WYWIADY:

WYWIADY:

Przeczytaj rozmowy z pisarzami oraz poznaj wiele osób z pasją! Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

“ATLAS LĘKLIWEGO MĘŻCZYZNY” Christoph Ransmayr – spotkanie z literaturą austriacką

Hits: 1588

okladka__atlas-lekliwego-mezczyzny__blSzukając niebanalnej lektury warto pochylić się nad książką austriackiego pisarza wydaną przez Biuro Literackie. Mało u nas znany, często nagradzany za swoją twórczość Christoph Ransmayr zabiera czytelnika w podróż po całym świecie. Nie oferuje jednak wycieczki krajoznawczej lecz wyprawę podczas, której oglądamy pejzaż człowieka wrażliwego, pełnego lęków, obaw, ale i ciekawości świata.

Na Atlas lękliwego mężczyzny składa się siedemdziesiąt krótkich, liczących maksymalnie kilka stron tekstów – reportaży, zapisków z podróży. Każdy z nich rozpoczyna się słowem “widziałem”. Opowiada nie tyle o miejscach, ile o spotkanych tam ludziach, zdarzeniach. Zawiera obserwacje i subiektywne refleksje wnikliwego wędrowca, otwartego na nowe doświadczenia i przeżycia, ale rozsądnego i ostrożnego, stąd tytułowa lękliwość.

BLWWW_2012_kolor

“W siedemdziesięciu epizodach tego Atlasu mowa jest wyłącznie o miejscach, w których żyłem, po których podróżowałem albo które przewędrowałem, i wyłącznie o ludziach, których spotkałem przy tej okazji, ludziach, którzy mi pomogli, którzy się mną opiekowali, którzy mi zagrażali, ratowali mnie albo mnie kochali.” –  oznajmia autor we wstępie do książki, którą zadedykował swojej żonie i pamięci osoby towarzyszącej mu w życiu i podróżach.

Kolejne epizody wiodą przez Chile, Chiny, Brazylię, USA, Grecję, Indie, Irlandię, Kostarykę, Rosję.  Pojawi się też polski akcent  – wizyta na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. Autor odwiedził także Tybet, Sri lankę, Wyspę Wielkanocną. Nie obyło się bez chwil grozy, smutnych wydarzeń, ale i zachwytu nad pięknem świata, także refleksji nad jego kruchością. Zawsze w centrum opowieści jest człowiek, a głównym motywem wydaje się nieustanne  poszukiwanie poczucia bezpieczeństwa.

Proza Ransmayra jest plastyczna, surowa, szczera, wiarygodna, nasycona subtelnością, spokojem, dużą wrażliwością. Dobrze poznaje się ją po kawałku, niespiesznie dawkując sobie kolejne porcje pięknego języka. Spora w tym  zasługa Jacka St. Burasa, tłumacza literatury niemieckojęzycznej.

Warto przybliżyć jeszcze sylwetkę samego autora. Urodzony w 1954 r. w Górnej Austrii Christoph Ransmayr studiował filozofię i etnologię, podróżował po całym świecie, sam się określa mianem “półkoczownika”. Jego powieści przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. W Polsce ukazały się Ostatni świat, Morbus Kitahara, oraz Latająca góra. Wśród licznych nagród, jakimi uhonorowano Austriaka za twórczość literacką znajdują się m.in. nagroda im. Franza Kafki, nagroda im. Heinricha Bölla, nagroda im. Theodora Fontane.

Szukając niebanalnej lektury warto pochylić się nad Atlasem lękliwego mężczyzny wydanym przez Biuro Literackie.
Fragmentów prozy Ransmayra można posłuchać pod linkiem:
http://www.biuroliterackie.pl/biblioteka/dzwieki/powiesc-odcinkach-atlas-lekliwego-mezczyzny/

polecam,
Agnieszka Grabowska

materiał chroniony prawem autorskim

okladka__atlas-lekliwego-mezczyzny__blWydawca Biuro Literackie
Stronie Śląskie – Wrocław 2016

Liczba stron 332
ISBN 978-83-65125-27-9

AGAAgnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. Po ośmiu godzinach spędzonych zawodowo w zupełnie innej dziedzinie – zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

(Visited 1587 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share
Close