W ŚWIECIE KÓŁEK – ORIGAMI DLA DZIECI

dziecko i wychowanie dziecko w wieku szkolnym książki i pomoce dydaktyczne małe dziecko

Odsłony: 7349

W pracy z najmłodszymi dziećmi  trzeba mieć pełną kieszeń pomysłów, na szczęście na rynku jest wiele książeczek z ciekawymi propozycjami, które możemy wykorzystać zarówno w domu, jak i w przedszkolu, szkole, czy świetlicy. Jedną z nich są “Bajkowe kółeczka, czyli origami płaskie z koła” Doroty Dziamskiej. Wystarczą papier, klej, nożyczki oraz nieograniczona wyobraźnia, by “wyczarować” piękne wzory, zwierzęta i postaci z bajek. Zrobimy Małą Syrenkę i Harrego Pottera? Pomoc dydaktyczną prezentuje redaktor Marta Korycka.

Origami to japońska sztuka wykonywania kunsztownych składanek z papieru. Kunsztownych, bowiem wszelkie zagięcia papieru należy wykonać precyzyjnie, z artyzmem, aby efekt końcowy był mistrzowski i budził podziw.

Wieczory są jeszcze długie, więc wolny czas można wykorzystać na wspólne składanie origami w rodzinnym gronie. Jednak nie tych powszechnie znanych typu tulipan, pingwin czy żuraw, ale zupełnie nowych – origami z kółek. I tu pomoże książeczka Doroty Dziamskiej Bajkowe kółeczka, czyli origami płaskie z koła, wydana w serii ABC origami.

Technika płaskiego koła polega na składaniu kolorowych pól i modelowaniu z nich form, które potem trzeba delikatnie podkleić na kolorowym kartonie.

Autorka zaproponowała swym czytelnikom gotowym do zmierzenia się z nożyczkami i kółkami przeniesienie się do świata ulubionych bajek dzieciństwa. Spotkamy tu Królewnę Śnieżkę, Mała Syrenkę, Babę Jagę, krasnoludki, czarownicę, Jasia i Małgosię, a także bardziej współczesnych bohaterów Pippi Langstrump, Harrego Pottera i Hermionę oraz zwierzęta. A zamiast rysować znane postacie, można je złożyć z papieru.

Postacie z bajek
Postacie z bajek
aaa
Świat krasnoludków

Uczenie cierpliwości i dokładności poprzez zabawę

Zanim dziecko przystąpi do składania kółek, musi je powycinać, i to precyzyjnie. Koło musi być kołem, regularną płaszczyzną, gdyż jest to podstawowy warunek sukcesu w składaniu form origami. Samo wycinanie wymaga czasu i cierpliwości. Autorka na wstępie daje wskazówki – wyjaśnia dziecku, co to jest średnica, cięciwa, promień.

Te matematyczne pojęcia są niezbędne przy składaniu, zginaniu i zaginaniu kółek. Wbrew pozorom sztuka składania nie jest taka prosta na początku. Zrobienie oczu kota wymaga nieco pracy.

AAA
Zrobienie oczu kota wymaga trochę pracy 🙂

Każde origami w książeczce jest dokładnie opisane: ile i jakich kolorowych kółek należy wyciąć, jak zginać poszczególne koła elementy, jak je łączyć, by powstała wierna kopia zaprezentowana na zdjęciu. To przepis na Małą Syrenkę:

AAA

Zabawa jest przednia, choć wymaga cierpliwości i dokładności. Za to efekt końcowy zaskakujący!

A gdy zostaną nam różnej wielkości i koloru kółka, można je twórczo wykorzystać. Na różne sposoby! Tu jest pole do popisu wyobraźni! Kółka można przyklejać do kartki papieru i przekonać się, co z czasem wyjdzie…

Kwiatek z kółek
Kwiatek z kółek
Postać z kółek
Postać z kółek

 

Podwodny świat
Podwodny świat

Można kółka i ich pozaginane części sklejać ze sobą, a nawet dorysowywać im elementy, by upiększyć nasze origami.

"Ożywiona twarz" :)
“Ożywiona twarz” 🙂
aaa
Origami rozwija wyobraźnię i kreatywność/ “Zobacz, jaki efekt uzyskasz po rozłożeniu?”

Wartości dydaktyczne i wychowawcze 

Origami nie tylko bawi, ale i uczy. Rozwija zdolności manualne dziecka, kształtuje estetykę i precyzję wykonania pracy, ćwiczy skupienie uwagi i cierpliwość. Pozwala też pójść krok dalej i kształtować kreatywność, rozwijać wyobraźnię. A przy tym pozwala miło spędzić czas w rodzinnym gronie i zacieśnić więzy z najbliższymi.

“Bajkowe kółeczka” w dobrej cenie kupisz TUTAJ

 


 

 

AAA

Autor: Dorota Dziamska
Tytuł: Bajkowe kółeczka, czyli origami płaskie z koła
Wydawnictwo: BIS
Data wydania: 2004 (data przybliżona)
ISBN 8389685035
Liczba stron: 80

Strona Autora: www.atramentowomi.blogspot.com
Strona Autora:
www.atramentowomi.blogspot.com

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *