GEORGE MICHAEL, ROB JOVANOVIC (biografia) – recenzja

biografia i inne recenzje

Odsłony: 1098

george-michael-390Kto by pomyślał, że Boże Narodzenie 2016 roku to będą dla George’a Michaela naprawdę Last Christmas…. Bez tego słynnego przeboju grupy Wham!, podobnie jak bez Kevina – nie ma świąt! Tak trudno uwierzyć, ciężko się z tym pogodzić, że popularny muzyk, wokalista odszedł “na drugą stronę tęczy”, tak nagle, zbyt wcześnie. Dla fanów i sympatyków muzycznych dokonań George’a Michaela to był po prostu szok i niepowetowana strata. Cóż, pozostają nagrania i wspomnienia…wielka-litera-logo

Wiosną do rąk polskich czytelników trafiła książka Roba Jovanovica zatytułowana po prostu George Michael, biografia z 2007 roku, uzupełniona o fakty i dyskografię z ostatniej dekady. Autor nie jest nowicjuszem, albowiem to dziennikarz i współtwórca magazynów muzycznych takich jak Mojo, Q, Level, Record Collector i Uncut. Spod pióra Jovanovica wyszły także publikacje poświęcone m.in. Kate Bush, Manic Street Preacher, Nirvana, R. E. M.

Dziennikarz opowiedział o karierze muzycznej artysty, jego greckich korzeniach (naprawdę nazywał się Georgios Kyriacos Panayiotou), rodzinie, przyjaciołach, o problemach osobistych, sukcesach i porażkach. Starał się pokazać, co wpłynęło na ukształtowanie osobowości George’a, jak doszło do tego, że z niepozornego marzyciela stał się ikoną muzyki pop lat 80. i ważną personą na muzycznym rynku w następnych latach. Dużo uwagi poświęcił początkom muzycznej działalności z Andym Ridgeleyem, opisom teledysków, recepcji kolejnych utworów i płyt, koncertom itp. Nakreślił portret człowieka samotnego w tłumie, nieszczęśliwego, borykającego się z problemami i nałogami, źle znoszącego  brak prywatności, człowieka o niezwykłej wrażliwości i skomplikowanej osobowości, wybitnego muzyka, który osiągnął szczyt sławy i bogactwo, a jednak ciągle mu czegoś brakowało.

Jovanovic niewątpliwie miał na tę książkę pomysł. Rozpoczął ja prologiem pt. Finał, ale nie przeczytamy tu o śmierci artysty, ale o wielkim koncercie na Wembley, wieńczącym krótką, ale intensywną karierę zespołu Wham! Każdy rozdział zatytułowany jest hasłem odnoszącym się do danego etapu życia artysty (np. Imigrant, Ambicja, Wielki, Wycofanie) i słownikowymi definicjami, treść rozdziału to jakby kolejne rozwinięcie danego hasła. Na pewno dużo pracy autor włożył w zebranie danych.
Publikację uzupełnia bibliografia oraz skrupulatna dyskografia. Zamieszczono wkładkę z kilkunastoma zdjęciami, dość przypadkowo wybranymi, przynajmniej takie odniosłam wrażenie.

Nie jestem specjalistką od Georga Michaela, nie mam kolekcji płyt, jego twórczość znam z mediów, zwyczajnie – lubię jego piosenki. Miałam wobec tej książki duże oczekiwania, przede wszystkim – chciałam poznać bliżej sylwetkę wokalisty, ścieżkę jego kariery. W sumie to dostałam, ale….

Biografia pióra Jovanovica pozostawia niedosyt. Zabrakło mi w niej pasji, emocji, czegoś, co sprawia, że książkę czyta się jednym tchem i nie można się od niej oderwać. Ta jest napisana jak artykuł w prasie. Na pewno ta publikacja ma dużą wartość dokumentalną, jest dość wyważona, nieprzeładowana, nie żeruje na plotkach i skandalach. Niestety, zawiera błąd – słynny koncert Live Aid odbył się w 1985 roku, a nie w 1983 jak podaje Jovanowic (s. 131). Brakuje źródeł cytowanych w tekście wypowiedzi – gdyby były bezpośrednie przypisy publikacja wypadłaby rzetelniej. Można się też zastanawiać, czy konieczne było aż tak szczegółowe opisywanie teledysków.

Mimo wymienionych minusów,  warto tę biografię przeczytać, zwłaszcza, jeśli ma się znikomą wiedzę o jej bohaterze. Jeśli gdzieś w głowie kołacze nam  melodia “Careless Whisper” i “Fast Love”, jeżeli wzruszają dźwięki “Jesus To A Child”, to wręcz nie sposób postąpić inaczej. I gotowa jestem założyć się, że lekturze będzie towarzyszyć odsłuchiwanie muzycznych zasobów Internetu, by przeżyć to jeszcze raz, by przypomnieć sobie bądź poznać utwory brytyjskiego muzyka.

Ta książka dla wielu osób ta będzie kopalnią wiedzy o twórczości Georga Michaela i historii brytyjskiej muzyki rozrywkowej, dla niektórych – sentymentalną podróżą do czasów młodości, dla innych – ciekawą opowieścią o ikonie muzyki, historią ku pamięci i ku przestrodze.

Do muzyczno-sentymentalnej lektury zaprasza
Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawem autorskim

george-michael-390
przeczytaj fragment

Wydawnictwo: Wielka Litera
Autor: Rob Jovanovic
Tytuł: George Michael
Tytuł oryginału: George Michael
Tłumaczenie: Małgorzata Maruszkin

Data wydania: maj 2017
Ilość stron: 400
ISBN:978-83-8032-175-5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *