
Odsłony: 1573
Skąd wziął się zwyczaj strojenia choinki? Jaka jest historia tej najpopularniejszej bożonarodzeniowej dekoracji? O tym przeczytamy w pięknie wydanej przez Wydawnictwo Literackie publikacji dla małych i dużych czytelników “Historia choinki od drzewka biblijnego aż po czasy współczesne”. Niezwykła książka dla całej rodziny – do wspólnego czytania i oglądania w święta!
Premiera 8 grudnia.
Sięgające pod sam sufit i całkiem malutkie. Pachnące lasem i te nowoczesne, sztuczne. Uginające się pod ciężarem ozdób albo ubrane skromnie – w kilka bombek i włosy anioła. Jednym słowem choinka – drzewko, bez którego nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia.
Skąd wziął się zwyczaj strojenia choinki? Jaka jest historia tej najpopularniejszej bożonarodzeniowej dekoracji? Właśnie o tym w fascynujący, czasem poważny, a czasem bardzo lekki sposób opowiada wybitny znawca historii Kościoła ks. prof. Józef Naumowicz.
Tak jak choinka ma moc skupienia całej rodziny w jednym miejscu, tak i ta książka będzie pretekstem do wspólnego spędzania czasu i opowiadania rodzinnych historii związanych ze świętami.
Choinka może być „wszechświatem” sensów, symboli, a także ziemskich i nieziemskich mocy, radości i nadziei. Upiększa i oświetla nasze życie, budzi dobre emocje. Od kilku wieków stanowi element chrześcijańskiego stylu bycia, choć ostatnio włącza się ją również w porządek typowo świecki. Co tak naprawdę znaczy obecność wśród nas tego drzewka? Jakie są korzenie tego obyczaju? Kto stoi u jego źródeł? Jak zmieniały się koloryty „choinkowych praktyk” na przestrzeni dziejów? Na te i podobne pytania odpowiada moja książka (Ks. Józef Naumowicz).
“Zwyczaj strojenia choinek na Boże Narodzenie zna cały bodaj chrześcijański świat. W wielu rejonach tę wzruszającą tradycję pielęgnuje się znacznie dłużej i być może w aurze większego przepychu niż w Polsce, ale to właśnie u nas ma ona wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Grudniowe święta z Wigilią, opłatkiem, kolędami,
rodzinną atmosferą i konfesyjnym obrzędem — trudno wyobrazić sobie coś bardziej przejmującego i religijnie poruszającego. Bogactwo znaczeń i uczuć, które wiążą się zwłaszcza z wigilijnym drzewkiem ustawianym w domach, trafnie wyraził Julian Tuwim: „Wszechświat stał w pokoju / Świąteczną choinką”, pisał w wierszu Choinka.(fragment)
O Autorze:
ks. prof. Józef Naumowicz – historyk wczesnego chrześcijaństwa, kierownik Katedry Historii Starożytnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autor wielu książek, m.in. Prawdziwe początki Bożego Narodzenia, Geneza chrześcijańskiej rachuby lat, Filokalia – teksty o modlitwie serca.
z materiałów prasowych wydawnictwa