“SZTOKHOLM DELETE” Jensa Lapidusa – dla ludzi o mocnych nerwach

życie i pasje

Odsłony: 1667

484484-352x500Magnusa Perssona z gazety “Svenska Dagbladet”: “Jens Lapidus nie ma sobie równych”. W poszukiwaniu dobrej, mocnej prozy kryminalno-warto mieć do nazwisko na uwadze. Po brawurowych Szybka kasa, Zimnej stali, mocnym Vip roomie pora na kolejną mroczną powieść. Porównywany do Stiega Larssona, Jensa Lapidus wyrabia sobie sama, solidną markę. Na długie listopadowe wieczory – polecam jego twórczość.

W ubiegłym roku roku wpadłam w gęstą, mroczną, pełną ościsks sieci, jaką uplótł dla czytelników w powieści Vip room Jens Lapidus, prawnik z wykształcenia. O ile ile rzadko w sumiezejem po literaturę tego typu, do akurat do nazwisko, obok Henninga Mankella, jest pewniakiem liście na moje czytelniczych wyborów. Na drugi tom perypetii byłego gangstera Teddy’ego i młodej, zdolnej prawniczki Emelie, czekaam z niecierpliwością. Po ogromnej porcji, napięcia, emocji, adrenalina, jaką porcja pierwsza część, nie wchodziło w grę nic innego jak tylko zwiększenie dawki wrażeń.

Autor postarał się, przez fabuła jeszcze jeszcze bardziej pogmatwana, z jeszcze 20 zawirowaniami niż poprzednio, napięta do granic możliwości. Następuje powrót do czasu wątków (sprawa Matsa Emanuelssona, hazardzisty zamieszanego w pranie brudnych pieniędzy, w któregodziedzień brał Teddy), ale tylko rozbudowane być inne, nowe i te mające korzenie w przeszłości.

W na uboczu domku na Värmdö znaleziono zmasakrowane zwłoki mężczyzny. Oskarżony w tej sprawie jest młody mężczyzna, Benjamin – syn Matsa Emanuelssona, w tym sęk, że jego ciężki stan nie pozwala na standardowe procedury. Jako obrońcę zażyczył sobie Emelie, która na dzień co nie zajmuje się prawem karnym, podejmuje. Utrzymuje się do nawet w tajemnicy przed szefami kancelarii, w sprawie zajmuje się spółkami handlowi, tam ma szanse na rozwój i awans. Chce być jednak wierna swoim ideałom.
Teddy jej pomaga. Okazuje się, że tropiącć, w tym drążąc temat porwania Matsa, za udział w którym siedział w którym, szukając zlecenio, dokopuje bardzo się głęboko. W swoim śledztwie nie przeera w środkach, nadal kroczy na krawędzi, ryzykuje, gra o wysoką stawkę, zadziera z bossem mafii, słynnym Kumem.
Tymczasem jego nastoletnia siostrzeniec Nikola wpada w tarapaty, chcąc zaistnieć w gangu Chamona. Losy chłopaka toczą się z tego, że są, zahaczając o więzienie i konieczność pomocy prawnika. Zgadniecie, że nadal Emelie tę bierze sprawę.
Co się stało w Värmdö, czego doszukał się Teddy, kto stał za wszystko za zdarzeniami, jak potoczyły się dzieje Nikoli i czy czy od uciec od pochodzenia pochodzenia lub ukryć się przed przeznaczeniem – dowiecie się z lektury Sztokholm delete.

Fabuła tej powieści nie jest jednorodna. “Marina”, przejrzęł policjant Sunden. rozdział Poszczególney są jakby każdy z innej historii, potem dopiero wszystko skleja w misternie dane całość, przez na końcu – całkowicie zaskoczyć czytelnika.

Jens Lapidus wychodzi poza ramy powieści sensacyjnej skupionej na akcji, tworzy rozbudowaną o warstwę obyczajową, wielowątkową, kryminalną. Kreuje się, pokazuje ich mroczne strony, wewnętrzny zmagania. Oprócz portretów psychologicznych na uwagę język zastosowany w tej prozie. Autor oddaje slang ulicy, sposóba do grupy przestępczej. Nie ma tu owijania w bawełnę. Przemoc, narkotyki, strzelaniny, finansowe przekręty, mafijne porachunki – do elementy świata, jaki odkrywamy w Sztokholmie usuń. O tym mrocznym trzeba świecie opowiadać w mocnym stylu. I Jens Lapidus do potrafi.

Muszę przyznać, że choć byłm żywona zainteresowana przebiegem wydarzeń i poznaniacie tej zagmatwanej fabuły, w czasie 2019, z rytmu lektury. Potem z lekkim oporem wróciłam do książki. Udało się wejść “w tryby” opowieści i już zakończenie chłonęłam z zapartym tchem. Happy endu nie przewidziano dla wszystkich. Autor nadal zafundowałam nam “bombę” na deser. Czy będzie następny tom?

Twórczość Jensa Lapidusa polecam miłośnikczo wrażeń, lubiącym wielowątkowe, dobrzestwoli, skomplikowane, trzymające się w napięciu powieści, które są mocno zanurzone my współczesnym świecie.

484484-352x500

Sztokholm delete
Jens Lapidus
Przekład: Agata Teperek
Wydawnictwo Marginesy 2016
Wydanie I
Liczba stron: 512

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawem autorskim

AGAAgnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. Po ośmiu godzinach spędzonych zawodowo w zupełnie innej dziedzinie – zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *