POCZYTAJ MI NA UCHO: “Powiem wam jak zginął” JOE ALEX – audiobook

Odsłony: 1003

Powiem_wam_jak_zginal-plyta

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Joe Alex to moje nastoletnie zauroczenie kryminałem i mój zachwyt nad warsztatem i wiedzą autora, który w każdym ze swoich dzieł wykorzystał jakąś niezaprzeczalnie ciekawą, piękną aluzję literacką dotyczącą często antyku. Joe Alex to przesiedziane  nad jego książkami całe godziny i gorączkowe  dociekanie, kto zabił, które nigdy nie pozwoliło mi jednak odnaleźć zabójcy przed czasem, słowem cudowne wspomnienia, które postanowiłam sobie nieco odświeżyć przy audiobooku.

POCZYTAJ MI NA UCHO, to nowy cykl w naszym magazynie. Znajdziecie w nim recenzje polecanych przez nas audiobooków. 

PATRONAT-LOGO

Mimo, iż Joe Alex pisarzem kontrowersyjnym nie jest, to jednak ma swoich wielbicieli i przeciwników. Zarówno jedno jak i drugie wynika z rodzaju pisarstwa, ale i z okresu w jakim pisał. Dla wielu czytelników powroty do książek, w których się zaczytywali będąc nastolatkami bywają trudne i nie kończą się dobrze, ja do takich osób jednak nie należę.

Możliwość posłuchania audiobooka jednej z moich ulubionych powieści kryminalnych sprawiła mi ogromną przyjemność i udowodniła, że Joe Alex po prostu się nie starzeje i nie traci na aktualności. Jego kryminały wpisują się w trend zapoczątkowany niegdyś przez Agathę Christie. Są to opowieści dość kameralne, często wykorzystujące motyw „zamkniętego” pokoju, ale najczęściej jest to zamknięty krąg rodzinny lub krąg przyjaciół. Są eleganckie, całkowicie oparte na dedukcji i znajomości ludzkich charakterów.

Nie znajdziecie w nich opisów wyuzdanego seksu, zresztą nawet tego „niewyuzdanego” też nie będzie, będzie za to logiczna rozgrywka pomiędzy zbrodniarzem, a detektywem i takie wartości jak przyjaźń, lojalność, patriotyzm i uczciwość.

Pierwszym kryminałem w tej serii jest „Powiem wam jak zginął”. Powieść wydana w 1959 roku i jako mottem opatrzona cytatem Klitajmestry z „Orestei” Ajschylosa. Cytat ten ma dla powieści wielkie znaczenie, gdyż jedną z bohaterek opowieści jest znana aktorka teatralna, ale… Od początku.

Wojna i służba w lotnictwie związały ze sobą trzech przyjaciół, ale zakończenie wojny trochę ich od siebie oddaliło. Jeden został policjantem, drugi autorem poczytnych kryminałów, a trzeci znanym chemikiem, który pracuje na zlecenie rządu nad jakimś przełomowym wynalazkiem.

Właśnie ten trzeci zostaje zabity w swojej własnej pracowni, w wiejskiej posiadłości, w której przebywa zaledwie sześć osób. Każda z tych osób mogła go zabić. Każda mogła mieć motyw, żadna nie była do tego zdolna… Ciekawe prawda? Na dodatek wszystkie te osoby były u zamordowanego w pokoju i przyznają się do zabójstwa.

Logiczna, bardzo logicznie pogmatwana zagadka trzymająca w napięciu od początku do końca. Niby zupełnie przejrzysta i prosta, a jednak zaskakująca rozwiązaniem.

Ciekawie zakręcona też w warstwie literackiej, bo głównym bohaterem jest autor powieści kryminalnych Joe Alex. Nie, nie pomyliłam się! Zarówno autorem jak i głównym bohaterem jest Joe Alex. Ten książkowy Alex pisze książkę, której fabuła, pomysły i niektóre części są inspirowane książką, której jest bohaterem. Zabawnie zapętlone.

Książka jest świetna, logiczna i wciągająca. Nie brak w niej dylematów moralnych. Jest miłość, ta wielka i ta mniejsza, jest odpowiedzialność za kraj i losy świata. Jest przyjaźń oraz odwaga.

Ktoś może pomyśleć, że kryminał bez krwawej mozaiki tkanki mózgowej na ścianach, bez pościgów i dachowania w rowie oraz bez maltretowania najmłodszych to już przeżytek, otóż nie. Kryminał to zagadka, logika, żmudne dochodzenie do prawdy, cała reszta to tylko przebranie.
Kryminały Joe Alexa zachwycają do dziś i będą zachwycać jeszcze przez lata, a czytelnik, który ceni sobie inteligentną rozrywkę, obszerną wiedzę z każdej dziedziny włącznie z psychologią, wysmakowane aluzje do literatury i kultury od antyku po współczesność powinien natychmiast sięgnąć po tę pozycję. Młodszych czytelników, tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zetknąć się z Alexem, a cenią Agathę Christie zapewniam. Na pewno wam się spodoba – to coś dla was!

Joe Alex, a właściwie Maciej Słomczyński to nie tylko świetny tłumacz, a także autor powieści kryminalnych tłumaczonych na wiele języków, a także powieści milicyjnych, które podpisywał pseudonimem Kazimierz Kwaśniewski.
Leszek Filipowicz to świetny aktor dubbingowy i doskonały lektor. Spotkanie tych dwóch nazwisk w jednym „dziele” musiało się okazać doskonałym połączeniem. Bo jeden świetnie pisze, drugi świetnie czyta. Elegancko z piękną dykcją, po aktorsku.

Audiobooki to nieco inna forma niż zwykła papierowa książka bo dają wiele doskonałych możliwości. To inna forma oczarowania tekstem, głosem lektora i interpretacją. Warto się do tej formy przekonać, bo oprócz innych korzyści, odciąża często zmęczone oczy i daje wolność pracowitym rekom, a w podróży umila czas i pozwala go wykorzystać produktywnie.

Iwona Banach
materiał chroniony prawem autorskim

 

Powiem_wam_jak_zginal-plyta

 

AUTOR: Joe Alex
TYTUŁ: Powiem wam jak zginął
ISBN: 978-83-7927-934-0
CZYTA: Leszek Filipowicz
CZAS: 8 godzin 43 minuty
WYDAWCA: StoryBox.pl
PREMIERA: 8 WRZEŚNIA 2017

Tę oraz inne powieści Joego Alexa w formie audiobooka znajdziesz tutaj (w obrazku)

aaa

 

Iwona BanachIwona Banach jest tłumaczką, nauczycielką, mamą dorosłej niepełnosprawnej dziewczynki, pożeraczką książek, szydełkoholiczką i straszną bałaganiarą. Interesuje ją dosłownie wszystko (no, może poza ekonomią i motoryzacją). Szczególnie kreatywna bywa w kuchni, choć rodzina twierdzi, że do jej obiadów zamiast solniczki należałoby dołączać gaśnicę (występujący w powieści pikantny sataraż nauczył ją przyrządzać tata). Nie jest aż tak roztargniona jak Regi, jedna z bohaterek, ale potrafiłaby schować masło do piekarnika, a kota do lodówki (gdyby nie to, że koty to zwierzęta przytomne i głośno protestują). Ta arcysympatyczna i pogodna osoba jest autorką książek Pokonać strach, Chwast, Pocałunek Fauna, Szczęśliwy pech, Lokator do wynajęcia, Czarci krąg, Maski zła oraz tłumaczką: Lilith, Zielone piekło, Za drzwiami, Koniec jest moim początkiem, Mistycy i magowie Tybetu, Migdał, Rzeźnik, Florencka gra, Syn Człowieczy. Otrzymała wyróżnienie w konkursie Twój Styl – Dzienniki Kobiet oraz wyróżnienie w konkursie Najważniejsze jest Niewidoczne dla oczu – za powieść Pokonać strach, pierwszą nagrodę w konkursie wydawnictwa Nasza Księgarnia za powieść Szczęśliwy pech.

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *