KARIERA Z KOMPUTERA, czyli co warto wiedzieć o telepracy

Odsłony: 2081

home-office-336377_1280Pojęcie telepracy do niedawna kojarzyło nam się negatywnie, z kimś nagabującym przez telefon do kupienia kolejnej niepotrzebnej rzeczy. Ewentualnie, bardziej pozytywnie, z pracownicą biura obsługi klienta. Jednak w dzisiejszych czasach ta forma zatrudnienia staje się coraz bardziej popularna. Jakie są zalety i wady telepracy?

Co to jest „telepraca”?

Telepraca to praca umysłowa, która jest wykonywana poza tradycyjnym miejscem pracy, za pomocą technologii informatycznej, czyli telefonu, faksu czy internetu. Pełna definicja brzmi: „Telepraca, biuro w domu, forma organizacji pracy polegająca na świadczeniu pracy poza siedzibą przedsiębiorstwa, jednak w kontakcie z przełożonymi i współpracownikami za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych”. Wyróżnia się następujące rodzaje telepracy:

– telepraca wykonywana całkowicie w domu telepracownika

– telepraca wykonywana po części w domu telepracownika

– telepraca wykonywana w różnych miejscach, jednak zazwyczaj poza domem telepracownika i poza siedzibą pracodawcy

– telepraca wykonywana w telecentrach, czyli biurach znajdujących się poza główną siedzibą firmy, mogą to być biura satelitarne – udostępniane pracownikom z danego regionu, centra lokalne – w których osoby pracują na zlecenie różnych firm oraz call-center – telefoniczne centra obsługi klienta.

Telepraca – dla kogo takie rozwiązanie?

Jeśli masz małe dzieci, to taki charakter pracy jest dla ciebie bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie musisz zostawiać pociechy na cały dzień pod opieką niani ani przeżywać stres, żeby zdążyć odprowdzić dziecko do przedszkola.

Telepraca bardzo dobrze sprawdza się w tzw. „wolnych zawodach” – u programistów, tłumaczy, wszelkiego typu twórców, jak np. grafików, pisarzy, dziennikarzy, u księgowych czy przedstawicieli handlowych, ponieważ oni pracują we własnym trybie i tempie, wykonują pracę typowo zadaniową i lepiej czują się we własnym domu, gdzie mają do dyspozycji wszelkie zgromadzone przez lata materiały i pomoce.

Jest to także  możliwość (często jedyna) aktywnej pracy dla osób niepełnosprawnych, z problemami zdrowotnymi. Którzy nie muszą już każdego dnia zmierzać się z drogą do biura i przeszkodami architektonicznymi – wszystko, czego potrzebują do samodzielnego utrzymania się, to komputer i stałe łącze internetowe.

Telepraca a Kodeks Pracy

Jeśli uważasz, że ten sposób zarabiania pieniędzy jak najbardziej ci odpowiada, na pewno jesteś ciekawa, jak formalnie wygląda zatrudnienie.

Otóż telepraca uregulowana jest w Kodeksie Pracy, więc  będziesz zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Telepraca jest zwykłą pracą, tyle że wykonywana jest stale poza firmą, a wyniki pracy przekazywane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Pracownika obowiązuje codzienne stawianie się w miejscu pracy, 8-godzinny czas pracy czy prawo do urlopu na normalnych zasadach. Jasno trzeba podkreślić, że skoro przy zatrudnieniu na zasadzie telepracy podlegamy określonym przepisom w prawie pracy, to pracodawca ma prawo do przeprowadzenia kontroli w miejscu jej wykonywania, najczęściej w domu.

Ustawa zawiera ponadto m.in. zakaz wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę z powodu niewyrażenia przez pracownika zgody na wykonywanie telepracy, obowiązek równego traktowania telepracownika z innymi pracownikami w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Szukając  ofert takiej pracy, trzeba zwracać baczną uwagę na ich brzmienie. Łatwo jest dać się oszukać. Dlatego zatrudniaj się  wyłącznie w znanych Ci  firmach lub z góry określaj – koniecznie za pomocą podpisanej przez obie strony umowy – wszelkie warunki twojej przyszłej pracy. Więcej na ten temat znajdziesz w Kodeksie Pracy. Link: Stosunek pracy w Rozdziale IIb – Zatrudnianie pracowników w formie telepracy (Art. 675 – 6717).

http://www.gazetaprawna.pl/tagi/telepraca;kodeks-pracy

„A jeśli nie mam odpowiedniego sprzętu? Odpadnę w rekrutacji!”

Decydując się na taką formę zatrudnienia, wiedz, że pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikowi niezbędnego sprzętu. Mało tego, powinien też pokryć koszty jego instalacji, serwisu i konserwacji. Będzie także musiał zapewnić pomoc techniczną, niezbędne szkolenia i ubezpieczenie.

Wady i zalety telepracy

Wielką zaletą telepracy jest fakt, że nie ma nad tobą kierownika, który permanentnie cię kontroluje i bezlitośnie podbija tempo pracy. Poza tym nie musisz codziennie jeździć do firmy i spędzać w niej połowy dnia. Wszystko możesz wykonać w komfortowych warunkach własnego domu. Dobierasz tempo i czas pracy do terminu jej wykonania.

Jednak pracując w domu bez „bata” nad sobą, musisz samodzielnie organizować sobie czas, wykazywać się dużą odpowiedzialnością i konsekwencją, co okazuje się nie lada wyzwaniem, albowiem zawsze będzie coś, co będzie cię skutecznie rozpraszało. A to będziesz musiała wstać od komputera zamieszać przysłowiowy bigos w garnku, a to dziecko będzie domagało się twojej uwagi, albo wyjdziesz na zakupy, bo „pół godziny na mieście nikomu nie zaszkodzi” itd.

Jest jeszcze jeden szczegół, o którym powinnaś pamiętać, decydując się na pracę w domu. Brak codziennych spotkań ze współpracownikami i praca we własnym domu może wywoływać po jakimś czasie odczucie izolacji społecznej. Warto o tym pamiętać i zaradzić  chociażby poprzez utrzymywanie regularnych kontaktów towarzyskich.

Gdzie można przeczytać więcej na temat telepracy?

Na temat samej telepracy można poczytać na  podanych niżej stronach internetowych. Tam także możesz znaleźć oferty pracy.

http://www.telepraca.org.pl/

http://www.pracazdalna.eu/

Laptopy i komputery - wybierz na Ceneo.pl

materiał był zamieszczony na portalu: wspodnicy.o-feminin.pl
http://w-spodnicy.ofeminin.pl/Tekst/Babskie-sprawy/527748,1,Zalety-i-wady-telepracy–co-nalezy-wiedziec-o-telepracy.html
oraz w magazynie Brzdąc i jest autorstwa Klaudii Maksy

źródło: pixabay.com/ foto: Unsplash
źródło: pixabay.com/ foto: Unsplash

Author: Klaudia Maksa

Blabla bla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *