DO TRZECH RAZY ŚMIERĆ, Alek Rogoziński – recenzja

kryminał, triller, sensacja recenzje

Odsłony: 1759

530197-352x500Alek Rogoziński i jego książki to ewenement na rynku księgarskim, bo niewielu znajdziemy autorów – mężczyzn, którzy piszą właśnie tak jak on. Po pierwsze, są to książki lekkie, choć kryminalne, radosne, choć przemycają nie zawsze zabawne problemy i prześmiewcze, bo czasami warto zejść na ziemię i pośmiać się zamiast chodzić z głową w chmurach.

Ostatnia książka Do trzech razy śmierć jest opowieścią o środowisku polskich pisarzy (choć wcale nie jest powiedziane, że inne środowiska nie są podobne). Jest mocno ironicznym i sarkastycznym obrazem pewnych właściwych dla tego światka zachowań. Autor nie portretuje prawdziwych osób, ale swoich bohaterów obdarza wadami i słabościami w tym środowisku uwydatniającymi się szczególnie mocno, choć spotykanymi pewnie wszędzie.

Całość to zgrabny kryminał w stylu Agathy Christie, gdzie w zamkniętym środowisku, w ograniczonej przestrzeni dworku, na spotkaniu pisarzy dochodzi do serii zbrodni.

Bohaterowie tej powieści są bardzo wyraziści i całkowicie nietuzinkowi. Spotkamy tu przede wszystkim pisarki mylące opowieść z rzeczywistością, takie, które mają niesamowite „parcie na szkło” i przekonane są o swojej wielkości oraz te piszące dla czytelnika, którego nawet nie szanują.

W podkrakowskim dworku odbywa się zjazd pisarek, zostaje zaproszona tam także Róża Krull, osoba energiczna, uparta i nieco kontrowersyjna, która nie lubi takich zjazdów.

Bo i sam zjazd to ciekawe wydarzenie. Grupa kobiet, które zazdroszczą sobie wszystkiego, mocno się nienawidzą, są przekonane o własnej wyjątkowości (każda o własnej i żadnej innej). W ogóle nie powinny przebywać w jednym pomieszczeniu.
Fakt, że ktoś ginie, wcale nie powinien dziwić…

W książce środowisko pisarskie przedstawione jest z przekąsem i odrobiną inteligentnej złośliwości, która jednak dotyczy wad naszych powszednich, a nie osób jako takich. Niektórzy co prawda twierdzą, że można w powieści odnaleźć aluzje do pewnych osób czy wydarzeń z pisarskiego świata, ale autor stanowczo temu zaprzecza. Tak czy owak, postacie są interesujące, ciekawie przerysowane, zabawne i wieloznaczne.

Intryga bawi i wciąga, bo morderstwa w jakiś sposób przypominają akcję jednego z kryminałów Róży Krull.

Bardzo fajnym zabiegiem jest wprowadzenie do książki pewnych odniesień do świata realnego, jak rzeczywiste blogerki, pewna wielka dama polskiej kuchni, czy “researchowe” afery na Facebooku, a to dodaje książce dużo uroku. Alek Rogoziński – dziennikarz i pisarz to ktoś, kto jako pierwszy  pokazał środowisko polskich autorów bez zadęcia i blichtru. Ktoś, kto zdjął pisarzy z piedestału i ukazał nie tylko zalety, ale i wady ludzi piszących, a czy mordujących? Naprawdę? Nie tylko na papierze? Tego dowiecie się po przeczytaniu książki.

Ja ubawiłam się świetnie!

Polecam, Iwona Banach
materiał chroniony prawem autorskim

530197-352x500

Wydawnictwo FILIA
data wydania :luty 2017
 ISBN: 9788380751941
 liczba stron:400
Iwona BanachIwona Banach jest tłumaczką, nauczycielką, mamą dorosłej niepełnosprawnej dziewczynki, pożeraczką książek, szydełkoholiczką i straszną bałaganiarą. Interesuje ją dosłownie wszystko (no, może poza ekonomią i motoryzacją). Szczególnie kreatywna bywa w kuchni, choć rodzina twierdzi, że do jej obiadów zamiast solniczki należałoby dołączać gaśnicę (występujący w powieści pikantny sataraż nauczył ją przyrządzać tata). Nie jest aż tak roztargniona jak Regi, jedna z bohaterek, ale potrafiłaby schować masło do piekarnika, a kota do lodówki (gdyby nie to, że koty to zwierzęta przytomne i głośno protestują). Ta arcysympatyczna i pogodna osoba jest autorką książek Pokonać strach, Chwast, Pocałunek Fauna, Szczęśliwy pech, Lokator do wynajęcia, Czarci krąg, Maski zła oraz tłumaczką: Lilith, Zielone piekło, Za drzwiami, Koniec jest moim początkiem, Mistycy i magowie Tybetu, Migdał, Rzeźnik, Florencka gra, Syn Człowieczy. Otrzymała wyróżnienie w konkursie Twój Styl – Dzienniki Kobiet oraz wyróżnienie w konkursie Najważniejsze jest Niewidoczne dla oczu – za powieść Pokonać strach, pierwszą nagrodę w konkursie wydawnictwa Nasza Księgarnia za powieść Szczęśliwy pech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *