ZESZYT DO JĘZYKA POLSKIEGO – JAKI KUPIĆ? – polonista radzi

Odsłony: 73

Chociaż jeszcze nie minęła połowa wakacji, rodzice zaczynają myśleć o zakupach na przyszły rok szkolny. Handlowcy świetnie zdają sobie z tego sprawę. Już w lipcu w dyskontach i supermarketach pojawiła się bogata oferta szkolna. W różnych gazetkach reklamowych aż roi się od promocji. Kolorowy zawrót głowy. Ale o ile z zakupem piórnika czy bloku rysunkowego nie ma problemu, o tyle z wyborem dobrego zeszytu może być nieco trudniej. Jaki zeszyt wybrać? Czym się kierować przy jego wyborze? Dlaczego czasem warto zapłacić nieco więcej?

Artykuły szkolne - porównaj na Ceneo.plDzieci zapominają o szkole, ciesząc się wakacjami aż do ostatniego dnia sierpnia. Taka jest zaleta dzieciństwa. A rodzice przeciwnie. Już z początkiem sierpnia dzielą domowy budżet, sporządzając listę potrzebnych rzeczy do kupienia na nowy rok szkolny. Zaczynają rozglądać się za przyborami szkolnymi i zeszytami w dobrej cenie. Coraz częściej za jak najtańszymi, ponieważ inflacja szaleje i zagląda do portfela.

Zeszyty do polskiego – jaki najlepiej wybrać

W klasach IV-VIII szkoły podstawowej jest pięć godzin języka polskiego w tygodniu. Najwięcej spośród innych przedmiotów. I najwięcej na tym przedmiocie się pisze. Z tego powodu zeszyty 32-kartkowe w jedną linię nie sprawdzą się na lekcjach. Dobre są jako zeszyt dodatkowy do prac klasowych i dyktand, gdy polonista takiego wymaga.
Dlatego już od klasy IV potrzebny jest gruby zeszyt w jedną linię formatu A5, co najmniej 60-kartkowy. Na początek taki wystarczy, żeby nie obciążać nadmiernie plecaka dziecka. Począwszy od klasy V moim zdaniem najlepiej jest kupić zeszyt 80-kartkowy w jedną linię.  Zeszyt 96-kartkowy w jedną linię do języka polskiego to dobry wybór dla uczniów najstarszych klas. Jako ciekawostkę można powiedzieć, że niektórych polonistów nie interesuje, czy to zeszyt w linie, kratkę, czy czysty – ma być gruby i z marginesami. Należy także zwrócić uwagę, że młodsi uczniowie, a czasem i starsi, mają tendencję do wyrywania kartek, kiedy się pomylą, czy coś źle napiszą. Z takiego grubego zeszytu łatwo wyrwać kartkę ze względu na zszywki.

Okładka

Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na jakość okładki, ponieważ jej jakość wpływa na użyteczność zeszytu.  Obie wersje zeszytów, znaczy te 60 i 80 kartowe, najczęściej mają miękkie okładki. Niektóre są tak cienkie, że niedługo po rozpoczęciu roku szkolnego się rwą i odpadają. Nie utrzymują ciężaru kartek.
Twarda okładka i zszywane kartki najlepiej się sprawdzą w codziennym użytkowaniu. Najdłużej takie zeszyty przetrwają. Jest to ważne ze względu na egzamin na koniec szkoły podstawowej. Zeszyty z języka polskiego, także z matematyki i języka obcego, warto zatrzymać, zbierać do powtórek. Wielu nauczycieli w nowym roku szkolnym pozwala nawet uczniom pisać w zeszycie z poprzedniej klasy, gdy zostało w nim dużo czystych kartek. Ale uwaga. Jeśli jest to nowy polonista, na wszelki wypadek warto się dowiedzieć, czy ma jakieś konkretne wymagania co do zeszytu.

Gramatura

Rzadko który rodzic zwraca uwagę na gramaturę papieru. Poza tym nie w każdym zeszycie można znaleźć taką informację. Co zatem należy wiedzieć? Otóż standardowa gramatura wynosi 70 g/m2. Im jest ona mniejsza, tym kartka cieńsza. Łatwiej w takiej kartce zrobić dziurę długopisem. Odznacza się on na drugiej stronie, gdy ktoś mocniej go przyciska w trakcie pisania lub gdy wkład jest ciemniejszy. Zakreślacze i mazaki mocno przebijają. Te same zasady dotyczą zakupu zeszytów do języka polskiego i innych przedmiotów dla uczniów ze szkół ponadpodstawowych. Uczniowie ci używają także różnych zeszytów formatu A4. W szkole podstawowej rzadziej takie są spotykane.

Producenci i handlowcy dzielą zeszyty na dziewczęce i chłopięce ze względu na okładkę. Przy wyborze zeszytu dziecko zawsze będzie się kierowało jej wyglądem. Gust, estetyka, moda, kolorystyka, ulubieni bohaterowie, bo koleżanka ma taki… Można kupić zeszyty ze ściągami na wewnętrznych stronach okładek. Nie mam nic przeciwko temu, zwłaszcza że pomagają one utrwalać wiedzę. Nie ma znaczenia, czy rogi są zaokrąglone, czy nie. To sprawy drugorzędne. Ważniejsze są marginesy.
Jednak przy zakupie zeszytów do języka polskiego i innych przedmiotów warto kierować się jakością, nie tylko ceną i wszelkimi dodatkami przykuwającymi wzrok.
Przejrzyj ogromną ofertę zeszytów tutaj

materiał chroniony prawem autorskim

źródło: pixabay.com/foto: ID 14995841

Author: Klaudia Maksa

Blabla bla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *