WYWIADY:

WYWIADY:

Przeczytaj rozmowy z pisarzami oraz poznaj wiele osób z pasją! Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

TURECKA AMAZONKA – fotoreportaż Danuty Baranowskiej

Hits: 2126

barki rzeczne przy ujściu rzeki DalayanTak to już jest, że kiedy człowiek planuje, to los mu szyki krzyżuje. Miałam jechać nad polskie morze, spacerować brzegiem, słuchać szumu fal, oglądać zachody słońca. Miał być lot helikopterem nad wybrzeżem, miał być połów dorszy na Bałtyku. I co… Ano byłam nad morzem tylko nie nad naszym. Kiedy na dzień przed wyjazdem do Darłowa, ujrzałam plakat oferujący lato, słońce i ciepłe morze, (a u nas było 14 stopni i lał cały czas deszcz), decyzję podjęłam natychmiast.

 

Wylądowałam w Turcji nad morzem Egejskim, w części zwanej Egea Południowa słynącej z niepowtarzalnych widoków. Maleńka miejscowość Turunc, z dala od kurortów typu Alanya i Antalya – położona na zboczach gór w lazurowej zatoce sprawiła, że szybko zapomniałam, iż w kraju jest byle jaka pogoda. Tutaj – słońce od rana, niewielka bryza od morza i te niezwykłe, bajkowe widoki…

Wschód słońca/ foto: Danuta Baranowska

Wschód słońca/ foto: Danuta Baranowska

cykada

Cykada/ foto: Danuta Baranowska

Rankiem witało mnie wschodzące słońce, które jak ogromna rozpalona kula, wyłaniało się zza gór i powodowało, że woda w morzu stawała się błyszcząca jak roztopione złoto i wiewiórki oraz uwijające się po gałęziach drzew, głośno pokrzykujące i wyjadające nasionka z ogromnych szyszek. Wieczorem zaś usypiały mnie cykady koncertujące w lasku piniowym, znajdującym się na wzgórzu, tuż za oknem mego pokoju.

Żaglówka na morzu Egejskim/ foto: Danuta Baranowska

Żaglówka na morzu Egejskim/ foto: Danuta Baranowska

Do portu zawijały jachty, niewielkie stateczki i żaglówki. Lubiłam patrzeć na ich lekkość. No i nie byłabym sobą gdybym nie wybrała się w podróż morską i nie tylko. Po dwóch godzinach rejsu statkiem po cudownie krystalicznym i błękitnym morzu, w oddali zamajaczyła piaszczysta plaża Iztuzu. Plaża niezwykła, zwana żółwim półwyspem. To właśnie tutaj przypływają ogromne żółwie Caretta caretta, by złożyć jaja. Jest to jedno z ostatnich miejsc lęgowych żółwi morskich w basenie Morza Śródziemnego.

Plaża Iztuzu/ foto: Danuta Baranowska

Plaża Iztuzu/ foto: Danuta Baranowska

Żółwie morskie to duże gady osiągające wagę około stu trzydziestu kilogramów. Mają płaską głowę, czerwono brązowy pancerz i żółto pomarańczowe brzuchy. W okresie od maja do września, samice wychodzą na brzeg i w nocy składają jaja w piasku, wykopując tylnymi płetwami gniazda do czterdziestu centymetrów głębokości. Po złożeniu siedemdziesięciu do stu jaj wracają do morza. Jaja leżą w gorącym piasku około sześćdziesięciu dni. Młode żółwie po wylęgnięciu się, wędrują nocą do morza.

Żółw morski/ foto: Danuta Baranowska

Żółw morski/ foto: Danuta Baranowska

Widziałam mnóstwo skorupek jaj i opuszczonych gniazd, ale bardzo chciałam zobaczyć samego żółwia. Było samo południe, upał dawał się we znaki. Zniechęcona brakiem żółwi z ulgą zanurzyłam stopy w chłodnej wodzie. I wtedy właśnie go ujrzałam. W niewielkiej błękitnej zatoczce, ocienionej skałami odpoczywał wielki morski gad Caretta caretta. Zrobił na mnie ogromne wrażenie. Emanował od niego jakiś spokój i dostojeństwo.

Plaża Iztuzu to miejsce niezwykłe nie tylko dlatego, że tutaj lęgną się żółwie, ale także dlatego, że leży jednocześnie nad brzegiem morza i brzegiem rzeki Dalayan.

Morze wyznacza jeden brzeg półwyspu, a po drugiej stronie, w odległości niespełna trzystu metrów płynie rzeka. Po tej rzece, zwanej turecką Amazonką, płynęłam wśród trzcin i traw łodzią mając wrażenie, że znajduję się w Amazonii. Niezwykłe przeżycie… z morza wprost na rzekę, której słodkie wody łączą się ze słonymi morskimi falami.

Rzeka Dalayan/ foto: Danuta Baranowska

Rzeka Dalayan/ foto: Danuta Baranowska

Po godzinie rejsu, na urwistych skalnych zboczach zamajaczyły królewskie grobowce z czwartego wieku p.n.e wykute w skałach. Były to miejsca pochówku starożytnych mieszkańców antycznej Likii. Stanowiły wspaniały widok i wspomnienie minionych wieków.

Grobowce w skałach/ foto: Danuta Baranowska

Grobowce w skałach/ foto: Danuta Baranowska

Uzupełnieniem, tego obfitującego w niezwykłe wrażenia dnia była wizyta w Sultaniye. To przepięknie położone na brzegu rzeki, wśród bujnej zieleni „kąpielisko”, gdzie można zażyć błotnej kąpieli w glince siarkowej. Najpierw basen z czarnym błotkiem, następnie prażenie  się na słońcu, aż uzyska się wygląd wysuszonej szarej mumii, potem prysznic i na koniec kąpiel w basenie z wodą siarkową. W tym miejscu przed laty kąpały się królewskie hurysy słynące ze wspaniałej aksamitnej skóry. Może to błotko, a może legenda, któż to wie. Ale skóra po takim zabiegu była naprawdę delikatna.

Basen z błotem siarkowym/ foto: Danuta Baranowska

Basen z błotem siarkowym/ foto: Danuta Baranowska

Późnym popołudniem rozległ się głos syreny, wzywającej do powrotu na łódź. I znowu niby w Amazonii, wśród trzcin i zarośli, barka płynęła zakolami rzeki do ujścia, skąd powoli zbliżyła się do trapu statku zakotwiczonego już na pełnym morzu. Szybko minęła dwugodzinna droga powrotna, ale wspomnienia pozostały na dłużej.

Statek na pełnym morzu przy ujściu rzeki Dalayan/ foto: Danuta Baranowska

Statek na pełnym morzu przy ujściu rzeki Dalayan/ foto: Danuta Baranowska

 

tekst o fotografie Danuta Baranowska

materiał chroniony prawami autorskimi

 

 

(Visited 2110 times, 1 visits today)

3 Responses to TURECKA AMAZONKA – fotoreportaż Danuty Baranowskiej

 1. nikula pisze:

  Pani Danusiu dziękuję, że przez chwile poczułam się jakbym tam była. Widok tak ogromnego żółwia musi być niesamowity.
  Nie mogę się doczekać następnych artykułów 🙂
  Pozdrawiam

 2. jaga pisze:

  Szkoda ze mam tyle wiosen i nie moge zobaczyc tego na zywo, ale dzięki tobie odbywam piekna wirtualna podroz

 3. Marietta pisze:

  Piękne wspomnienia ,piękne zdjęcia . Dziękuję za przeniesienie z paskudnej pogody za oknem w piękne i ciepłe okolice.Czekam na dalsze wspomnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share
Close