MAM RĘCE W KIESZENIACH …, czyli sposoby na łamliwe paznokcie

porady uroda

Odsłony: 2521

sparkler-677774_1280Łamliwe i rozdwojone, naturalne paznokcie mogą skutecznie popsuć nam humor. Ich regeneracja trwa długo, więc chętnie sięgamy po drogie specyfiki, które ten proces przyspieszą. Czasami wystarczy jednak zmienić przybory do manicure na mniej agresywne albo zastosować domowe sposoby, żeby problem sam ustąpił.

Niedobór, niedoborem…

Przyzwyczailiśmy się doszukiwać przyczyny rozdwajania paznokci jedynie w braku w naszym organizmie witamin i mikroelementów. Jednak powód tego stanu rzeczy może być bardzo prozaiczny.

Zapobieganie przez piłowanie

Piłowanie paznokci to wcale nie taka prosta sprawa, na jaką wygląda. Dlatego, jeśli twoim problemem są rozdwajające się płytki paznokci, to niekoniecznie jest to objaw ich złej kondycji, ale często efekt zbyt mocnego opiłowania brzegów paznokcia metalowym pilnikiem. Jeśli chcesz uzyskać kształt migdała, należy płytkę piłować bardzo delikatnie, papierowym pilniczkiem, zawsze w jedną stronę. Jeśli twoje naturalne paznokcie nie chcą się poddać papierowemu pilnikowi, poszukaj w drogeriach szklanego lub kamiennego. W ten sposób paznokcie nie będą się rozdwajały, ponieważ nie będą się pogłębiały, zrobione w nich wcześniej, „uszczerbki”.

Jeśli jednak twoje paznokcie nadal się rozdwajają, to przyczyną może być to, że obcinasz je nożyczkami lub cążkami? Niestety, nacisk metalowych ostrzy jest nieprzyjazny płytce – powoduje mikropęknięcia, które powiększają się wraz ze wzrostem paznokcia. Efektem jest rozdwajanie się płytki. Po każdym manicure nałóż na paznokcie odżywkę, aby je wzmocnić i utwardzić (odżywka jest również niezbędna, gdy na paznokieć nakładasz kolorową emalię). Na rynku jest duży wybór takich preparatów – w tym również do paznokci rozdwajających się.

Czy ty…?

· unikasz bezpośredniego kontaktu rąk z detergentami? Wychodzi to na zdrowie nie tylko skórze rąk, ale także twoim paznokciom, które pod wpływem środków chemicznych bardzo się osłabiają i w rezultacie rozdwajają.

· nie używasz naturalnych paznokci jako narzędzia do wydłubywania, odkręcania, przyciskania, podważania itd.?

Obserwuj to, co jesz

Naturalne paznokcie kochają, gdy w organizmie nie brakuje cynku, protein oraz witamin A i C. Jedz zatem dużo marchwi lub pij zrobiony z niej sok. Niby prosta czynność, a naprawdę pomaga paznokciom i przy okazji również cerze. Jedz również dużo produktów zawierających żelatynę, np. galaretki. Poprawa włosów i paznokci murowana. Możesz też wypróbować kurację żelatynową (łyżeczka żelatyny dziennie – galaretka, jako dodatek do twarożku lub jogurtu).

Kiedy jednak cierpisz na poważny niedobór witamin, nie kombinuj tylko zamień soczki na preparaty witaminowe z zawartością cynku oraz witamin A, B, C i E.

Domowe sposoby

Oto kilka domowych sposobów, które znacznie poprawią kondycję twoich paznokci:

· Raz w tygodniu mocz paznokcie w roztworze oliwy z oliwek i skrzypu polnego (pół szklanki oliwy podgrzewamy przez godzinę z 2 łyżkami skrzypu). Zapas roztworu trzymaj w szklanej butelce w lodówce.

· Płytkę paznokcia smaruj podgrzanym olejkiem rycynowym lub maścią witaminową.

· Raz w tygodniu możesz zrobić paznokciom kąpiel z oliwy (np. z oliwek) z dodatkiem witaminy A+E.

Sprawdź, gdzie kupisz najlepsze podkłady, odżywki i utwardzacze do paznokci w najniższych cenach 
źródło: pixabay.pl/ foto: Unsplash
źródło: pixabay.pl/ foto: Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *