REMEDIUM NA NUDĘ – ZORGANIZUJ RODZINNY WIECZÓR GIER PLANSZOWYCH!

Odsłony: 1602

family-game-588908_1920 Zastanawiasz się jaki jest najlepszy sposób na nudę? Szukasz pomysłu jak miło i atrakcyjnie spędzić czas z rodziną? Zorganizuj wieczór gier planszowych. To znakomita rozrywka nie tylko na deszczowy dzień, frajda dla dzieciaków i dorosłych w każdym wieku. 

 Wyobraź sobie taką scenę: jest deszczowe popołudnie,  cała rodzina  w domu, tata ogląda film, mama maluje paznokcie dziadek rozwiązuje krzyżówki, starsze dziecko siedzi przed komputerem, a młodsze biega po całym domu i woła „Nudzi mi się!”,  „Mamo, tato, pobaw się ze mną”… W końcu któreś z rodziców wyjmuje z szafy spore pudełko…”Chodźcie, zagramy w Monopol!”- woła. Wszyscy gromadzą się przy stole, mama parzy herbatę, dziadek wyjmuje słone paluszki… Już po chwili cała rodzina zaangażowana w rozgrywki znakomicie się bawi.

play-1538339_1920
[Źródło: pixabay.com]
Czas dla rodziny

Nad planszą toczy się życie rodzinne, między graczami zacieśniają się więzy, rozkwitają emocje, jedni cieszą się z wygranej, drudzy  muszą się pogodzić z porażką. Dzieci uczą się zasad rywalizacji, ćwiczą koncentrację, spostrzegawczość, pamięć. Dorośli też wynoszą wiele korzyści z tej rozrywki.
Zorganizuj taki wieczór u siebie w domu, możesz zaprosić znajomych  do wspólnej zabawy. Może urządzicie turniej o tytuł Mistrza Gry?

Świat gier

Tak niewiele potrzeba, by świetnie się bawić. Plansza, kostka do rzucania, kilka pionków… Współczesne gry to również zestawy obrazków, żetony, karty itp. To już nie tradycyjnie pojmowana gra planszowa, a raczej towarzyska.

Wybór jest ogromny. Gry różnicują się w zależności od wieku uczestników, ich liczby (np. w warcaby może grać tylko 2 graczy, w „chińczyka” od 2 do 4 osób), umiejętności ( np. z maluchem nie zagramy w grę wymagającą umiejętności liczenia i znajomości liczb, ale dobieranie obrazków do pary będzie już w zakresie jego możliwości), wreszcie od typu- są przecież gry logiczne, losowe, strategiczne, zręcznościowe itp.

play-614898_1920
[Źródło: pixabay.com]
Oto krótki przegląd najpopularniejszych gier:

Chińczyk – gra planszowa przeznaczona dla 2, 3 lub 4 osób, powstała na podstawie hinduskiej gry pachisi na przełomie 1907/08 roku w Niemczech, jej autorem jest J. F. Schmidtt. W polsce gra ta była znana także pod nazwą “Nie irytuj się” lub “Człowieku, nie irytuj się”. Potrzebne jest 16 pionków i kostka do gry.

Każdy z graczy ma 4 pionki w jednym  kolorze, poruszając się po polach zgodnie z ilością wyrzuconych na kostce oczek, musi obejść całą planszę aż do „domku”. Nie jest to łatwe, bo pionki innych graczy mogą „zbić” naszego i wracamy do punktu wyjścia. Dokładne zasady znajdziemy w instrukcji gry.

Monopoly – „klasyczna gra polegająca na handlu nieruchomościami Wymyślona w USA  przez Charlesa B.Darrowa. Daje graczom szansę obracania wielkimi pieniędzmi i szybkiego wzbogacenia się na podstawie The Landlord’s Game. Rozpoczynając od pola START, należy okrążać planszę, kupując i sprzedając nieruchomości, budując domy i hotele. Za wejście na nieruchomości innych graczy płaci się czynsz. Sukces zależy od trafnych spekulacji, udanych inwestycji i mądrze przeprowadzonych transakcji.” (podaję za Wikipedią). Polskie wersje tej gry to Fortuna, Eurobiznes, Bankrut. Zabawa plus zarządzanie i marketing – chyba odpowiednia gra na współczesne czasy.

Scrabble – jedna z najpopularniejszych gier słownych na świecie wymyślona przez Aflreda Buttsa w 1931roku. Ciekawostka: autor gry (bezrobotny) wartość punktową liter ustalił obliczając częstotliwość ich występowania na okładce New York Timesa. Od tego czasu wartości nigdy nie uległy zmianie (pomijając wydania gry w innych językach).

scrabble-1615794_1920
[Źródło: pixabay.com]

Gra polega na układaniu z wylosowanych liter słów na planszy w sposób przypominający krzyżówkę. Gracz musi wykazywać się bogatymi zasobami leksykalnymi, świetną pamięcią, umiejętnością szybkiego anagramowania spostrzegawczością i pomysłowością pozwalającą na korzystne usytuowanie układanych słów na premiowanych polach.

Ryzyko jest komercyjną, planszową grą strategiczną przeznaczoną dla młodzieży i dorosłych,  może w nią grać równocześnie od dwóch do sześciu osób. Plansza jest polityczną mapą świata podzieloną na czterdzieści dwa terytoria, które składają się na sześć kontynentów. Każdy gracz otrzymuje na początku gry armię w wybranym kolorze, którą ma zdobywać terytoria pozostałych graczy tak, by mieć pod swoją kontrolą cały świat lub – w innym wariancie gry – by spełnić otrzymane na początku gry tajne zadanie.

Tryktrak – jedna z najstarszych gier planszowych na świecie. Uważa się, że grano w nią już tysiące lat p.n.e., w starożytnym Egipcie, Grecji, Mezopotamii. Thttps://www.ceneo.pl/Gry_planszowe;szukaj-tryktrako gra planszowa dla dwóch graczy. Każdy dysponuje 15 pionami w różnych kolorach, które przesuwa po planszy, składającej się z 24 pól (trójkątów), nazywanych liniami, zgodnie z liczbą oczek wyrzuconych na dwóch kostkach. Celem gry jest zdjęcie wszystkich swoich pionów z planszy. Wygrywa gracz, który uczyni to pierwszy.

Bierki – gra towarzyska polegająca na zbieraniu pojedynczych patyczków z rozrzuconego stosu, bez poruszenia pozostałych. Ćwiczy silną wolę, koncentrację, zręczność. Wygrywa ten gracz, który uzyska największą liczbę punktów, naliczanych według rodzaju i liczby zebranych patyczków. Przy zdobywaniu patyczków można posłużyć się już zebranymi. Znana była jako gra wyrocznia plemionom germańskim już 2000 lat temu.

[Źródło: pixabay.com]
[Źródło: pixabay.com]
Nowości

A co powiesz na Picturekę? Rzucasz kostką, wybierasz karty i wykonujesz zadania. Szukasz tylu elementów ile oczek na kostce – na czas. Ścigasz się z innymi graczami – kto pierwszy znajdzie dany element, licytujesz ilość elementów… – różnorodne zadania sprawiają, że nikt się nie znudzi. Chcesz spróbować?

A może Tabu? To dopiero jest beczka śmiechu. Jak opisać hasło bez użycia pewnych zakazanych słów? Np. jamnik- nie wolno użyć słów „pies”, „długi”. Trzeba wykazać się kreatywnością, znajomością homonimów i szybkością, bo to gra na czas.

Pora poszukać na strychu czy w piwnicy starych gier z dzieciństwa, dokupić nowe i z całą rodziną zasiąść do stołu. Zabawa, edukacja i relaks – czego więcej potrzeba by miło spędzić wspólny czas! To  sposób na nudę w sam raz na deszczowy wieczór.

Opracowała: Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawem autorskim

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

1 thought on “REMEDIUM NA NUDĘ – ZORGANIZUJ RODZINNY WIECZÓR GIER PLANSZOWYCH!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *