KARMINOWY SZAL, Joanna M. Chmielewska – recenzja

literatura obyczajowa i współczesna patrornat medialny recenzje

Odsłony: 1353

Karminowy-szalBywają takie kawiarnie, które już od progu przyciągają swoim niepowtarzalnym klimatem, a jeśli jeszcze w ofercie mają same pyszności, to szybko zdobywają serca klientów, którzy zostają stałymi bywalcami. Do takich miejsc należy Piwnica Pod Liliowym Kapeluszem z książek Joanny M. Chmielewskiej. Nie, nie tej od Lesia i Dzikiego białka.  To zupełnie inna autorka, dość często  jednak obie panie są niesłusznie mylone. Zatem przypominam, nie spodziewajcie się zabawnego kryminału.

PATRONAT-LOGO
Karminowy szal to powieść obyczajowa, której bohaterkami są trzy panie na M: Marta, Maria i Magda. Każda z nich jest w innej sytuacji życiowej, ale żadna nie czuje się szczęśliwa. Marta, żona i matka,  to perfekcjonistka aż do przesady,  chce mieć wszystko pod kontrolą,  trzyma się zasad, sama się wtłoczyła w kierat, który jednak nieco zaczyna jej ciążyć.  Magda jest typem postrzelonej singielki, która nie dostrzega tego, co jest naprawdę ważne w życiu, a co ma na wyciągnięcie ręki, co traci na własne życzenie.  Dla Marii, byłej zakonnicy, życie toczy się między pracą w szkole a innymi obowiązkami,  powoli jednak  i ona budzi się z uśpienia, daje szanse uczuciom, a ma to związek z pewnym mężczyzną, przesiadującym w kawiarni.

Kobiety w dzieciństwie przyjaźniły się, miały nawet swój “tajny klub”, poznały się w ośrodku leczniczo-rehabilitacyjnym, w którym przyszło im spędzić sporo czasu, daleko od domów. Po latach spotkały się, odnowiły relacje, postanowiły uporać się z pewną sprawą z przeszłości, dokonać zemsty. Centrum ich spotkań stanowiła urocza kawiarnia Piwnica Pod Liliowym Kapeluszem, zaglądają tu też postaci z innych powieści J. M. Chmielewskiej  (Sukienka z mgieł, Poduszka w różowe słonie).

Autorka przeplotła bieżące wydarzenia wspomnieniami i rozmyślaniami bohaterek. Nie pozwoliła nadto skupić się na losach jednej z nich, obdzielając je po równo uwagą.  W dość prostej fabule umieściła ważny problem (choć można odnieść wrażenie, że zbyt płytko potraktowany). Pokazała jak wydarzenia z dzieciństwa rzutują na dalsze życie. Nie można jednak żyć przeszłością, a zmian  trzeba szukać w sobie, w swoim nastawieniu.

Tytułowy szal symbolizuje  coś w rodzaju przyjemności, “odrobiny luksusu”, na którą każdy powinien sobie pozwolić, zrobić coś dla siebie. Oznacza też metamorfozę, jaką przechodzą przyjaciółki.
Zakończenie  z jednej strony może czytelnika nie satysfakcjonować, z drugiej – zostawia mu nadzieję, że bohaterki wezmą życie w swoje ręce.  W końcu  “Coś się kończy…  (…)  Coś się zaczyna…(…)  Coś się zmienia…” ( s. 226)

Karminowy szal nie jest spektakularną powieścią, czytelnik nie znajdzie tu wielkich emocji, nagłych zwrotów akcji,  zaskoczeń, natomiast może liczyć na zwyczajność, codzienność, na życiową historię,  która może niejednemu być bliska…   W tej niepozornej książce kryje się mądre przesłanie, warto zatem dać jej szansę.

Polecam do lektury przy kawie lub grzanym winie, którym raczą się bohaterki.

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawem autorskim

Karminowy-szalWydawnictwo MG
data wydania: 30 marca 2017
ISBN: 9788377793947
liczba stron: 240
oprawa: twarda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *