ALOJZY JEST SMUTNY, czyli jak zacząć “Czytać sobie”

dziecko i wychowanie dziecko w wieku szkolnym książki i pomoce dydaktyczne

Odsłony: 1617

poziom11Nauka czytania nie jest procesem łatwym. Chociaż niektóre dzieci tę umiejętność nabywają szybko, to dla wielu z nich kojarzy się ona z trudem i mozołem. Jak wesprzeć zatem pociechę, aby zaczęła z radością składać literki i mogła jak najszybciej czerpać radość z czytania?

Głód lektury w odróżnieniu od głodu fizjologicznego trzeba w dziecku wykształcić. Ważne jest to, co może najpierw wywołać głód, a potem apetyt na lekturę zaostrzyć.

Katarzyna Sendecka, Rozbudzić ciekawość świata
(http://czytamsobie.pl/tworczosc_art04.php)

Badania Biblioteki Narodowej wykazują, że czytanie jest dziedziczne. Gdzie rodzic czyta, tam i dzieci czytają. Wiadomo również, iż bakcyl czytania w znacznym przypadku połykany jest za młodu, w dzieciństwie. To wówczas powstaje, rodzi się homo lector. Aby Polacy czytali więcej, należy dzieci zarazić bakcylem czytania, zmotywować je do samodzielnego czytania, bez narzuconego z zewnątrz przymusu dorosłych. To one w niedalekiej przyszłości będą czytającymi dorosłymi i to one sprawią, że ich dzieci będą czytały. Dlaczego czytanie jest ważne?

Czytanie jest ważne dlatego, że w trakcie lektury czytelnik staje twarzą w twarz z własnym światem, z samym sobą. O tyle lektura jest dla nas istotna, o ile pozwala jak w zwierciadle ujrzeć samego siebie. W lekturze zawsze szukamy siebie. Młodzi ludzie nie mają dystansu do siebie, do swojego losu i do swoich doświadczeń. Książka pozwala ten dystans znaleźć i zachować. W gruncie rzeczy czytanie jest najbardziej ludzką czynnością, ponieważ pozwala na znalezienie siebie w świecie.

prof. Grzegorz Leszczyński, Książka ma cieszyć zanim się ją zacznie czytać
(http://czytamsobie.pl/okiemeksperta_ekspert00.php)

Czytanie to we współczesnym świecie najważniejsza umiejętność. Rodzice, nawet ci nieczytający, doskonale zdają sobie z tego sprawę, wiedzą, że ich dzieci powinny czytać. Lecz… nie zawsze wiedzę przekładają na czyny. A przecież…

CZYTANIE = SUKCES!

Wydawnictwo Egmont Polska stworzyło serię Czytam sobie, która z czasem zamieniła się w społeczną akcję z udziałem znanych osób. Główny cel akcji to uświadomienie rodzicom, że czytanie oznacza sukces, oraz przekonanie dzieci, że książka to świetna zabawa.

Trzypoziomowa seria książeczek wspierających naukę czytania u najmłodszych:

pomaga w nauce czytania,

buduje pewność siebie,

rozwija wyobraźnię i myślenie,

kształtuje gust literacki i estetyczny,

daje dziecku poczucie sukcesu,

daje rodzicowi pewność, że zapewnia dziecku dobry start i przyszłość.

Bo czytanie to fajna zabawa i ważna sprawa.

poziom3

poziom1

Trzypoziomowy program wspierania nauki czytania jest przeznaczony dla dzieci w wieku 5-7 lat. Teksty pisane przez wybitnych polskich autorów są zgodne z zaleceniami metodyków i ozdabiane rysunkami znanych ilustratorów.

Zalety książeczek

Przede wszystkim wciągające historie z życia codziennego małego dziecka – z domu i ze szkoły, ze świata wyobraźni, a także dotyczące ważnych wydarzeń historycznych czy opowiadające o znanych Polakach. Czytanie ułatwia przyjazny oku papier i duża czcionka. Ilustracje zaś są harmonijnym uzupełnieniem tekstu, wzmacniają z nim więź małego czytelnika.

pytania

Trzy pytania sprawdzają stopień zrozumienia tekstu. Nagrodą za przeczytanie książki jest „Dyplom sukcesu” i sześć naklejek tematycznie związanych z treścią danej pozycji. Numeracja stron utrwala liczenie i pozwala dziecku śledzić postępy w czytaniu. Polscy autorzy i ilustratorzy przedstawieni na wewnętrznej okładce w kilku słowach opowiadają, dlaczego napisali książkę na dany temat i dlaczego ją zilustrowali.

okladka

Sposób przyswajania czytania

Poziom pierwszy to SKŁADAM SŁOWA. Tekst zawierający 150-200 wyrazów z 23 podstawowymi głoskami znajduje się na dole strony pod ilustracją. Dzięki temu najmłodszy czytelnik może pomagać sobie palcem w składaniu poszczególnych słów i śledzeniu tekstu. Czcionka jest bardzo duża, a ilustracje kolorowe. Na pierwszym etapie nauki czytania najważniejszą umiejętnością jest głoskowanie, dlatego na niektórych stronach umieszczone są ramki ze słowami do czytania głoskami.

czytamsobie

Wydawnictwo Egmont Polska na poziomie pierwszym proponuje najmłodszym czytelnikom między innymi takie pozycje:

Baran Marcin – Kłopoty z mlekiem dla kota,

Czerwińska-Rydel Anna – Wielki Karol i mały Lolek,

Dmitroca Zbigniew – Baba Jaga na deskorolce,

Frączek Agnieszka – Psotny Franek,

Sendecki Marcin – Figle w fokarium. O fokach z Helu,

Stanecka Zofia – Koc trolla Alojzego, Kto polubi trolla?, Robot Robert,

Widłak Wojciech – Marta i ufoludek, Sekret ponurego zamku,

Witek Rafał – Wyprawa na biegun. O ekspedycji Amundsena.

odwlok

Drugi poziom SKŁADAM ZDANIA to teksty zawierające 800-900 wyrazów, 23 podstawowe głoski oraz „h”. W tekście rozmieszczonym w różnych miejscach strony pojawiają się dłuższe zdania i elementy dialogu. Na tym poziomie ćwiczona jest inna ważna umiejętność – sylabizowanie. Na poszczególnych stronach w ramkach zamieszczone zostały wyrazy podzielone na sylaby.

sylaby

Propozycje skierowane do młodszych czytelników na tym poziomie to na przykład:

Joanna Jagiełko – Oko w oko z diplodokiem,

Olech Joanna – Tadek i spółka; Tytus, superpies; Tytus w cyrku,

Stanecka Zofia – Historia pewnego statku. O rejsie „Titanica”,

Strzałkowska Małgorzata – Skarb Arubaby,

Witek Rafał – Maja na tropie jaja, Walizka pana Hanumana; Mur. O historii powojennego Berlina.

POŁYKAM STRONY to poziom trzeci, najwyższy. Dłuższe teksty z bardziej złożonymi zdaniami niż na niższych poziomach składają się z 2500-2800 wyrazów, zawierających wszystkie głoski. Poczucie obcowania z poważną książką daje dziecku przewaga ilościowa tekstu nad czarno-białymi ilustracjami. Trudniejsze słowa w tekście zaznaczone są gwiazdką i wyjaśnione w znajdującym się na końcu książeczki „Alfabetycznym słowniczku trudniejszych wyrazów”. Oprócz tego jest jeszcze miejsce na notatki młodego czytelnika – „Notuję sobie”.

slownik

kokanczanie zdań

A wśród propozycji dla najstarszych małych czytelników Wydawnictwo proponuje takie książeczki:

Beręsewicz Paweł – Człowiek z czerwoną chorągiewką,

Kapelusz Melania – Tajemnica pewnej sąsiadki,

Kasdepke Grzegorz – Kasztan, tapczan, tralala; Kto zamawiał koszmarną przygodę?, Pokój niegościnny,

Nowak Ewa – Jezioro łabędzie; Pułapka na ktosia; Rok z kocicą Izabelą; Szarka,

Suwalska Dorota – Pan Fortepianek,

Orbitowski Łukasz – Nim przyjdą słonie,

Witek Rafał – Psotnice podwórkowe.

Ale nie samymi książkami młody czytelnik żyje! Ze strony Wydawnictwa Egmont Polska z zakładki Do pobrania można pobrać dla dziecka: kolorowanki, naklejki, zakładki, zawieszki na drzwi, odznaki czytelnika, fragmenty książek do czytania, tapetę. Z kolei dorosły może wykorzystać zaproponowane scenariusze zajęć.

Klara Sadowska w artykule Zarazić dzieci świadomym czytaniem (http://czytamsobie.pl/tworczosc_art05.php) zwraca uwagę, iż seria Czytam sobie nie jest serią do wspólnego czytania. Dorosły (rodzic, babcia, nauczyciel) nie powinien dać się namówić dziecku na głośne czytanie tych książeczek. Bo to dziecko ma samodzielnie odnieść sukces czytelniczy, małe zwycięstwo, że samo przeczytało książkę.

Rodzice, pozwólcie swoim dzieciom zarazić się… bakcylem czytania! I odnieść sukces

Tę serię książeczek najtaniej kupisz TUTAJ 

 

Polecam, Marta Korycka
zdjęcia: archiwum prywatne Marta Korycka
materiał chroniony prawami autorskimi

Marta PASJAMarta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

1 thought on “ALOJZY JEST SMUTNY, czyli jak zacząć “Czytać sobie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *