ucho chłonie wszystkie dźwięki, a wyobraźnia rusza z kopyta. Ma duże pole do popisu, gdyż nie ma tu ilustracji, wzrok jest wyłączony, działa tylko słuch. Wprawdzie Tajemnica klejnotu Nefertiti trwa 5 godzin i 21 minut, ale spokojnie można rozłożyć czytanie w czasie – umożliwiają to 33 rozdziały różnej długości. Sęk w tym, że zakończenie większości z nich powoduje niedosyt i chęć słuchania dalej, zwłaszcza pod koniec, gdy akcja się zagęszcza, a wydarzenie goni wydarzenie.

Maksymilian Bogumił i Wojciech Żołądkowicz to lektorzy czytający ten audiobook. Obaj są z zawodu aktorami, więc wiedzą, co to modulacja głosu, dykcja, interpretacja. To też dzięki nim małym słuchaczom łatwiej się przenieść do Egiptu i jeszcze intensywniej przeżywać przygody. W przypadku tego audiobooka lektorzy zostali podzieleni zadaniami. Jeden czyta tekst główny, zaś drugi po muzycznym wprowadzeniu czyta tytuł rozdziałów, a po ich zakończeniu i muzycznym przerywniku – pojęcia, definicje, opisy znanych egipskich zabytków, biografie osób – wszystkie informacje, które w książce znajdują się na marginesach. Dzięki temu audiobook oprócz przygód i emocji dostarcza młodym słuchaczom wiedzy.

Pierwszy tom z serii Kroniki Archeo Agnieszki Stelmaszyk zaprasza do sięgnięcia po następny, bo to nie koniec przygód z Bartkiem, Anią, Mary Jane, Jimem i Martinem. Przed nimi wakacje w słonecznej Grecji i solidny wypoczynek. Ale czy tylko wypoczynek? Dziewczynki mają pewne przeczucia… Czy one się sprawdzą? Dowiecie się z kolejnego audiobooka – Skarb Atlantów. Już dziś zapraszam Was na wakacje do Grecji!

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

22256421_1607672529298171_7462758103727210659_o

Tytuł: Tajemnica klejnotu Nefertiti

Autor: Agnieszka Stelmaszyk

Czyta: Maksymilian Bogumił, Wojciech Żołądkowicz

Czas trwania: 5 h 21 min.

Wydawca: Storybox.pl

ISBN: 978-83-7927-757-5

 

Strona Autora: www.atramentowomi.blogspot.comMarta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *