ROZWÓJ OSOBISTY: “Body positive. Superprzewodnik po ciałopozytywności” – recenzja

Odsłony: 29

„Co to jest obraz ciała i dlatego jest tak ważny?”, „Dlaczego wiele ludzi negatywnie postrzega własne ciało?”, „W jaki sposób media społecznościowe i marketing internetowy wpływają na samoocenę?” to tylko nieliczne pytania, umieszczone na tylnej okładce książki Body positive, na które odpowiada jej autorka, Nicola Morgan.

Książka jest poradnikiem skierowanym głównie do młodych ludzi, którzy najczęściej mają ogromne problemy z akceptacją własnego ciała. „Mam odstające uszy, krzywy nos, jestem za wysoki/za niski, mam za duży/za mały biust” to tylko niektóre z problemów, z jakimi mierzą się młodzi ludzie. Nie pomagają im telewizja, kolorowa prasa, reklamy czy media społecznościowe. Nie tylko nie pomagają, ale wręcz przeciwnie. Ze wszystkich stron zalewani jesteśmy sylwetkami idealnie pięknych kobiet, umięśnionych, wysportowanych mężczyzn.

Zaraz, zaraz, co to znaczy idealnych? Czy istnieje jakiś uniwersalny ideał piękna?
Morgan pisze: „Masz wspaniałe ciało (…) nie ze względu na to, jak wygląda, ale ze względu na to, co jest w stanie zrobić, a jest naprawdę dużo” (s. 7).

Body positive to przewodnik po zdrowym i aktywnym życiu, dzięki któremu dowiesz się, jak dokonywać lepszych wyborów żywieniowych i cieszyć się pysznym jedzeniem; jak lepiej traktować swoje ciało i korzystać z niego; jak sprawić, żeby było zdrowsze i silniejsze” (s. 19). To jednak nie jedyne cele, jakie postawiła przed sobą autorka.

Książka składa się z 14 rozdziałów, w których poruszane są różne  zagadnienia. Warto zaznaczyć, że autorka nie ucieka od tzw. trudnych tematów. Mamy zatem rozdziały poświęcone zaburzeniom odżywiania, samookaleczeniom, tożsamości płciowej i seksualności, dysmorfofobii…

W II części książki autorka daje czytelnikowi konkretne wskazówki, takie jak: wysypiaj się, nakarm swoje wspaniałe ciało, znajdź ćwiczenia idealne dla siebie. Każda z tych wskazówek to materiał na cały rozdział. Zatrzymajmy się chwilę nad jednym z nich.

Rozdział 13 „Wysypiaj się” rozpoczyna się od krótkiej informacji na temat snu i jego wpływu na nasze samopoczucie, apetyt i masę ciała, następnie autorka wymienia konkretne czynniki, które nie pozwalają nam dobrze spać i wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Kolejny fragment to konkretne wskazówki, które pozwolą nam lepiej zasypiać. W tak zwanym międzyczasie wplatane krótkie teksty (autorka nazywa je ramkami) z zastrzykami ciałopozytywności. Są to inspirujące tematy, propozycje czynności, które pozytywnie wpływają na obraz własnego ciała, praktyczne porady, jak wieść lepsze życie, czy jak dbać o własne ciało. Są to bardzo proste porady, np. posłuchaj swojej ulubionej muzyki.

Każdy rozdział kończy się podsumowaniem oraz zbiorem przydatnych źródeł internetowych, książek obyczajowych, literatury faktu, w których można znaleźć więcej informacji na poruszany temat. Jest jednak jeden minus – wszystkie książki i podane strony są anglojęzyczne.

Uwagę zwraca, tym razem zdecydowanie na plus, szata graficzna książki. Najważniejsze rzeczy są wypunktowane, napisane większą czcionką, innym krojem. Do tego w wielu miejscach dołączone są proste rysunki, które w jakiś sposób uzupełniają opisywane zagadnienia.

W tekst autorski zostały wplecione bardzo dobrze wyodrębnione cytaty z wypowiedzi młodych ludzi, np. „mam raczej pozytywne niż negatywne podejście do swojego ciała. Lubię czuć się silny i obserwować jak rosną mi mięśnie…” (Harris, 14 lat).

Ostatnia część poradnika to indeks, który pozwala czytelnikowi w bardzo szybki i prosty sposób wrócić do interesującego go zagadnienia.

Na koniec warto jeszcze powiedzieć, że książka napisana jest bardzo przystępnym językiem, ale to już chyba zasługa tłumaczki – Alicji Laskowskiej.

Szczerze polecam i to nie tylko nastolatkom. Uważam, że tę pozycję powinni poznać również nauczyciele i rodzice oraz wszyscy, którzy pracują z młodymi ludźmi i mają wpływ na ich wychowanie i postrzeganie siebie.

Beata Grzywacz

materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo – YA!
Autor: Nicola Morgan
Tytuł : Body positive. Superprzewodnik po ciałopozytywności
Tłumaczenie: Alicja Laskowska
 Liczba stron: 304
Data wydania: 2022
ISBN: 9788328094253

Beata Grzywacz – absolwentka filologii polskiej na UJ, wieloletnia nauczycielka, autorka bloga „Pasja i Ty” oraz dwóch książek: „Tarnobrzeskie kobiety” i „Alfabet drogi do sukcesu”, właścicielka firmy edukacyjno-szkoleniowej „Pasja i Ty”, prezes fundacji „Mieć Pasje”. Lubi, gdy się coś dzieje, dlatego wciąż podejmuje nowe wyzwania – im trudniejsze, tym lepiej.ISBN 9788328094253

 

 

 

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *