CHŁOPIEC I PIES, Ivona Březinová – recenzja przedpremierowa

literatura dla dzieci i młodzieży recenzje

Odsłony: 980

Okladka.chlopiec.i.piesGdybym była psem, machałabym teraz ogonem. Czuję się bowiem niezwykle usatysfakcjonowana lekturą tej książeczki. Czeska autorka opowiedziała w niej przepiękną historię o przyjaźni, głównymi bohaterami czyniąc niepełnosprawne dziecko i psa, szkolonego na jego asystenta. Trzeba podkreślić, że jest to bardzo optymistyczna, pogodna, mądra i bardzo budująca opowieść, jaką warto podsunąć każdemu dziecku.

Do książek dla dzieci podchodzę zazwyczaj z ograniczonym zaufaniem i nadzieją, że będą niosły w sobie jakiś przekaz, że nawet najfajniejsza fabuła nie będzie li i jedynie ku rozrywce, że jednak coś tam się kryje “pod płaszczykiem”, czy “między wierszami”. Nie oczekuję prawienia morałów, ale hołduję starożytnej zasadzie “docere, delectare, movere” i tego właśnie oczekuję szczególnie od literatury dla dzieci.
Intuicja mnie nie zawiodła, kiedy sięgałam po książkę Chłopiec i pies.
Literatura czeska może i nie obszerna, może i nie spektakularna, ale – mówcie co chcecie – moim zdaniem jest dobra. Ta współczesna dla dzieci – także.

Ivona Březinová stworzyła piękną, ciepłą, pogodną opowieść o przyjaźni, jednocześnie dotykając ważnego i trudnego tematu, jakim jest funkcjonowanie dziecka niepełnosprawnego w grupie rówieśniczej.
Posłużyła się pozytywnymi przykładami. Nie pokazała scen wyśmiewania, czy dyskryminowania, by potem takie postępowanie potępić. Zaprezentowała za to akceptację, współpracę, pomoc koleżeńską. Przedstawiła wyimek z dziecięcego i psiego świata, w którym obecne są troski, lęki, ale także radość i nadzieja. Znajdziemy tu także wzór kochającej i wspierającej rodziny.
Autorka uniknęła również użalania się nad inwalidą i wzbudzania współczucia, skupiła się nie na nieszczęśliwym losie, ale na codzienności niepełnosprawnego chłopca – a ta, mimo wszystko jest zwyczajna, dziecięca, pełna zabaw, przygód, tajemnic i marzeń.

Atutami tej opowieści są dodatkowo humor i przystępny język, a ciepła i uroku dodają także ilustracje, które wykonała Eva Švrčková.

Julek Wasza uczęszcza do trzeciej klasy, od niedawna jeździ na wózku elektrycznym, wcześniej poruszał się o kulach, często łapią go skurcze. Nie podano, na jaką chorobę czy dysfunkcję cierpi, ale jest sugerowane, że jego stan raczej się nie poprawi, wręcz przeciwnie. Chłopiec potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach. W szkole jest akceptowany, lubiany, ma swoją paczkę koleżanek i kolegów. Dzieciaki urządzają wyścigi na wózku Julka. Jego inność nie jest niczym dziwnym, traktowany jest zwyczajnie.

Cezar, piękny golden retriver, chodzi do szkoły, w której uczy się odpowiednio reagować na komendy, by móc zostać psim asystentem osoby niepełnosprawnej. Ma tam zajęcia i spotyka różnych czworonożnych kolegów. Szkolą się tam też psy na ratowników, policjantów, opiekunów osób niewidomych. Zwierzęta będą musiały zdać trudny egzamin.
Cezi trochę się tym martwi. Julek “odrabia z nim lekcje” ćwicząc w praktyce różne polecenia. Życie przynosi również okazje do wykazania się umiejętnością tropienia po zapachu oraz wyszukiwania zgubionych przedmiotów.
O tym wszystkim opowiada nam także sam Cezar – część narracji prowadzona jest w pierwszej osobie, z psiego punktu widzenia. Te fragmenty wplecione w tekst nie tylko bawią czytelnika (czy wiecie jak psy przeklinają?), ale też niosą sporo informacji o psim zachowaniu i reakcjach.

Chłopiec i pies są do siebie bardzo przywiązani, ale to nie jedyna para przyjaciół w tej opowieści. Poznamy Mirka, Marcina, Piorka, Irkę z Britą, Danę, niewidomą Alex z sunią Alfą oraz… Bractwo Piłek Tenisowych. Okazuje się, że nie wszystkim i nie zawsze jest łatwo, każdy ma jakieś problemy i lęki. Wspólnie znacznie łatwiej je przezwyciężyć, bo przecież – nawiązując do znanego serialu animowanego o kucykach – “przyjaźń to magia”!
I kto wie, być może kiedyś Julek z Cezarem i resztą drużyny będą mistrzami świata we flyballu….

Popularna i od lat obecna na liście lektur szkolnych dla najmłodszych opowieść O psie, który jeździł koleją powinna odejść do lamusa. Wybaczcie, ale nie jestem zwolenniczką serwowania dzieciom, zwłaszcza będących na początku czytelniczej przygody, smutnych i dramatycznych, doprowadzających do łez i nawet traumy, historii. W zamian proponuję Chłopca i psa Ivony Březinovej – książkę, która wzrusza, cieszy, uczy i uwrażliwia. Daje także pretekst do rozmów z dziećmi na wiele tematów związanych z niepełnosprawnością, akceptacją, przyjaźnią, opieką, pomocą, zwierzętami, specjalnie szkolonymi psami. To bardzo optymistyczna, pogodna, mądra i bardzo budująca opowieść, jaką warto podsunąć każdemu dziecku.

Tę książkę najtaniej kupisz TUTAJ

Polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawem autorskim

Okladka.chlopiec.i.pies

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Autor: Ivona Březinová
tytuł: Chłopiec i pies
Tytuł oryginału: Kluk a pes
Tłumaczenie: Maria Marjańska-Czernik
Ilustracje: Eva Švrčková
Data wydania: 12.10.2017
Liczba stron: 60
ISBN: 978-83-8123-051-3

AGAAgnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *