“Apetyt na życie”, czyli podróże, humor i smaki – recenzja patronacka

patrornat medialny

Odsłony: 2305

1_oApetyt na życie to książka interesująca, napisana z dużą dawką humoru. Stanowi receptę jak cieszyć się życiem i korzystać z niego. Autorki ukazują ciekawe zakątki Polski, Europy, zaglądają do Egiptu, umiejętnie wplatając w fabułę przepisy kulinarne. Barwnie opisane miejsca sprawiają, że czytelnik przenosi się do Zakopanego, Pobierowa, Nicei, Barcelony, czy Paryża, a zapach potraw wprost ulatnia się z kartek książki.

PATRONAT-LOGO

Przypadek sprawił, że kiedy kończyłam czytać książkę Apetyt na życie, usłyszałam w radiu wspaniałą piosenkę Pięknie żyć w wykonaniu Ryszarda Rynkowskiego.

… Pięknie żyć – znaczy kochać świat
Pięknie żyć – tak jak żyje ptak
Pięknie żyć – tańczyć tak jak wiatr…

Słowa refrenu pasowały jak ulał do przeczytanej, przepojonej radością życia książki, ukazującej jak cieszyć się z normalnych codziennych zdarzeń. Książki, będącej jednocześnie receptą na spełnione życie.

Autorki Agnieszka Kazała i Halina Kowalczuk nie są debiutantkami. Agnieszka Kazała nie tylko pisze dla wymagającej grupy odbiorców, jakimi są dzieci, ale również maluje, tworzy grafiki i rysunki do książek. Wydała kilka pozycji takich jak: Nietoperz Leon, Kram z marzeniami, Pieszki Agnieszki i Zegar z Miaukułką.

Debiutem literackim Haliny Kowalczuk była powieść dla dorosłych Chata pod jemiołą. Kolejne jej książki to: Leśny dworek, Dwie Anny, Dwórka królowej. Autorka kocha morze, góry, uwielbia powieści historyczne i zwierzęta.

Pisarki postanowiły połączyć siły i stworzyć coś wspólnie. I tak powstała pełna humoru, napisana z dystansem do siebie książka Apetyt na życie.

Bohaterki powieści – dwie przyjaciółki Halinka (mieszkanka Pobierowa) i Aga (warszawianka) spotykają się w Pobierowie z okazji wieczoru autorskiego Halinki. Kilka dni urlopu pod koniec lata upływa na gawędach, spacerach i wspomnieniach z odwiedzanych miejsc w kraju i za granicą. Obie panie uwielbiają zwiedzać ciekawe zakątki, obserwować ludzi i wynajdować historyczne ciekawostki. Halinka lubuje się w krajowych wędrówkach, Aga oprócz naszych rodzimych miejsc zwiedza również Europę. Z każdej podróży przyjaciółki przywożą nie tylko masę wrażeń i zdjęć, ale także, ponieważ obie kochają dobrą kuchnię, przepisy kulinarne z odwiedzanych regionów. Podczas wspólnie spędzanego czasu dzielą się tymi doznaniami między sobą bardzo umiejętnie i barwnie, iż czytelnikowi zdaje się, że przemierza wraz Haliną i Agą wszystkie te niezwykłe miejsca. Odwiedzane zakątki są opisane tak realistycznie, że wydają się być kolorowymi pocztówkami przysyłanymi z Pobierowa, Zakopanego, Karpacza, Paryża, Barcelony, Wenecji, czy Nicei. Przyjaciółki w swoich wspomnieniach przytaczają proste i łatwe w przygotowaniu przepisy na pyszne potrawy, które sprawiają, że czytelnik czytając opis wykonania podlaskich kartaczy, placka po węgiersku, czy sernika wiedeńskiego ma ochotę natychmiast spróbować tych specjałów.

Autorki pokazują w swojej książce jak cieszyć się z każdego zdarzenia, które każdy z nas widzi wokół siebie tysiące razy: zielone drzewa, barwne kwiaty, śpiewające ptaki, wieczorne morze itp. Wszystko może być powodem do radości i uśmiechu. Najważniejsze, żeby po prostu nie przechodzić wobec tego obojętnie i potrafić cieszyć się każdą chwilą życia.

Apetyt na życie to książka przeznaczona dla dorosłych, ukazująca, co można zrobić, żeby życie nie przeciekało między palcami, by było przyjemniejsze i jaśniejsze. Napisana lekko, z dozą humoru, wesołymi dialogami, pełna optymizmu i radości życia. Polecam wszystkim lubiącym podróże, śmiech i dobrą kuchnię.

Danuta Baranowska

1_o

tytuł: Apetyt na życie
autor: Agnieszka Kazała, Halina Kowalczuk
wydawnictwo: Białe Pióro
data wydania:20 maja 2016
ISBN 9788364426445
liczba stron: 210

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *