MAGIA GOTOWANIA KASZ

przepisy

Odsłony: 2419

couscous-727492_1280W polskiej kuchni kasze, dzięki swoim walorom smakowym i odżywczym, są chętnie stosowane jako dodatek do gorących dań zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich. Mogą stanowić pełnowartościowy posiłek, jeśli uzupełni się go sosem i surówkami, ale także mogą być składnikiem diet odchudzających. Jednak to szlachetne danie można koncertowo zepsuć poprzez nieumiejętne przyrządzanie. Jak zatem perfekcyjnie ugotować kaszę? Oto kilka rad.

 

Możesz się buntować, że produkt spożywczy kupiony za niecałe trzy złote nie zasługuje na to, żeby przy jego przyrządzaniu było tyle kłopotu. Ale faktu nie zmienisz. Gotowanie kaszy to większa lub mniejsza magia. Im więcej włożysz w to serca, tym lepszy uzyskasz efekt. A zatem do dzieła!

Na początku wiedz, że wszystkie kasze, z wyjątkiem gryczanej, płuczemy przed gotowaniem. Do gotowania dodajemy tłuszcz w proporcji 1 łyżka na 10 dag suchej kaszy.

Aby kasze były bardziej sypkie, przed gotowaniem można je zatrzeć białkiem. Do odmierzonej kaszy wrzucamy białko jaja, dokładnie mieszamy, a następnie wykładamy na blachę i suszymy ok. 20 min w piekarniku rozgrzanym do 70°C. Po wyjęciu dokładnie rozkruszamy i dopiero wówczas gotujemy.

A teraz kilka skutecznych sposobów przyrządzania kaszy

Kaszę gruboziarnistą (jęczmienną lub gryczaną) wsyp do garnka (takiego, który potem można wstawić do piekarnika – uwaga na rączki 😉 ) i zalej zimną wodą na wysokość dwóch palców ponad poziom kaszy. Posól, możesz też dodać listek laurowy i kulki pieprzu czarnego (suszony grzybek też będzie pasował) oraz  wymieszaj i przykryj garnek.  Doprowadź do zagotowania wody i zostaw na bardzo wolnym ogniu na ok 10 min. Potem garnkiem wstrząśnij delikatnie (nie zdejmuje się pokrywki żeby para nie uleciała!) i wstaw do nagrzanego piekarnika. Ważne żeby piekarnik nie był bardzo mocno nagrzany, bo wtedy zbyt szybko kasza pęcznieje i na dnie garnka może być gniot a na wierzchu skwarki.
Potem drewnianą łychą zamieszaj kaszę, żeby na wierzchu nie zrobiły się rzeczone skwarki  i gotowe.

Ten sposób jest o tyle trudny, że wszystko robi się na oko i trudno opisać na przykład wygląd kaszy w połowie fazy gotowania, w której trzeba przenieść garnek z palnika do piekarnika? Ale cierpliwość opłaca ;))

Następna metoda jest mniej skomplikowana. Na dno garnka wlej łyżkę oliwy lub oleju i wsyp odpowiednią ilość kaszy. Podsmaż chwilkę i dolej gotującej się wody, na wysokość dwóch palców ponad ziarenka. Gotuj około 15 minut na małym ogniu i zostaw pod przykryciem jeszcze na 5.

