NOWE SPOJRZENIE NA AMERYKĘ – recenzja patronacka książki Zbigniewa Białasa “Nebraska”

Odsłony: 1957

nebraskaAutor powieści Korzeniec, Puder i pył oraz Tal tym razem zaprezentował czytelnikom coś w zupełnie innym gatunku. Nakładem wydawnictwa MG ukazał się reportaż/esej Nebraska. Relację Zbigniewa Białasa z kilkumiesięcznego pobytu w Stanach Zjednoczonych, pełną ciekawych spostrzeżeń i wnikliwych obserwacji poleca podróżniczka, autorka fotoreportaży Danuta Baranowska.

 

PATRONAT-LOGO

Kiedy przeczytałam ostatnią stronę najnowszej książki Zbigniewa Białasa Nebraska bezwiednie powtórzyłam słowa Marcela Prousta:

“Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na poszukiwaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu.”

Ta myśl doskonale pasowała do napisanej w formie dziennika z podróży książki, zaprawionej poczuciem humoru i ironicznym spojrzeniem na otoczenie. Dziennik ten jest zapisem wrażeń i obiektywnych spostrzeżeń autora oraz jego zmagań z amerykańską rzeczywistością.

Zbigniew Białas pochodzi z Sosnowca – literaturoznawca-anglista, profesor nauk humanistycznych, prozaik i tłumacz. Dyrektor Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego, autor publikacji, książek naukowych, tłumacz współczesnej prozy i poezji amerykańskiej, prozy brytyjskiej i nigeryjskiej. Jest autorem trylogii sosnowieckiej Korzeniec nagrodzonej nagrodą Śląski Wawrzyn Literacki 2011. W roku 2001 przebywał w Stanach Zjednoczonych jako stypendysta Fundacji Fulbrighta, gdzie pracował nad monografią The Body Wall.

I właśnie ten pobyt był inspiracją do napisania niezwykłego eseju Nebraska, eseju o prawdziwej Ameryce, o jej różnych wizerunkach, o kontrastach i odmiennych niż nasze zwyczajach oglądanych wnikliwym wzrokiem Polaka.

Czytelnik razem z autorem poszukuje mieszkania do wynajęcia, przeżywa kłopoty związane z egzaminem na amerykańskie prawo jazdy, cierpi na bezsenność z powodu ducha zakonnicy uwięzionej w kaloryferze, ucieka przed mormonami, studiuje teksty Lewisa i Clarka oraz Aleksandra von Humboldta o poznawaniu nieznanych rejonów Ameryki.

Pisarz w czasie swojej podróży odwiedza wiele ciekawych miejsc, których opisy są tak realistyczne, że odbiorcy zdaje się, iż razem z autorem przemierza wszystkie te regiony, że zagląda do słynnego Sun Studio, w którym Presley, B. B. King i Johnny Cash nagrywali muzykę rockandrollową, do Graceland, gdzie znajdują się pamiątki po Presleyu, do Parku Narodowego Badlands, rezerwatu Pine Ridge, je obiad przed domem Tomka Sawyera i zanurza stopy w wodach Wielkich Jezior.

Książka jest nie tylko interesującym reportażem z podróży po wielu stanach Ameryki: Nebrasce, Missouri, Iowa, Indiana, Dakota, Tennessee i innych, ale zawiera również mnóstwo spostrzeżeń i przemyśleń autora po zetknięciu się z amerykańskimi realiami. To opowieść o rzeczywistej Ameryce, a nie o tej wyidealizowanej, komercyjnej i filmowej, która utrwaliła w ogólnej świadomości pewien specjalny obraz Ameryki.

Nebraska to książka, której nie da się od razu po przeczytaniu odłożyć na półkę. Zmusza czytelnika do przemyśleń i wyciągania wniosków, przy tym jest napisana lekko, dowcipnie i przystępnie. Gorąco polecam ją wszystkim, którzy kochają prawdziwe podróże i wnikliwe poznawanie świata.

 Danuta Baranowska

materiał chroniony prawem autorskim

nebraskaZbigniew Białas, Nebraska,
Wydawnictwo MG, 2016ISBN 9788377793022
liczba stron 192

danusiaDanuta Baranowska stuprocentowy zodiakalny baran, niespokojny duch, aktywnie i entuzjastycznie nastawiona do życia. Jak przystało na znak żywiołu ognia, uwielbia kolor czerwony. Kocha książki w każdej ilości, przyrodę, góry, kawę z kardamonem i koty. Jest właścicielką, a właściwie niewolnicą, kota ragdolla o imieniu Misiek. Jej pasją są podróże, zwiedzanie niezwykłych miejsc, poznawanie ciekawych ludzi oraz fotografia.

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *