RADY DLA ŚPIĄCEJ KRÓLEWNY, CZYLI JAK ŻYĆ Z NIEDOCIŚNIENIEM

blog porady zdrowie

Odsłony: 1943

O niedociśnieniu mówi się i pisze o wiele mniej niż o nadciśnieniu tętniczym. Może dlatego, że często osoba cierpiąca na tę dolegliwość jest posądzana wręcz o miganie się od życia. Jednak ten, kto ma podobny problem wie doskonale jak ciężko czasami wstać rano z łóżka. Jak sobie pomóc w tej sytuacji? Przeczytaj kilka praktycznych rad. Przydadzą się na pewno, gdy jesienne poranki są coraz bardziej ciemnie, zimne i ponure.

Czy umiecie spać w dzień?

Ja niestety nie. Nosem się podpieram, powieki stawiam na zapałki, ale “dochadzam” do wieczora i padam dopiero z kurami.

Przez całe życie tak…

Aż nastał czas zgłębiania “tajników bardzo tajemniczych” z z dziedziny moderacji stron internetowych oraz grafiki komputerowej.

Włączyłam więc laptopa. czytam jedną stronę forum, drugąąąą, trzeeeeeeciąąąąąąąąąą, czwaaaaaar….

Muszę pomyśleć chwilkę. Na leżąco…

CZTERY GODZINY SPANIA. I PÓŁ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

OD 10.30 DO 15.00

Słoneczko w oczy (jak nieczęsto we wrześniu), hałas u sąsiadów na podwórku………..

Podobno cała rodzina przychodziła po kolei zobaczyć, jak to śpię i chrapię, a koło mnie  mruczy również uśpiony laptop, a między nami  kot. Też mruczy…

Po południu…

– Czyżbyś się starzała? – lekko zaszydził Małżonek Osobisty

– No wiesz! – oburzyłam się była – szaro, buro w listopadzie, ciśnienie pod psem

– Ależ dzisiaj ładne słońce – rozległ się w przedpokoju Doroty – Może pojedziesz ze mn….. – o, pardon nie wiedziałam, że się uczysz…….

– O tak, tak się uczy, że aż chrapie…

Osobisty ma dzisiaj bana w nocy, brak dostępu…

– Uuuuu – Dorota wyjęła mi spod boczku lekko wymiętą kserówkę. ” Terapia afazji czu….” – Eeeee, chyba też bym zasnęła…

– No przestańcie w końcu! Jedno szydzić, drugie gadać głupoty…. Zgasłam, bo listopadowa pogoda…..

Ryknęło smiechem…

– To w takim razie może… – Dorota wyciągnęła ze swojej przepastnej torby nieśmiertelny, złechtany żółty notes – jakieś rady dla śpiącej królewny…

Niedociśnienie jest to stan obniżonego ciśnienia, które nie przekracza wysokości 100 mmHg i ciśnienia rozkurczowego poniżej 60 mmHg. Ta przypadłość dotyka głównie osoby szczupłe i może utrzymywać się  przewlekle.

Jeśli cierpisz na niedociśnienie zapewne masz problemy z samopoczuciem. Czujesz permanentne zmęczenie, często boli cię głowa. Zdarza się na pewno, że kręci ci się w głowie, albo masz mroczki przed oczami. I masz pecha, ponieważ jak przy nadciśnieniu mogłabyś się wesprzeć wachlarzem najróżniejszych leków, to w przypadku niedociśnienia tych leków masz do wyboru tylko kilka.

Zatem pierwszym  krokiem, żeby sobie pomóc  powinna być  zmiana sposobu życia. Powinnaś zacząć jeść regularnie niezbyt obfite posiłki oraz pić duże ilości płynów–  około 2,5 litra na dobę. Bardzo ważna jest też aktywność fizyczna pomaga nie tylko podwyższyć ciśnienie we krwi, ale również pozwala na zachowanie ładnej sylwetki co dobrze wpływa na nasze samopoczucie.
Jeśli rano, po wstaniu z łóżka kręci ci się w głowie, śpij na wysokich poduszkach. Warto  też po przebudzeniu stopniowo się pionizować. Dodatkowo wskazane jest wykonanie serii zgięć stóp i kolan dla pobudzenia krążenia w obrębie kończyn dolnych.
W ciągu dnia unikaj skłonów. Zastąp je kucaniem, jeśli jest to konieczne. Niewskazane jest także dłuższe stanie.

Żeby się pobudzić, pij kawę ziarnistą dobrego gatunku lub mocną herbatę.

Kobietom z niedociśnieniem zaleca się też niekiedy noszenie pończoch lub o kontrolowanym ucisku, które zwiększają dopływ krwi żylnej do serca.
Z niedociśnieniem walczyły już nasze babcie. Stosowały napary z ziela tasznika pospolitego, ziela tymian­ku, liści mięty pieprzowej, ziela majeranku ogrodowego i ziela żarnowca miotlastego. Te składniki dokładnie mieszały ze sobą. Tak przygotowane wsypywały do naczynia i zalewały wrząca wodą, a potem odstawiały na około 15 minut. Po tym czasie napar był gotowy do wypicia.
Ty też możesz zrobić taki napar ten możesz  z 20 gramów ziół. Stosuj  1 łyżeczkę na szklankę wody 4 razy dziennie.
Inną równie ciekawą propozycją jest stosowanie kwiatu lawendy, korzenia lubczyku lekarskie­go oraz  liści melisy lekarskiej. W proporcji po 30 gramów z każdego ziela  wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać. Napar sporządza się z 1 łyżki mieszanki zalanej 1 szklanką wrzącej wo­dy. Napar powinien stać pod przykryciem przez około 15 minut. Następnie należy przecedzić go przez sitko lub gazę i pić 4 razy dziennie po 1 łyżce stołowej.

😉 pozdrawiam wszystkie śpiące królewny

                                                                                              Klaudia Maksa

PRZECZYTAJ TAKŻE:
POURLOPOWY KRYZYS ODPORNOŚCI – JAK GO POKONAĆ?
A MOŻE WODY? CZYLI PIJ ZDROWO!
ŻYJESZ W STRESIE? POMYŚL SOBIE O FITNESSIE!
DRĘCZENIE PRZEZ CIENIE, CZYLI DOMOWE SPOSOBY NA WORKI POD OCZAMI

 

źródło:/pixabay.com/pl, foto:Constance Kowalik
źródło:/pixabay.com/pl, foto:Constance Kowalik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *