DOBRA KRÓLOWA – premierowa recenzja powieści Janiny Lesiak “Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa. Album rodzinny”

literatura historyczna patrornat medialny recenzje

Odsłony: 1259

jadwiga-z-andegawenow-jagiellowa-album-rodzinny

Album rodzinny to niezwykła książka w każdym domu. Zawiera wiele zdjęć utrwalających ważne chwile, w których uczestniczyli członkowie rodziny, bliżsi i dalsi krewni oraz znajomi. Dziś sięgnijmy po album jednej z najważniejszych królowych polskich – świętej Jadwigi. Zajrzyjmy do niego i spójrzmy na króla-królową oczami jej najbliższych. Poznajmy ją taką, jaką postrzegali ją inni. Poznajmy spadkobierczynię wielkiego królewskiego rodu i następczynię sławnych dynastii. Zapraszam do recenzji najnowszej powieści Janiny Lesiak Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa. Album rodzinny, wydanej nakładem Wydawnictwa MG.

Jadwiga z Andegawenów była najmłodszą córką Elżbiety Bośniaczki i Ludwika Węgierskiego. Dostała imię po dwóch wybitnych kobietach tamtych czasów – po swojej prababce Jadwidze Łokietkowej i po świętej Jadwidze Śląskiej. To ojciec, król Polski i Węgier, zostawił jej koronę Polski. To on wraz ze swoją teściową Elżbietą Łokietkówną ustalił i zaprojektował plany małżeńskie dla Jadwigi i jej starszej siostry Marii. I tak oto w wieku czterech lat najmłodsza Andegawenka została zaręczona z ośmioletnim Wilhelmem z niemieckiej dynastii Habsburgów. Odbył się dziecięcy ślub. Na szczęście w kontrakcie ślubnym przewidziano unieważnienie dziecięcego małżeństwa… Na szczęście.

Jej matka, Elżbieta, jakby próbując zdjąć z niej przewidywany ciężar dziedziczonych obowiązków i trudów, nazywała ją najczęściej Hedwigą, albo po prostu – Dragą. (s. 92)

Tymczasem mała Hedwiga przygotowywana była do pełnienia roli królowej. Pobierała nauki z różnych dziedzin i uczyła się dworskich manier. Umiała czytać, władała kilkoma językami, czytała pobożne księgi, dyskutowała z uczonymi na różne tematy, miłowała muzykę i sztukę.

Wypełniła się wola Ludwika Wielkiego dotycząca przeniesienia sukcesji tronu w Polsce na żeńską linię Andegawenów. (s. 205)

16 października 1384 roku Jadwiga została koronowana w Krakowie na króla Polski. W wieku jedenastu lat wyglądała jak dorosła kobieta – była niezwykle piękna, zgrabna, wysoka i silna.

Była jak słodki, apetyczny owoc, tylko rosła na wysokiej gałęzi starego, szlachetnego drzewa, więc byle kto nie mógł po nią sięgnąć! (s. 59)

I tym kimś na pewno nie był Wilhelm Habsburski. Postarali się o to panowie krakowscy, a nawet matka Jadwigi. Najlepsza partia Europy nie mogła wziąć ślubu z jakimkolwiek kandydatem. Jako królowa Polski, wielkiego państwa chrześcijańskiego w centrum Europy, brała udział w grze politycznej, w której stawką stało się państwo zakonne, zaś ona sama była najważniejszym pionkiem. Związek chrześcijańskiej Polski z pogańską Litwą prawdopodobnie był najlepszym rozwiązaniem, dlatego Jadwiga poświęciła się dla dobra kraju i zawarła małżeństwo z niedźwiedziem z litewskiej puszczy – Władysławem Jagiełłą, wyrzekając się przy tym publicznie Habsburga. Jeszcze nie do końca zdawała sobie sprawę, że stała się ofiarą władzy, polityki zagranicznej, miłości, a także nienawiści i zdrady.

jadwiga

Składa się jakby z dwóch Jadwig: jednej królewskiej, zachwycającej urodą i dobrocią, wyrozumiałej i łagodnej, i drugiej: kapryśnej, niestałej w emocjach, drażliwej i gniewnej! (s. 157)

źródło: wikipedia.pl
źródło: wikipedia.pl

Król-królowa Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa skrywa swoją twarz. Poznajemy ją taką, jaką widzieli ją jej najbliżsi. Poznajemy ją utkaną ze wspomnień i opowieści – matki Elżbiety Bośniaczki, siostry Marii Węgierskiej, poślubionego w dzieciństwie Wilhelma Habsburga, pogańsko-chrześcijańskiego męża Władysława Jagiełły oraz uczonego Stanisław ze Skarbimierza. Każda z wymienionych osób narysowała własny portret Jadwigi i go upubliczniła. Czytelnik ogląda cztery portrety Jadwigi i zastanawia się, jaka ona naprawdę była. Owszem, znajduje wiele cech wspólnych, jednakże inaczej o królowej mówi wzgardzony narzeczony, inaczej niekochany małżonek. Inna była Hedwiga jako dziecko, inna jako dorosła królowa władająca potężnym państwem europejskim. Inna jako królowa, inna jako zwykła chrześcijańska kobieta. I trzeba przy tym pamiętać, że jako zwykła kobieta miała zalety i wady…

Najkrwawsze i najokrutniejsze wojny, jaki zna świat, toczone są w rodzinach, i to w imię miłości! (s. 15)

W książce Janiny Lesiak bywamy na dworach królewskich, na których gorliwa pobożność przeplatała się z rozpustą, na których uczono wszystkiego oprócz… miłości dzieci do rodziców i rodziców do dzieci. Bierzemy udział w ucztach królewskich. Zaglądamy do alków królów. Poznajemy prawdziwe oblicza władców Europy z XIV wieku, choćby ojca Jadwigi, w którego żyłach krążyła zatruta krew, jej okrutnego szwagra, króla Węgier i Chorwacji, Zygmunta Luksemburskiego, czy dość liczną rodzinę jej męża. Słuchamy rad matki Władysława, Julianny Twerskiej, na temat rządzenia krajem. I przyglądamy się chorobrej (dzikiej) Litwie i dzikim Litwinkom.

W Albumie nie brak intryg, kłamstw, tragedii, wojen czy zabójstw. Zaczyna się on mocnym akcentem, przerażającym w swym poetyckim opisie i historycznym fakcie. Taka była ówczesna polityka – wielka gra o każdy tron królewski, o władzę, o koligacje dynastyczne, o sojusze. Autorka nie oszczędza czytelników – serwuje im fakty znane i nieznane, często nieprzyjemne czy brutalne, z historyczną dbałością opisuje ówczesne realia, stroje, smaki i wszelkie „zapachy” tamtych czasów, podając je w pięknej, literackiej formie, szkoda tylko, że nieco uszkodzonej przez korektora.

Wielka, mądra, dobra i piękna królowa Jadwiga z rodu Andegawenów. (s. 189)

Taką ją znamy i pamiętamy. Jej wszystkich zasług nie sposób wymienić, a jako naród wiele jej zawdzięczamy, Europa również. Dlatego też powinniśmy udać się na audiencję na dwory królewskie Andegawenów, Jagiellonów, Habsburgów, porozmawiać o królu-królowej Jadwidze i poznać ją oczami najbliższych, aby wyrobić sobie o niej własne zdanie. Polecam książkę Janiny Lesiak Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa. Album rodzinny.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawami autorskimi

jadwiga-z-andegawenow-jagiellowa-album-rodzinny

Wydawnictwo: MG

Autor: Janina Lesiak

Tytuł: Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa. Album rodzinny 

Data wydania: 25.10.2017

Ilość stron: 224

ISBN: 978-83-7779-418-0

Strona Autora: www.atramentowomi.blogspot.com
Strona Autora:
www.atramentowomi.blogspot.com

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *