KSIĄŻKA O UNIE – spotkanie z literaturą bałkańską

życie i pasje

Odsłony: 2138

Okladka__Ksiazka_o_Unie-713x1024Literatura bałkańska ma wiele oblicz. Ciągle nas czymś zaskakuje. Tym razem przybiera formę prozy poetyckiej w debiutanckiej powieści Faruka Sehicia – bośniackiego poety, prozaika, publicysty, dowódcy jednostki podczas wojny domowej w Bośni i Hercegowinie. Kolejna literacka perełka spod wydawniczych skrzydeł Biura Literackiego.

Autor, urodzony w 1970 r w Bihaciu, mieszkający w Sarajewie, uważany jest za przedstawiciela “straconego pokolenia”. Ma w swoim dorobku tomiki wierszy. Nad swoim dziełem prozatorskim pracował 11 lat, tkając opowieść ze wspomnień, snów i wojennych koszmarów, dając świadectwo pamięci i zapomnienia. Książka o Unie to dopracowana, bardzo osobista proza, uhonorowana Nagrodą Literacką Unii Europejskiej (2013 r.), wyróżniona w 2011 r. Nagrodą im. Mešy Selimovicia przyznawaną za najlepszą książkę prozatorską wydaną w Serbii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze i Chorwacji.

Mimo niewielkiej objętości, nie jest to książka na jeden wieczór. Gęsta, nasączona melancholią, wciska czytelnikowi pod oczy sugestywne obrazy, maluje sceny zarówno piękne, jak i przerażająco smutne. Porusza ukryte struny, budzi wspomnienia. Każdy z nas ma bowiem własną, wyimaginowaną. aleksandryjską bibliotekę drobnych przedmiotów,  codziennych rytuałów, okruchów wspomnień, w której archiwizuje przeszłość i gromadzi chwile szczęśliwe.

Faruk Sehić napisał tę książkę z tęsknoty za dziecięcą radością, poczuciem szczęśliwości, jakie dawał mu pobyt u babci, w domu, obok którego przepływała Una, niemal mityczna rzeka dzieciństwa, piękna i potężna. Stanowiła oś świata małego chłopca, któremu potem przyszło ruszyć na wojenny front. Bohater powieści Mustafa Husar uosabia doświadczenia całego jugosłowiańskiego pokolenia, które niesie w sobie ciężar wojennych doświadczeń i świadomość, że między życiem przed wojną a tym, co następuje po niej, widnieje ogromna przepaść. W tej opowieści groza wojennych przeżyć miesza się z arkadyjską wizją przeszłości. Nie da się, mimo starań, odbudować starego świata, ale trzeba próbować odnaleźć własną tożsamość z zdekonstruowanej, powojennej rzeczywistości.

Książka o Unie to pełna melancholii, pięknie napisana opowieść o pamięci, o życiu i śmierci, o sielance i wojnie. Przypadnie do gustu miłośnikom prozy B. Schulza oraz J. L. Borgesa. Spodoba się tym, którzy z sentymentem powracają do “raju utraconego”, jakim było dzieciństwo, wspominając swoje korzenie i okolice, w których się wychowali. Tym, którzy nie zamykają oczu na wojenny koszmar i są świadomi ogromnej straty, będącej udziałem niewinnych ludzi.

Powieść urzeka swą lirycznością, onirycznością, językiem pełnym metafor, ale też chwyta mocnymi fragmentami, bliższymi formie reportażu. Jest właśnie jak  tytułowa, mityczna niemal Una: niczym rzeka płynie raz wartko, raz spokojnie, rozlewa się szeroko, podąża licznymi odnogami,  jest piękna i groźna zarazem. Łatwo dać się ponieść jej nurtowi. Zapraszam na literacki spływ…

Okladka__Ksiazka_o_Unie-713x1024Autor: Faruk Sehić
tytuł: Książka o Unie
wydawnictwo: Biuro Literackie
tłumaczenie: Agnieszka Schreier
tytuł oryginału: Knjiga o Uni
 ISBN9788365125231
 liczba stron188

 AGAAgnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. Po ośmiu godzinach spędzonych zawodowo w zupełnie innej dziedzinie – zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *