A DZISIAJ NAPISZĘ WAM…– autorski cykl pisarki Iwony Banach, cz. 11- “Wytrzeszcz”

życie i pasje

Odsłony: 1089

butterfly-376876_1920Wytrzeszcz to ostatnio modne zjawisko i nie dotyczy niestety tylko oczu. Można spotkać na przykład ładne kobiety z wytrzeszczem ust sprawiającym, że przypominają nieco akwariowe rybki glonojady, babki z wytrzeszczem biustu, który rośnie i rośnie i wkrótce będzie potrzebował odpowiedniego stelażu, żeby nie paść i nie wyrąbać dziury w podłodze, albo kobiety z wytrzeszczem pośladków, co w pewnym sensie rozumiem, bo pozwala to zaoszczędzić na poduszkach do mebli ogrodowych.

Dlaczego o tym piszę? Bo ostatnio wszystko zaczyna robić się jakieś takie „wytrzeszczone” – ludzkie ego także. A już pisarskie przerasta wszystko inne.

Kilka dni temu był dzień pisarza i z tej okazji wielu pisarzy, czytelników, pisarzy czytających książki i czytelników piszących książki…. składało sobie życzenia.

I wtedy powstało w mojej głowie pytanie. Kto to jest pisarz?

No bo prawdę powiedziawszy nie ma żadnej szkoły, po której człowiek legalnie zostawałby pisarzem. Nie trzeba kończyć żadnej PAP (Polskiej Akademii Pisarstwa), ani PWSP (Państwowej Wyższej Szkoły Pisania) – nic z tych rzeczy.

Wystarczy napisać książkę. Tylko czy na pewno? Taki ktoś, kto książkę napisał i trzyma ja szczelnie zamkniętą w szufladzie folderu na pulpicie komputera chyba jeszcze pisarzem nie jest? A może jednak jest? W każdym razie, żeby zostać uznanym za pisarza, książkę lepiej wydać. Cały czas przewija się tu termin książka, ale mogą to też być opowiadania. A więc wydać, ale jak wydać? Wypłynąć na szerokie wody internetu, wejść na pole minowe wydawania ze współfinansowaniem, czy wysłać do tak zwanego „normalnego” wydawnictwa i czekać, rok, dwa, sto lat w samotności, aż się zlitują i odezwą…

I doczekać się może nawet za życia?

Kiedy to nastąpi czekać jeszcze trochę, a potem wziąć swoje dziecko… tfuuu, dzieło, chciałam powiedzieć, dzieło i rzucić je w paszczę czytelnikowi.

Nie łudźcie się. To nie jest wcale takie proste.

I czy wtedy  ktoś taki zostaje pasowany na pisarza? Po pierwszej książce? Po drugiej? Dwunastej? A może wcale?

A może to zależy od innych rzeczy?

Od tego w jakim wydawnictwie się wydaje? Jaki rodzaj literatury się pisze, ilu ma hejterów?

W życzeniach składanym w tym dniu wyraźnie słychać było „lepszość i gorszość” „wyższość i niższość” oraz kilka odcieni zniesmaczenia. Oczywiście to istnieje, ale kto o tym decyduje? Czytelnik? Krytycy? Promocja? A może hejterzy?

Przeszukując Nonsensopedię znalazłam coś takiego, cytuję:

„Pisarz – człowiek zajmujący się zawodem z góry przegranym, czyli pisaniem książek. Szansa na zarobienie jakichkolwiek pieniędzy jest taka, jak w totolotku. (…) W niektórych przypadkach pisarz staje się milionerem, ponieważ jego książki cenią wszyscy prócz krytyków i oczytanych ludzi.”

I bądź tu mądry i nie dostań wytrzeszczu mózgu.

Ja dostałam…. I wreszcie jestem modna!!!

butterfly-376876_1920
[Źródło: pixabay.com/autor Josch13]

tekst: Iwona Banach
materiał chroniony prawem autorskim

Iwona BanachIwona Banach jest tłumaczką, nauczycielką, mamą dorosłej niepełnosprawnej dziewczynki, pożeraczką książek, szydełkoholiczką i straszną bałaganiarą. Interesuje ją dosłownie wszystko (no, może poza ekonomią i motoryzacją). Szczególnie kreatywna bywa w kuchni, choć rodzina twierdzi, że do jej obiadów zamiast solniczki należałoby dołączać gaśnicę (występujący w powieści pikantny sataraż nauczył ją przyrządzać tata). Nie jest aż tak roztargniona jak Regi, jedna z bohaterek, ale potrafiłaby schować masło do piekarnika, a kota do lodówki (gdyby nie to, że koty to zwierzęta przytomne i głośno protestują). Ta arcysympatyczna i pogodna osoba jest autorką książek Pokonać strach, Chwast, Pocałunek Fauna, Szczęśliwy pech, Lokator do wynajęcia, Czarci krąg, Maski zła oraz tłumaczką: Lilith, Zielone piekło, Za drzwiami, Koniec jest moim początkiem, Mistycy i magowie Tybetu, Migdał, Rzeźnik, Florencka gra, Syn Człowieczy. Otrzymała wyróżnienie w konkursie Twój Styl – Dzienniki Kobiet oraz wyróżnienie w konkursie Najważniejsze jest Niewidoczne dla oczu – za powieść Pokonać strach, pierwszą nagrodę w konkursie wydawnictwa Nasza Księgarnia za powieść Szczęśliwy pech.

1 thought on “A DZISIAJ NAPISZĘ WAM…– autorski cykl pisarki Iwony Banach, cz. 11- “Wytrzeszcz”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *