
PRZEPISY PANI ZUZANNY – Kruche ciasto
Odsłony: 2365
Motywy kulinarne w literaturze to jest to, co tygrysy lubią bardzo! Ten i inne wspaniałe przepisy wraz z cennymi wskazówkami doświadczonej gospodyni, Zuzanny Hulewicz znajdziecie w książkach z cyklu o Różanach pióra Bogny Ziembickiej. Zapraszam do lektury pełnej smakołyków.
Kruche ciasto
Kruche ciasto robię z 1,5 szklanki mąki, 3/4 kostki masła, jednego żółtka, szczypty soli i odrobiny zimnej wody. Jeśli wiadomo, że to będzie ciasto ze słodkim nadzieniem, można dodać płaską łyżkę cukru.
Zimne masło wykładam na stolnicę, siekam dużym nożem, wsypuję mąkę, dorzucam żółtko i wszystko szybko siekam na drobną kaszkę. Zimnymi rękami sklejam ciasto , dodając troszkę zimnej wody – ile zabierze, żeby się skleiło. Nie wyrabiam, bo wtedy twardnieje. Zawijam szczelnie w folię i i odkładam do lodówki przynajmniej na godzinę. Można je przechowywać przez kilka dni, także zamrozić.

Zawsze mam pod ręką kruche ciasto, bo błyskawicznie można z niego wyczarować gorące danie. Wystarczy rozwałkować ciasto i przełożyć na wysmarowaną klarowanym masłem blachę, nakłuć widelcem, położyć na cieście pergamin i nasypać warstwę grochu ( ja mam ten sam od lat, przechowywany w słoiku), i upiec w gorącym piekarniku (około 15 minut). Gdy lekko przestygnie, można dać na wierzch podsmażone plastry boczku albo uduszone grzyby czy jarzyny (szpinak!) i zalać 2 ubitymi jajkami ze startym serem lub połową szklanki śmietany, albo jakiś krem z mleka i żółtek oraz owoce, albo dobry dżem i owoce – praktycznie wszystko – i zapiec.
Jeśli ktoś nie umie wałkować, może kulę ciasta pokroić na plastry i wykleić nimi blachę.
Ciasto porzeczkowe pani Joli
5 białek ubić na sztywną pianę z łyżeczką cukru, a potem ciągle ubijając, dodawać po trochu szklankę cukru. Delikatnie domieszać 30 dkg czerwonych porzeczek ( naturalnie bez łodyżek). Wyłożyć na upieczone kruche ciasto i zapiekać przez 30 minut w 150′.
Czerwone porzeczki pięknie wyglądają w białej bezie.

Powyższy przepis pochodzi z powieści “Wiosna w Różanach” B. Ziembickiej, Wyd. Otwarte 2012, s. 69.
/Oprac. Agnieszka Grabowska/