I kolejny sposób. Tym razem dla samej kaszy gryczanej. Do osolonej, gotującej się wody wsyp kaszę i zamieszaj. Kiedy woda ponownie się zagotuje zmniejsz gaz (ale nie na minimum) i uchyl minimalnie pokrywkę. Uwaga: nie mieszaj kaszy w trakcie gotowania! Między ziarenkami utworzą się kanaliki, którymi będzie uchodzić gorące powietrze, co pozwoli na samoregulację temperatury przy dnie. Woda zapobiegnie z kolei przypalaniu. To naprawdę działa! Jeśli jednak spanikujesz i zaczniesz mieszać kaszę, będziesz już musiała mieszać cały czas, co chwila, aż kasza się ugotuje. Inaczej na pewno się przypali.
Po kilkunastu minutach (10-12), kiedy kasza jest prawie ugotowana, należy “wykopać” w jednym miejscu dołek i sprawdzić czy nie zostało za dużo wody. Jeśli tak, minimalnie zwiększ gaz. Pod koniec możesz zacząć mieszać, żeby woda szybciej odparowała, a kasza się nie rozgotowała. Ale uwaga. Mieszaj drewnianą łyżką. Łyżka metalowa, a nie daj Boże widelec zmasakrują ziarenka ugotowanej kaszy.

Jeśli widzisz, że woda się wygotowała, a kasza jest twardawa, delikatnie dolej trochę wody.
A teraz ciekawostka. Czy wiesz, że doskonałym dodatkiem do kaszy gryczanej jest olej lniany? Pasują do siebie po prostu idealnie. Do kaszy gryczanej pasuje także podsmażona cebulka i poczciwy, biały ser.

W przypadku gotowania kaszy jaglanej trzeba pamiętać, aby przed gotowaniem pozbawić jej goryczki. Robi się to na dwa sposoby. Albo płucząc kilkakrotnie, albo podsmażając kaszę na suchej patelni do momentu, aż poczujesz orzechowy zapach. Tak przygotowaną kaszę wrzuć  na wrzątek, którego powinno być ponad dwa razy więcej niż kaszy (można też zmieszać pół na pół z mlekiem),  dodaj trochę soli i tłuszczu. Gotuj na malutkim ogniu pod przykryciem 20 minut. Po tym czasie sprawdź co się dzieje – normalnie kasza powinna wchłonąć cały płyn i będzie już  gotowa. Jeśli jeszcze jest twardawa, to możesz ją wstawić do piekarnika (może być w tym samym garnku i dobrze przykryta), żeby doszła. Można także taki garnek z gorącą kaszą owinąć dobrze w koc i odstawić na godzinę w ciepłym miejscu, powinna dojść do siebie.
Kasza jaglana jest najbardziej kapryśna z kasz. Zostawienie jej dłużej na gazie spowoduje albo przypalenie, albo rozgotowanie w przypadku dolania wody. No cóż wymaga to trochę zachodu i trochę wprawy.

Na końcu podaję wam przepis na potrawę z kaszy kukurydzianej, która nie jest popularna, jako składnik dań obiadowych. Używana jest raczej jako zagęszczacz do sosów i zup oraz jako panierka do kurczaka. No i oczywiście jest używana w diecie niemowląt i małych dzieci.

Do tej potrawy potrzebujesz:

20 dag kaszy kukurydzianej
20 dag boczku
1 cebuli
10 dag bryndzy
10 dag szynki wędzonej
1 łyżka masła
3 – 4 łyżki śmietany 18%
sól, pieprz
1 łyżka masła
1 łyżka bułki tartej

Sposób przyrządzenia:
Kaszę opłucz, wlej 2 szklanki wrzącej posolonej wody z masłem i zagotuj cały czas mieszając. Kaszę gotuj na bardzo małym ogniu 30 minut. W międzyczasie pokrój boczek w kostkę i podsmaż.
Obierz cebulę, posiekaj, dodaj do boczku i zrumień. Wymieszaj kaszę z boczkiem, bryndzą i śmietaną, dopraw solą oraz pieprzem. Żaroodporne naczynie wysmaruj tłuszczem i wysyp tartą bułką. Przełóż kaszę do naczynia. Szynkę pokrój w paseczki, ułóż na wierzchu i zapiecz  15 – 20 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 190ºC. Danie podawaj z surówką.
Niech moc będzie z Tobą 🙂

artykuł chroniony prawami autorskimi

źródło: pixabay/ foto: TinaKirk
źródło: pixabay/ foto: TinaKirk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *