A MOŻE WODY? – czyli pij zdrowo

porady zdrowie

Odsłony: 2606

wodaPicie wody nie może być sprowadzone tylko do aspektu ugaszenia pragnienia.  Każdy powinien nabyć elementarną wiedzę na jej temat. W przeciwnym razie zakupiona na chybił trafił woda w supermarkecie nie da twojemu zdrowiu nic szczególnego. Z kolei  wybór kierowany tylko urodą butelki, czy „gęstością” mikroelementów na etykiecie może nam nawet zaszkodzić. Na co więc trzeba zwrócić uwagę przy zakupie wody? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, najpierw trzeba uświadomić sobie, jakie najczęstsze błędy popełniamy w wyborze wody do picia.

Norma dziennego spożycia wody dla dorosłego człowieka wynosi około 2 litrów. Około, bo po wysiłku fizycznym potrzebujemy jej więcej. Jeśli pijemy kawę i herbatę, to ilość wypitych filiżanek tych napojów  nie jest tożsama z ilością dostarczonej wody do organizmu, albowiem kawa i herbata „wysuszają“, jak się to potocznie mówi. I to wie przeważnie każdy, kto zastanawia się nad swoją dietą. No to czego nie wiemy? Jakie najczęstsze błędy popełniamy w wyborze wody do picia?

Błąd pierwszy: byle dużo i byle jak

Pierwszym błędem jest nieznajomość kategorii wód. Na rynku dostępne są bowiem wody źródlane i mineralne.
Naturalne wody źródlane tym się różnią od drugich, że pochodzą z płytszych warstw geologicznych. Nie dostarczają też organizmowi wystarczająco dużo soli mineralnych, by wpłynąć na stan zdrowia i uzupełnić braki tych substancji. Wody źródlane nadają się świetnie do przygotowywania posiłków dla niemowląt, dla dzieci – zwłaszcza podczas wyjazdów oraz doraźnie, żeby ugasić pragnienie.
Wody mineralne natomiast dzielą się na niskozmineralizowane (poniżej 500 mg składników mineralnych/l), średniozmineraliowane (500-1500 mg/l) i wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg/l)
Warto wybierać niskozmineralizowane wody mineralne, ponieważ zbyt wysokie stężenie niektórych składników mineralnych może być szkodliwe dla zdrowia. Np. duża zawartość sodu może być przyczyną nadciśnienia.
Jednak w razie zwiększonego wysiłku fizycznego lub wysokich temperatur lepiej pić wody średniozmineralizowane, bo wraz ze zwiększonym poceniem się, tracimy z organizmu nie tylko wodę, ale też sole mineralne.

Błąd drugi: „Nie będę pić żadnej kranówki!”

Afery w dyskontach spożywczych nauczyły niektórych z nas nadostrożności, że najtańsza woda czasami nie różni się wiele od zwykłej „kranówki” i w związku z powyższym kierujemy wzrok na górne półki, gdzie znajdziemy dostojne wody mineralne. I tu możemy popełnić kolejny błąd.
Otóż wysokozmineralizowane wody są wodami leczniczymi i należy je pić po konsultacji z lekarzem, ponieważ zbyt duże ilości soli mineralnych mogą nam zaszkodzić, osadzając się w narządach wewnętrznych, głównie w wątrobie i nerkach. Żeby ułatwić życie wam i sobie także, bo ten artykuł piszę niejako na własny użytek, poniżej podaję wachlarz najpopularniejszych wód mineralnych „z górnej półki” z zaleceniami. Na pewno wam się przyda.

  Woda „Jan”
To woda bardzo moczopędna, idealna w leczeniu kamicy nerkowej; stosowana w leczeniu miażdżycy i cukrzycy, gdyż obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi.

   Woda „Józef”
To z kolei woda silnie moczopędna, znajdująca zastosowanie w leczeniu chorób nerek i dróg moczowych, przede wszystkim kamicy moczowej.

  Woda „Zuber”
Woda ta leczy choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy; obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi – ma zastosowanie w leczeniu cukrzycy, łagodzi przykre objawy nadużycia alkoholu.

 
  „Kryniczanka”
Jest doskonałą wodą mineralną. Bardzo smaczna, z dużą zawartością wapnia (548 mg/l) zawiera naturalny dwutlenek wapnia.

  „Krakowianka”
W swym składzie posiada najbardziej korzystne ilości i proporcje składników mineralnych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Jej ogromną zaletą jest bardzo duża zawartość w jednym litrze magnezu 130mg i wapnia 250 mg. „Krakowianka” zawiera także znaczne ilości potasu, strontu, baru, boru, jodu, litu, fluoru, krzemu oraz rzadko spotykanego w wodach selenu.

  „Piwniczanka”
Woda o wysokiej zawartości wapnia (227 mg/l) i magnezu(112 mg/l) w idealnej proporcji 2 : 1, która gwarantuje doskonałą przyswajalność składników mineralnych, działa korzystnie w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nadkwaśnym nieżycie żołądka i stanach zapalnych jelit. Wpływa regulująco na kwasowość krwi, a przez to pośrednio obniża poziom cukru we krwi; wspomaga więc leczenie cukrzycy i stanów zapalnych trzustki.

  „Staropolanka”
Z kolei ta woda powinna znaleźć się przede wszystkim w diecie osób prowadzących aktywny i stresujący tryb życia.

  „Wielka Pieniawa”
Doskonale uzupełnia niedobór składników mineralnych, których brak może spowodować zmniejszenie odporności organizmu i większe prawdopodobieństwo zachorowań i powstania schorzeń cywilizacyjnych jak: nerwice narządowe, choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy zapalenie jelita grubego, zaburzenia czynności dróg żółciowych, układu krwionośnego, schorzenia trzustki; w tych schorzeniach jest ona polecana.

A codziennie…?
Codziennie pij jak najmniej kawę i herbatę, ponieważ w dużej ilości wypłukują z organizmu elektrolity. Zaprzyjaźnij się z herbatą owocową, czy zieloną. W miarę możliwości dbaj o jakość wody, którą je zalewasz, bo nie każda w kranie jest dobrej jakości. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w dzbanki lub wkłady filtrujące. Wbrew pozorom nie musi to być bardzo drogi zakup, zresztą sami zobaczcie TUTAJ a korzyści są naprawdę fajne.

 

 

woda
źródło: pixabay.com.pl/ foto: condesign

 

Ten oraz inne artykuły znajdziesz w magazynie “Obsesje”, klikając w logo

734119_449531991793095_910002572_n-2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *