
OPOWIEŚĆ O NIEZWYKŁEJ PRZYJAŹNI – “PAJĘCZYNA CHARLOTTY” E.B.WHITE’A
Odsłony: 2246
Jeśli lubicie opowieści o zwierzętach, cenicie klasykę oraz szukacie książki starannie i elegancko wydanej – sięgnijcie po Pajęczynę Charlotty. Ta słynna na całym świecie powieść dla dzieci ukazała się niedawno w przekładzie Marii Jaszczurowskiej nakładem Wydawnictwa Literackiego.
Wchodząc do księgarni i kierując się do działu z literaturą dla dzieci można złapać się za głowę. Tyle wspaniałych publikacji! Tyle kolorowych nowości, a każda krzyczy “kup mnie!”. Cóż zatem uczyni klient poszukujący książki dla dziecka, jeśli nie chce spędzić kilku godzin na jej wybieraniu? Otóż prawdopodobnie uderzy jak w dym ku półce z klasyką, wiedziony przekonaniem, że ta nigdy nie zawiedzie.
W klasyce też wybór pokaźny, ale i pewne ograniczenie, bo sporo tytułów mały czytelnik zapewne już ma w swojej domowej biblioteczce. Toteż może wybrać mu coś mniej znanego, rzadziej wznawianego, nowego na rodzimym rynku? To chyba całkiem niezły pomysł.
Proponuję zatem sięgnąć po książki Elwyna Brooksa White’a – amerykańskiego pisarza, który w 1978 r.. został uhonorowany Nagrodą Pulitzera za całokształt twórczości. Zaistniał w historii literatury podręcznikiem poprawnego pisania oraz powieściami dla dzieci: Stuart Malutki, Pajęczyna Charlotty, Łabędzie nutki.
O ich popularności świadczy fakt, że doczekały się licznych publikacji na całym świecie, a także zostały zekranizowane.
Pajęczynę Charlotty w 2000 roku „Publishers Weekly” ogłosił najlepszą powieścią dla dzieci wszech czasów, a w plebiscycie BBC na najlepsze książki dla dzieci zajęła pierwsze miejsce. Co jest w niej takiego niezwykłego, że spotkał ją taki splendor?
Powieść opowiada o perypetiach prosiaczka Wilusia (w innym tłumaczeniu znany jako Wilbur), który jako najsłabszy z miotu miał być unicestwiony, ale uratowała go mała Frania. Świnka trafiła do zagrody sąsiada Zuckermana, gdzie poznała przyjaciół, w tym tytułową pajęczycę. Miała się tam całkiem nieźle, aż znów zawisły nad nią czarne chmury – zagrożenie życia. Zwierzęta postanowiły zrobić wszystko, aby ocalić sympatycznego prosiaczka… Pomysły miały naprawdę ciekawe. Zresztą w stodole, gdzie często przesiadywała Frania, i tak zawsze dużo się działo np. wykluły się gąsięta, nastąpił “wielki wybuch”, na pajęczynie pojawiały się cudowne napisy, a Wiluś nawet zażył kąpieli w maślance!
Tę książkę “przetestowałam” na własnym dziecku. Spędziliśmy z Wilusiem, Franią, Charlottą, gęsiami, owcami, szczurem Tymoteuszem (świetna kreacja moim zdaniem) i innymi mieszkańcami wiejskiej zagrody kilkanaście wieczorów. Zainteresowanie małego czytelnika, w tym przypadku słuchacza, stanowi miernik wartości danej książki. Tu zainteresowanie było całkiem spore, choć momentami miałam wrażenie, że to zbyt poważna lektura dla pięciolatki. Wrażliwe osoby przestrzegam – są momenty budzące niepokój, wyciskające łzy, bo już w pierwszym rozdziale gospodarz wybiera się do zagrody z siekierą, a potem – mowa o tym, że każdy prosiak kiedyś “idzie pod nóż”, umiera też jedna z postaci… Nie brakuje jednak pięknych, wzruszających scen, zabawnych dialogów, czy opisów, z których dziecko nauczy się więcej o prawach natury niż z podręcznika przyrody.
Powieść napisana jest pięknym, literackim językiem. Niesie w sobie wiele wartości. Opowiada o przyjaźni, poświęceniu, dobroci dla innych, odpowiedzialności. Uczy, że nawet ktoś najzwyklejszy może być dla kogoś wyjątkowym, fantastycznym, bo jest jego najlepszym przyjacielem.
E. B. White w swojej uroczej opowieści przemycił dużo wiedzy o życiu zwierząt, o tym, co jedzą, jak się zachowują itp. Przybliżył dzieciom aspekty życia w wiejskiej zagrodzie i świat jej mieszkańców. W pewnym sensie pomógł oswoić lęk przed niemiłym, bądź co bądź, pająkiem. Dorosłym delikatnie napomknął, że często dzieci słyszą i widzą lepiej od nich, inaczej patrzą na świat., a kto wie, może naprawdę rozumieją język zwierząt.
Książka została starannie i solidnie wydana: szyta, w twardej oprawie, drukowana sporą czcionką i z dużym światłem, co ułatwia czytanie. Zachowano oryginalne ilustracje, które wykonał amerykański grafik Garth Williams. Podziwiać możemy stonowane, szkicowane, realistyczne obrazki, takie “w starym stylu” jaki pamiętamy z dawnych lat, z książek naszego dzieciństwa.
Trudno jest opowiedzieć o Pajęczynie Charlotty tak, by oddać jej cały urok, ciepło i mądrość. Ma w sobie jakąś magię. Warto, by trafiła do serc kolejnych pokoleń właśnie książkową drogą. Filmowa adaptacja to jednak nie to samo, co kontakt z piękną literaturą. Zachowajmy taką kolejność: najpierw powieść, potem film. Polecam serdecznie i już z niecierpliwością rozglądam się za pozostałymi książkami E. B. White’a.
Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawem autorskim
Tytuł: Pajęczyna Charlotty
Autor: E. B. White
tłumaczenie:Maria Jaszczurowska
tytuł oryginału: Charlotte’s Web
data wydania: 21 lipca 2016
Wydawnictwo Literackie
ISBN:9788308061800
liczba stron: 264