SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE: “Muza” Jessie Burton – już wkrótce!

Odsłony: 1721

burton_muza_mailing_d6b9f30913_36446d6cc8-jpgDwa lata temu Jessie Burton zachwyciła cały świat Miniaturzystką. Powieść przełożono na 36 języków i sprzedano w nakładzie miliona egzemplarzy. Od niedawna BBC przygotowuje serial telewizyjny w oparciu o fabułę powieści, a nowa powieść autorki, Muza, pnie się na listach bestsellerów. Polska premiera już w listopadzie.

Świat wielkiej sztuki, jeszcze większych namiętności
i tajemniczy obraz, który skrywa więcej niż tysiąc słów…

Po jednej stronie płótna dziewczyna trzyma odciętą głowę swojej siostry, po drugiej lew, który za chwilę poderwie się do zabójczego skoku… Obraz, który latem 1967 roku trafia do renomowanej galerii w Londynie, elektryzuje środowisko marszandów. To może być dzieło młodego hiszpańskiego artysty z lat 30. XX wieku zaginione w trakcie wojny. Potwierdzają to listy z Muzeum Prado oraz fundacji Guggenheima. Wskutek szczególnego zbiegu okoliczności maszynistka zatrudniona w galerii, 26-letnia Odelle Bastien trafia na trop fascynującej historii z Andaluzji roku 1936. Losy Harolda Schlossa, Żyda z Wiednia, który pośredniczy w sprzedaży dzieł Kokoschki, Klee i Klimta, jego pięknej żony Sary i niezwykle uzdolnionej córki Oliwii, w nieoczekiwany sposób splotą się z jej własnym. Czarnoskórej imigrantki z Trynidadu, która choć nagrodzona prestiżowym literackim wyróżnieniem za debiutanckie opowiadanie, z trudem znajduje swoje miejsce w ksenofobicznym Londynie.

W tej przepięknie opowiedzianej powieści Jessie Burton raz jeszcze porywa nas w czarowny świat sztuki i artystów, namacalnie wręcz dając odczuć atmosferę minionych dekad, pełną wewnętrznych napięć i niepokoju. Poruszająca i mądra książka o kobiecości, miłości, wolności i sztuce. Niełatwo powtórzyć spektakularny sukces debiutu, jakim była Miniaturzystka. A jednak Jessie Burton się udało! Mistrzowski akord.

Jessie Burton • Muza • przeł. Anna Sak • Wydawnictwo Literackie • 24 listopada 2016

burton_muza_mailing_d6b9f30913_36446d6cc8-jpg

Miłość, pożądanie, zdrada i mroczne sekrety
bogatych kupców w siedemnastowiecznym Amsterdamie

Jest październikowe popołudnie 1686 roku, gdy osiemnastoletnia Nella Oortman staje na progu wielkiego domu w bogatej dzielnicy Amsterdamu. Miesiąc wcześniej poślubiła zamożnego kupca, Johannesa Brandta i teraz przybywa, by wprowadzić  się do męża. Lecz zamiast niego wita ją mrukliwa i niemiła Marin, siostra Johannesa. Gdy ten w końcu się pojawi, nie poświęci żonie zbyt wiele czasu. Podaruje jej jednak niezwykły prezent:  okazałą drewnianą replikę domu, którą umebluje dla niej tajemnicza miniaturzystka. Podziw dla jej zręczności szybko zastąpi lęk, gdyż drobiazgi wyposażenia i figurki przedstawiające domowników nie tylko odsłaniają ich tajemnice, ale i antycypują straszne wydarzenia, które wkrótce staną się ich udziałem. Skąd artystka tyle wie o sekretach rodziny Brandtów? Czyż nie są marionetkami w jej rękach, skoro zna ich przyszłość? Kim jest owa nieuchwytna kobieta?

Pasjonująca powieść Jessie Burton, absolwentki uniwersytetu w Oksfordzie, inspirowana jednym z najcenniejszych zabytków Rijksmuseum oraz postacią autentycznej amsterdamki, Petronelli Oortman, przeniesie nas w czasy złotego wieku Holandii, rozkwitu handlu i sztuki i pozwoli zajrzeć w serca postaci, które spoglądają na nas z obrazów Vermeera, Halsa i Rembrandta…

Jessie Burton • Miniaturzystka • przeł. Anna Sak • Wydawnictwo Literackie • listopad 2014

burton_miniaturzystka_mailing_d32e680c65_68f7cf4874-jpg

jessieburton_c_alexanderjames_mailing_6b4096cd05_a6aa7c7df8-jpg
Jessie Burton – ur. 1982, studiowała na Uniwersytecie w Oksfordzie oraz w Central School of Speech and Drama. Jako pisarka zadebiutowała w 2014 roku powieścią Miniaturzystka. Spektakularna aukcja  z 2013 roku, w efekcie której prawa do wydania książki nabyło kilkudziesięciu wydawców z całego świata, przeszła do historii Targów Książki w Londynie, stając się jednym z najbardziej błyskotliwych międzynarodowych debiutów ostatnich lat. Muza (2016) to druga powieści autorki, której globalny sukces porównywany jest z osiągnięciami J. K. Rowling i E. L. James.
(fot. © Alexander James)

Oryginalna opowieść o wolności artystycznej, odnajdowaniu własnej formy ekspresji i poszukiwaniu twórczego odkupienia.
„Publishers Weekly”

W historyczne wątki Burton wplata zagadkę oszustwa o dalekosiężnych konsekwencjach, związku między sztuką a artystą i skomplikowanej trajektorii kobiecych pożądań.
„Booklist”

Doskonała i mądra książka.
„Elle”
 
 z materiałów prasowych Wydawnictwa Literackiego

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *